50 skvělých tipů, jak by mohlo vypadat vaše budoucí zahradní jezírko

50 skvělých tipů, jak by mohlo vypadat vaše budoucí zahradní jezírko

Zahradní jezírka, vydáno 24. 03. 2014

Jakmile půda dostatečně rozmrzne a pomalu začne hřát jarní sluníčko, možná se vám vybaví váš sen o realizaci vlastního zahradního jezírka. Pokud rádi trávíte na jaře a v létě venku většinu času, jistě stojí za to tento nápad zrealizovat. Jen vy jako majitelé zahrady rozhodujete o tom, jaká bude podoba zahradního jezírka, které se u vás na zahradě objeví. Nemusíte na to však být zdaleka sami, můžete si na pomoc přizvat i zahradního architekta.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...

I my v redakci jsme se snažili přiložit pomocnou ruku a vyhledali jsme pro vás 50 skvělých tipů na zbudování zahradního jezírka, které vám mohou být nápomocné při hledání inspirace a dobrých nápadů.

Zahrada, stejně jako jezírko, je živý a neustále se měnící organismus, a tomu je zapotřebí se přizpůsobit. Stejně tak důsledně, jak přistupujete k pracem spojeným s budováním jezírka, je zapotřebí následně vybírat i rostliny, kterými budete jezírko a jeho okolí osazovat. Nezapomeňte, že stejně tak, jako se chcete kochat zahradními květinami a keři po co nejdelší období, podobně tomu bude i v případě rostlin u jezírka. Stále by v jeho okolí mělo být něco zajímavého, co upoutá pozornost.

Z vodních a bahenních rostlin můžeme doporučit k výsadbě například vodní hyacint, plovoucí rostlinu s nápadně nadmutými listovými řapíky a půvabným květem velmi podobným tomu skutečnému hyacintu, jak jej všichni dobře známe. Další okrasnou rostlinou vhodnou naopak pro pokrytí okrajů jezírka, je plazivý pobřežní ďáblík neboli vodní kala. Daří se jí na slunném místě ve stojaté vodě. Vodní kala dostala název podle typu květu, který je sice menší, ale nápadně podobný květu klasické bíle kvetoucí kaly. Mezi pobřežní rostliny patří i vodní třezalka - hypericum. Může růst v bahnité půdě, ale i ve vodě až do hloubky 5 cm. Její stonek může dorůst až do výše půl metru a zaujme vás miskovitými načervenalými květy, v některých případech kvete i žlutě.

Pokud se teprve chystáte na zbudování nové zahrady, třeba i včetně zahradního jezírka, zjistili jsme pro vás některé údaje, podle kterých si můžete udělat odhad ceny, jakou přibližně zaplatíte. Podle náročnosti celého projektu a celkové rozlohy pozemku určeného pro zahradu zaplatíte za práci zahradního architekta od 9 tisíc až do 20 tisíc Kč. Za zeminu a nutné stavebné úpravy počítejte s výdaji mezi 200 až 600 Kč/m2. Pronájem techniky a terénní modelace vás vyjdou asi na 500 až 2000Kč za hodinu práce.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha