Barevné polštářky na jarní skalce

Barevné polštářky na jarní skalce

Rady a tipy, vydáno 29. 04. 2011

Alespoň malé alpinum si v zahrádce chce vybudovat i ten, kdo zrovna nemá svažitý terén nebo dokonce pozemek na několika terasách předělených příkrým srázem. Skalka nemusí být strmá, stačí vytvořit umělý kopeček a proložit ho dobře vybranými kameny.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Založení skalky je tak trochu věda, ale když už ji máte, pak se budete těšit z její zejména jarní rozkvetlé krásy. Polštáře alpinek vykvétají totiž převážně koncem dubna a začátkem května, protože ve svých domovských horských krajích musí stihnou odkvést a vytvořit nová semínka rychle, podzimní chlad tu přichází záhy.

Porostlé kameny
Většina jarních skalniček jsou rostlinky, které se nemusí bát vysadit ani zahrádkář začátečník. Vystačí si s chudou hlinitopísčitou zeminou, jen je třeba myslet na to, že některé mají rády plné slunce a jiné potřebují přistínit třeba některými ozdobnými jehličnany, které budou tvořit vertikální dominanty skalkové výsadby a navíc jsou ozdobné po celý rok. Na zahradě mají skalničky díky vaší péči zajištěnu dobrou půdu a zálivku tak, jak potřebují, takže se vám během jara a léta bohatě rozrostou. Už druhým rokem se budete muset s jejich bujným růstem nejspíš vypořádat, protože pod nimi zmizí kameny a začnou se až příliš vzájemně prorůstat. Nebojte se tedy vzít do ruky nůžky a ostřihat příliš dlouhé výhony. Během léta začnou zasychat a tehdy dobře vidíte, kde je zdravý základ rostliny a kde je třeba její růst už zabrzdit. Na jaře pak polštáře těchto trvalek znovu bohatě obrazí a vykvetou, nebývají choulostivé ani na mráz.

Barevné polštářky na jarní skalce

Pozor na myši
Největším nepřítelem v zahradě jsou pro ně myši a hraboši, ti dovedou rostliny doslova poddolovat a okousat kořínky, pak musíte zachraňovat, co se dá. Je třeba z polštáře oddělit to, co je ještě živé, ostatní odstranit, myši ze skalky vyhnat a teprve pak skalničky znovu vysadit. Souboj s hlodavci bývá pro skalničkáře pravidelná „zábava“, protože se jim mezi kameny líbí stejně jako alpinkám.

Barevné polštářky na jarní skalce

Paleta barev
Na plně osluněném místě se bohatě rozrostou trsy tařiček (Aubrieta) kvetoucích růžově, červeně i fialově. Bílé, růžové a červené jsou kvítky plaménků (Phlox), žlutou vám mezi těmito rostlinkami přidá mochna (Potentilla). Bohatě bíle i růžově na slunci a v písčité půdě vykvetou huseníky (Arabis), nádherná bílá květenství a sytě zelené listy i po odkvětu má štěničník vždyzelený (Iberis sempervirens).
Když se posuneme na zastíněné místo, můžeme vytvořit půvabnou oázu z různých druhů lomikamenů (Saxifraga). Potřebují kousek kvalitní půdy překrytý jemným štěrkem, který zabrání uhnívání růžic listů. Ty se drží při zemi a z jejich středu vyrážejí lodyhy nesoucí samostatné kvítky i květenství zbarvená bíle, růžově, červeně, žlutě nebo fialově, najdeme i druhy s květy efektně žíhanými.

Barevné polštářky na jarní skalce

Modrou barvu do jarní skalky přinesou hořce (Gentiana), rozrazily (Veronica) a zvonky (Campanula). Mezi všemi těmito drobnokvětými nízkými rostlinami se bude na slunném místě zajímavě vyjímat o něco vyšší kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) s růžovými květy a zajímavými dlanitě členitými listy, přistíněná stanoviště zase dozdobí kakost krvavý (Geranium sanguineum) s listy rozčepýřeně dlanitými a nádherně rudými květy.

Vaše první skalničkářské jaro tak bez velkých zkušeností bude plné radosti z barevných polštářů. Jistě neodoláte a začnete se pro příští rok shánět i po dalších zajímavých alpinkách.

Text: Gabriela Koulová
Foto: ourfrenchgarden.blogspot.com, liorzhroch.monjournalweb.com, greenart.com, georgeweigel.net, franz-alpines.org, davesgarden.com, garden.ie, carnicerias.cl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha