Japonská Kokedama  - nový styl v pěstování rostlin

Japonská Kokedama - nový styl v pěstování rostlin

Rady a tipy, vydáno 25. 03. 2014

Dnes vás seznámíme s novou metodou jak velmi originálním způsobem pěstovat rostliny v závěsu. Jedná se o japonské umění Kokedama, jehož název je odvozen od japonského slova Ko Key Da Ma, což v překladu znamená mechová koule.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

V podstatě se jedná o pěstování rostlin ať již v exteriéru nebo interiérů, a to zavěšených v mechové kouli. Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k dříve složitě pěstovaným typům Nearai bonsají. Obecně se má za to, že Nearai bonsaje byly pěstovány ve stylu oblíbeném v Japonsku od začátku 17. století do 60. let 19. století. Kořenový systém Nearai bonsají tvořil v nádobě pevnou a naprosto kompaktní strukturu, která i po vyjmutí z pěstební nádoby zachovávala svůj tvar koule. Bonsaje, které byly vyjmuty, se ukládaly na speciální podstavce a zde se nechávaly porůstat vrstvou mechu. Takto představovaná rostlina měla předvést naplno svou přirozenou krásu.

Dá se říct, že jako kokedamu můžete pěstovat prakticky kteroukoli rostlinu, snad kromě vodních. Nejvhodnějšími adepty na tento styl pěstování jsou rostliny pokojové. Rostliny mají své kořeny obalené v zemině a tento bal je následně ještě obrostlý mechem. Rozlišují se 2 typy kokedam. Prvním typem jsou kokedamy závěsné, druhý typ je umisťován na talířky či misky.

Zvlášť vhodné k tomuto účelu jsou asparágusy, drobnokvěté orchideje, kapradiny, miniaturní citrusy, fíkusy, také tlustice či anturie, ale stále častěji se setkáváme i se zavěšenými bylinkami. Základem pro úspěšné pěstování je vhodný substrát, ten je třeba smíchat ve vhodném poměru s jiným materiálem a přizpůsobit ho vždy maximálně na míru dané rostlině.

Mech, který obaluje kořenový rostlinný bal, plní nejen záchytnou funkci, ale zároveň i funkci estetickou. Vzhledem k tomu, že v interiérových podmínkách je dosti sucho, mech se obvykle neujme, ale při pěstování vlhkomilných rostlin, nebo rostlin v exteriéru to možné je. Na samotný závěr se kolem mechové koule obplete provázek se závěsným koncem. Kokedama se pak zavěšuje na háček za očko na konci závěsu a sundává se při zavlažování rostlin, které se nezalévají klasickým způsobem, ale namáčejí se do kbelíku s vodou. Pak se nechají dostatečně nasáknout a poté ještě následně na misce okapat.

Již i u nás existuje pár let obchod v Praze, v němž jsou tyto netradiční typy rostlin pěstovaných v závěsu k dostání. Některé online internetové obchody na objednávku zasílají kokedamy domů a navíc je možné se tomuto japonskému umění přiučit i ve workshopech, které jsou na toto téma pořádány.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, news.livedoor.com, homedit.com, juxtapost.com, floresdelsol.blogspot.com, tumblr.com, givemakewrap.com, marieclairemaison.com, vickys-home.blogspot.com.es, unruly-things.com, kudzucocktail.blogspot.com, vivavoce-designs.com, stringgardens.com,calderclark.com, blogfreepeople.com, bing.com, viladoartesao.com.br, etsy.com, reralfarmacy.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

20. 07. 2018 Reagovat
stone face: Mate tam chybu. Neni to Ko key da ma, ale Koke dama.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha