Liána s vůní čokolády ozdobí dům i pergolu

Liána s vůní čokolády ozdobí dům i pergolu

Rostliny, vydáno 10. 10. 2011

Máte novou pergolu a chcete ji již v příštím roce mít porostlou popínavou rostlinou? Nebo se vám zalíbila zelená fasáda, ale toužíte po něčem méně tradičním, než je psí víno?

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Málo známou popínavkou, které se u nás dobře daří, je akébie pětičetná (Akebia quinata), lidově nazývaná čokoládové víno podle vůně a chuti plodů. Jejím původním domovem jsou Čína, Korejský poloostrov a Japonsko, kde se přizpůsobila nadmořským výškám od 300 do 1500 metrů nad mořem. Má ráda vlhké podnebí a vlhká místa, adaptuje se snadno ale i naše středozemské klima, kde ji lze pěstovat i ve vyšších chladnějších polohách, jen s tím rozdílem, že ve větším chladnu opadá většina listů, zatímco na teplejších místech si jich rostlina většinu ponechá i přes zimu a novými listovými pupeny jen obrost doplňuje.

Rychle rostoucí dekorace
Jako všechny dřevité liány i akébie se rozrůstá do výšky i do šířky rychle, nové měkké výhony postupně dřevnatí a větví se dál až několikametrovými přírůstky za rok. Postupně se vytvoří dřevitý kmínek a z něj vedou staré větve, které můžete přichytáváním navigovat tam, kde si přejete porost mít. Tří, pěti a sedmičetné dlanité listy jsou svrchu sytě zelené, na spodu stříbřité a vytvářejí hustý neprůhledný porost. Na rozdíl od psího vína nebo loubince, které kvetou velmi nenápadně, akébii zdobí od března do dubna nádherné hrozny květů. Samičí jsou velké, mají tmavší vybarvení tmavě vínové až čokoládové. Samčí jsou drobnější, mohou být bílé, růžové i červené, a kvetou v trsech, které doprovázejí samičí květy. Všechny odrůdy kolem sebe šíří sladkou vanilkovou vůni.

Chcete se dočkat plodů?
Přestože rostlina nese vždy samčí i samičí květy, z jedné se plodů nedočkáte. Dokonce ani když vysadíte několik keřů stejných, zpravidla nerodí. Chce to vysadit několik třeba i hybridních odrůd vedle sebe – jsou si velmi podobné, na olistění rozdíl prakticky nepoznáte, nepatrně se liší jen velikostí, různé je hlavně vybarvení květů. Pro dobrou plodnost můžete vysadit poblíž sebe odrůdy Albiflorus, Purple Bouquet, Shirobana, Leucanta a Silver Bells, případně krásnou Variegata s bíle panašovanými listy, ještě lépe tři různé než jen dvě. Proč toužit po plodech? Jsou ozdobou letních keřů. Postupně se vybarvují od zelené do růžové a světle fialové barvy. V trsech naroste vždy několik baculatých dužnatých měchýřků asi deset centimetrů dlouhých. Jejich dužina je sladká a intenzivně voní po čokoládě, chutná výborně jako osvěžení s citrónovou šťávou. Oplodí je mírně nahořklé a můžete ho vyzkoušet podávat osmažené jako netradiční přílohu k pečenému masu. 

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie    

Užitečná i léčivá rostlina
V domovských zemích dálného východu je akébie oblíbená nejen pro svou zdobnost, ale také proto, že se zpracovává prakticky celá rostlina. Z pružných jednoletých až dvouletých  výhonů se pletou košíky. Mladé výhonky se sekají do salátů, z čerstvých nebo sušených listů se připravuje čaj, stonek, výhony, kořeny, listy i plody se v různém zpracování od čajů po tinktury a masti používají v tradiční orientální medicíně. Slouží proti zánětům, plísním a bakteriálním onemocněním jako antiseptikum i jako analgetikum při chřipce a nachlazení k tlumení horečky a zvýšení pocení. Další využití je při zánětech močových cest, na podporu trávení a zklidnění žaludku, při menstuačních potížích i ke zvýšení laktace. Dnes je koktejl účinných látek z akébie intenzivně zkoumán také z hlediska možné léčby některých nádorových onemocnění.
 
Text: Gabriela Koulová
Foto: hasselman.com, botanicalgarden.ubc.ca, plantsystematics.org, najmanova.cz, qscaping.com, boomloosrijden.nl, hey.asablo.jp, tulaoer.org, visiontree.kr, plantsystematics.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

11. 08. 2016 Reagovat
Hannie: Dobrý den, rovněž nesouhlasím. Měla jsem na pergole jedninou rostlinu a cca po 3 letech začala plodit dvěma plody. Bohužel, sice měla tmavě vínové květy, ale ty vyloženě smrděly. Před dvěma lety jsem pořídila další dvě rostliny, které sice kvetou světlounce, ale za to nádherně voní! A ty tedy mají plodů letos poprvé dost, jedna tak 4 a druhá snad kolem 10, snad stačí uzrát. Původní jsem musela porazit, protože trpěla velmi na svilušku, a ač jsem dělala, co jsem mohla, v sezoně, kdy měla být akébie nádherná, tak tady měla obalené listy sviluškou, které žloutly a opadávaly. Ale jsem jinak z akébie nadšená, rychle roste, má pevné listy, které působí křehce a ta jiná odrůda opravdu nádherně voní.
05. 05. 2016 Reagovat
Petra: Koupila jsem na starkl.cz
28. 09. 2014 Reagovat
Cleyment: Dobrý den, musím tak trošku nesouhlasit s tím, že jedna rostlina akebie nemůže mít plody. Rostlinu mám cca 4-5 let a letos měla poprvé ty fialové plody co jsou ve fotogalerii k článku. Bylo jich asi 5. Uvidíme, jak tomu bude příští rok, ale zdá se, že jedna rstlina evidentně plodit může.
27. 04. 2014 Reagovat
Jana: Dobrý den, já ji kupovala loni (cca 250 Kč). Mám na ní dva dlouhé šlahouny, které se letos rozvětvují. Ale bohužel dle etikety jsem počítala s tmavě červěnými/vínovými květy, ale bohužel mají nevýraznou růžovou barvu. Našel by se někdo, kdo má akébii s požadovanou barvou a rozmnožil mi ji? Děkuji.
18. 04. 2013 Reagovat
radek: dobry den koupil jsem si semena akebie od unora je mam v subsratu uz je velka 10 cm ale uz prestala rust tak si rikam jestli ji mam dat ven ale bojim se aby nezmrzla tak my poradte dekuji.
18. 04. 2013 Reagovat
radek: dobry den koupil jsem si semena akebie od unora je mam v subsratu uz je velka 10 cm ale uz prestala rust tak si rikam jestli ji mam dat ven ale bojim se aby nezmrzla tak my poradte dekuji.
18. 04. 2013 Reagovat
radek: dobry den koupil jsem si semena akebie od unora je mam v subsratu uz je velka 10 cm ale uz prestala rust tak si rikam jestli ji mam dat ven ale bojim se aby nezmrzla tak my poradte dekuji.
12. 06. 2012 Reagovat
Bobi Dědinová: Zajímalo by mně jestli se dá u nás pěstovat a kde se dá koupit a za jakou cenu. Děkuji.
11. 08. 2013 Reagovat
Jitka: Dobrý den, akébii jsem koupila asi před měsícem, samozřejmě letos už se květu nedočkám, ale od výsadby ujela asi 2 metry do výšky. Rostlina v kontejneru cca 30 cm vysoká stála asi 180 Kč.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha