Eukalyptus – skrytá síla

Eukalyptus – skrytá síla

Stromy a keře, vydáno 13. 02. 2012

Je jedním z nejúčinnějších léků a patří k nejkrásnějším stromům světa. Blahovičník neboli eukalyptus je velmi rychle rostoucí strom s modrošedými nebo zelenými listy, které jsou pokryty jakoby povlakem. Je jedinou potravou pro nádherné australské tvory - koaly a navíc má spoustu hojivých účinků.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Každý z nás už někdy nejspíš využil i jeho léčivou sílu, byly mu předepsány eukalyptové kapky do nosu, koupil si cucavé bonbony s eukalyptem, anebo alespoň použil do aromalampy vonný eukalyptový olej.

Domovem blahovičníku je Austrálie a objeven byl teprve v roce 1857. Sláva eukalyptu jako léku se začala šířit ihned poté, co se zjistilo, jaký významný léčebný vliv má nejen na australské domorodce, ale i malé roztomilé vačnatce – koaly. Koalám totiž tento zázračný strom poskytuje snad vše, co ke svému životu potřebují.  Jejich denní stravou jsou totiž eukalyptové listy.

Eukalyptus má bělavé květy, které se však v našich podmínkách na rostlinách objevují pouze zřídka. Plodem rostliny je čtverhranná tobolka.  U nás se v pokojových podmínkách pěstují druhy Eukalyptus gunii a Eukalyptus citriodora. Jsou to pomalu rostoucí nevysoké stromky o výšce kolem 1,5 metru.  Patří mezi myrtovité rostliny.

Eukalyptus obsahuje látky, které ho ochladí ve vedru, nebo naopak zahřejí. Pronikavá vůně eukalyptu usnadňuje dýchání, přináší příjemné pocity.  Domorodci po vzoru koal vyzkoušeli výtažky z listů a zjistili, že působí blahodárně i na člověka, a to proti bolesti a také jako protijed při hadím uštknutí.

Esenciální olej, který se získává z jeho listů a kmene má antiseptické, tonizační a protizánětlivé vlastnosti. Mimo jiné pomáhá od nachlazení, zánětu dutin a hrtanu až po bronchitidu. Uvolní ucpaný nos a usnadní vykašlávání. Eukalyptové silice si díky své příjemné vůni získala své místo i v kosmetickém průmyslu a v parfumerii. Používá se do pánských přípravků po holení a do koupelových solí i do zubních past. Olej z eukalyptu lze také použít jako podpůrný prostředek při léčbě a hojení drobnějších ranek.

Každá rostlina má své osobité kouzlo a svou krásu. Pokud se k tomu přidá ještě její léčivý účinek, pak radost z jejího úspěšného pěstování nemůže být ničím překonána.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tedags.nu, bg.wikipedia.org, wallpaperpimper.com, allkoalas.com, animalsspecies.blogspot.com, griechische-pflanzen-und-samen.de, cisionwire.com, saemereien.ch, goruma.de, blu-blumen.de, portucelsoporcel.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 10. 2018 Reagovat
Aly: Hello there, My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at magazinzahrada.cz promoted as a resource on our blog alychidesign.com ? We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well . If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know. Thanks, Aly

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha