Motýlí keř miluje slunce

Motýlí keř miluje slunce

Stromy a keře, vydáno 21. 06. 2010

Plno motýlů kolem domu budete mít, když na slunné místo zahrady vysadíte komuli davidovu neboli motýlí keř. Pro motýly je neodolatelná jeho vůně, navíc je nápadně kvetoucí keř velmi krásný. V létě se tak stává v zahradě nejen magnetem pro motýly, ale také atraktivním solitérem. A není těžké ho pěstovat!

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

 

Dekorativní keř komule davidova (Buddleia davidii) nebo také motýlí keř pochází z Číny a evropské zahrady zdobí něco přes sto let. Zjara se keř obalí tmavozelenými listy, vonné a nápadné květenství se pak objevuje v červenci. Až 50 cm dlouhé klasy květů skoro ihned přilákají roje motýlů, kteří v jeho blízkosti setrvávají až do září, kdy keř pomalu odkvétá. Komule davidova je pro motýlynatolik přitažlivá, že je možné na ní občas pozorovat i vzácné a unikátní druhy motýlů, které vůně přiláká i z velké dálky. Keř obsypaný motýly je na letní zahradě opravdu velkolepá podívaná - proto mu vyberte viditelné místo. Nejlépe někde na dohled lehátka nebo křesla, odkud budete moci rej motýlů pohodlně sledovat. 

Motýlí keř miluje slunce
 

Tipy na pěstování
Protože je motýlí keř světlomilný, zvolte stanoviště na přímém slunci, kam se přes den dostanou paprsky na maximální možnou dobu. Potřebuje také chráněné místo (v zimě by mohl namrzat) a humózní propustnou půdu. Motýlí keř doroste do výšky 2,5 až 3 metry a bude poměrně rozložitý, proto při umisťování počítejte se stanovištěm velkým asi 1,5 metru v průměru. Kolem by mělo být volné místo, aby keř zasazený jako solitér optimálně vynikl. Motýlí keř snese radikálnější jarní řez (provádí se zejména, když keř začal méně kvést), ale lze také po odkvětu jen sestříhat uschlá květenství s proschlými konci větviček. Motýlí keř kvete na letorostech, tedy na nových mladých výhonech, které vyrostly téhož roku na jaře.

Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie

TIP: Motýlí keř se vyskytuje v mnoha různobarevných kultivarech. Máte-li rádi růžovou, sáhněte po odrůdě Pink Delight, Empire Blue je sametově modrá, fialově kvete Orchid Beauty, bílý je kultivar White Cloud.

Pořídit si do zahrady motýlí keř není příliš nákladné; za sazenici dáte kolem 70 -100 korun v závislosti na její velikosti. Podívejte se třeba na adresy prodejrostlin.cz, hruska-skolky.cz, havlis.cz.

O rostlinách z opačného konce spektra, tedy těch, které vyžadují naopak zastíněné stanoviště, čtěte v článku Rostliny do stínu aneb jak prozářit temná místa zahrady.

Alena Jansová
Foto: floraforum, archiv autorky, australieninsect, tropichukvaldy, redmtion, about-garden.com, thompson-morgan.com, carolscornwall.com, urbanbutterflygarden.co.uk, mclarensnurseries.co.uk, about-garden.com, urbanbutterflygarden.co.uk, summerhillnursery.com, gobotany.newenglandwild.org, imagejuicy.com, mesarbustes.fr, extremeknittingredhead.blogspot.com, quatremainsaujardin.over-blog.com, blackoliveeastnursery.net, fineartamerica.com, gardenbestbuys.com, pictokon.net, significancemagazine.org, viveroianni.com.ar, icangarden.com, heckenpflanzendirekt.de, beechwoodlandscape.blogspot.com, waysidegardens.com, rosliny.wymarzonyogrod.pl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 07. 2015 Reagovat
dagmar: MŮŽU SE INFORMOVAT NA ŠKŮDCE - NESEŽEROU MI HO SLIMÁCI?X4X7
14. 10. 2014 Reagovat
milada: prosím o radu,mám první rok Motýlí keř,vzrostl na 1,5 m ale potřebuji ho přesadit na jiné lepší místo,je to možné v tuto dobu ? a také jestli jej mohu trochu sestříhat je moc rozvětvený. prosím dejte radu.děkuji.
06. 09. 2013 Reagovat
Eva Veselá: Dobrý den,chtěla bych se zeptat kde bych tento keř sehnala.Děkuji.Eva
13. 07. 2013 Reagovat
Marie: Mám také motýlí keř, strašně jsem po něm toužila. Je na slunném místě již třetím rokem a je nádherný, teď bude plný květů, už se těším protože v květu je opravdu obalen motýli. A k tomu pěstování - pro mně byl šok první jaro, to jsem si myslela že mi uschnul, dokonce manžel jej u země uřízl ale vytrvala jsem a nechala v zemi aspoň kořeny a on najednou začal obrůstat, ze zbytků větviček začaly vyrůstat nové lístky, takže moje zkušenost je na zimu jej nestříhat nechat uschlé větve a hrozny květů, letos jsem tak učinila, není to moc vzhledné ale vyplatilo se to. Tento keř se totiž chová stejně jako plamínek neboli clematis, také se musí nechat starý keř jenom trochu zkrátit, protože na starých větvičkách rostou nové. A je celý den na prudkém slunci, a zaléván - to je doména mého manžela, ten hrozně rád zalévá a zalévá všechno. Letos si chci namnožit další keříky, snad se mi to podaří, ještě jsem nezkoušela. Snad Vám moje zkušenost pomůže, přeji hodně úspěchů.
23. 06. 2015 Reagovat
martin vavrica: dobrý den, nebyl by někdo tak hodný a nezaslal mi sazenici motýlího keře anebo alespoň radu, kde ho sehnat? díky martin
01. 05. 2013 Reagovat
Irena: Já motýlí zkouším pěstovat už poněkolikáté. Zimu vydržel pouze jednou a tu další zašel. Ty ostatní nepřežili ani jednu zimu, letost opět. Jen přijít na to, kde dělám chybu. Není lepší jej na zimu trošku nakrýt? Nemůže třeba i uschnout? Budu vděčná za každou radu.
18. 05. 2013 Reagovat
Bára: Zdravím Vás, motýlí keře mám už několik let a úspěšně přežívají, i když je u nás poměrně zima (jsem z Vysočiny) a keře nejsou nějak zvlášť chráněny, v zimě jsou vystaveny holomrazu a mrzne u nás dost - navíc některé z nich mám u zahradního jezírka. Jste si jistá, že keř opravdu zašel? Když jsem měla keř první rok, také jsem si to myslela, ale naštěstí jsem byla líná ho vykopat:) I když zcela vymrzl a uschl, asi po čtyřech měsících začal z ničeho nic odspodu obrůstat a žije dodnes. Myslím, že je i odolnější, protože o té doby vydrží zimu bez problémů i se všemi větvemi. Snažím se ho na zimu přikrývat, ale myslím, že to není nutné (mám keřů několik a některé nepřikrývám vůbec a také žijou) Myslím, že platí: čím méně péče, tím lépe - koneckonců v Chorvatsku roste jako plevel, podobně jako u nás bez. A samozřejmě chce hodně sluníčka (myslím, že mi keř znovu obrostl díky tomu, že na něj celý den svítilo.) Můžete také zkusit si keře co nejvíc namnožit, abyste byla "pojištěna" - nedávejte je do skleníku, ale rovnou na místo, kde je chcete mít, ať si zvykají hned od začátku:) Mně se vždycky chytnou všechny, jen je potřeba píchnout do země dřevnatou větvičku - dokonce se mi chytly i keře, které jsem takhle zasadila někdy koncem října. Na jaře jsem některé z nich vyhodila, protože jsem si myslela, že už nežijou (byla to jen 20 cm dlouhá uschlá větvička bez kořenů), na dva jsem zapomněla a asi před dvěma týdny se u země objevily první lupínky. Samozřejmě také můžete zkusit dát jeden keř do květináče a na zimu ho schovat. Čili můj recept je přímé slunce, málo péče (hlavně žádné rozmazlování ve skleníku:)), v případě uschnutí počkat několik měsíců, zda keř neobroste, a dopřát mu v tu dobu sluníčko (např. vysekat trávu kolem, aby na místo, kde jsou v zemi kořeny, pořádně pražilo). Snad Vám to pomůže, hodně úspěchů při pěstování!
21. 02. 2015 Reagovat
Marrkula: Já jsem četla, že množení je nejlepší ze semínek, aby zůstala barva, tak letos budu zkouset, tak jsem zvedava :) Mam fialový, druhým rokem, mažel mi ho prvním rokem nechtěně pošlapal a zlomil, ale on se oklepal a paráda. Myslím si, že tato roslina je nezmar. Aůle je prava, ze na jare nevyda zrovna skvele :(
31. 10. 2016 Reagovat
helena: Plně souhlasím s Vámi. Přesně tak množím i já a keř je nádherný.
12. 07. 2013 Reagovat
q: Je to vápnomilná rostlina. Dovápnit.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha