Truhlíky – překypující květinová nádhera

Truhlíky – překypující květinová nádhera

Zahradní inspirace, vydáno 09. 03. 2012

Jako mávnutím kouzelného proutku můžeme proměnit malou terasu u domu nebo balkon v rajskou zahradu. Květiny mají totiž kouzelnou moc a jsou opravdu magické. V rukou toho, kdo o ně pečuje s láskou a opravdovým zájmem se proměňují přímo v nádhernou oázu klidu a půvabu.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Pro velmi slunný balkon se hodí rostliny, které kvetou po sobě a dobře snášejí i velikou dávku slunečního světla. Jako první se obsype květy nachová petúnie, po ní fialová verbena. Muškáty jsou evergreenem našich domovů už hezky dlouho.  Neúnavně kvetou po celé léto a nabízejí nepřeberné množství barev.

Na světlých balkonech se bude dařit světlomilným rostlinám. Máte-li rádi nápaditá aranžmá, pořiďte si například miniaturní slunečnice, vonný chejr nebo žlutou thunbergii. Aby byly květiny potěchou pro oko po celé léto, nezapomeňte je často zalévat, hnojit každé dva týdny speciálním hnojivem pro balkonové rostliny a v neposlední řadě odstřihávat nebo uštipovat odkvetlé květy.
 
Na balkoně orientovaném na jihovýchod pěkně porostou květiny, které nemají rády přímé sluneční záření.  Udělejte si dvoubarevnou zahrádku třeba z modřenců a žlutých macešek.  Květináče by měly mít odtokový otvor, aby kořeny nehnily.  Do samostatného květináče můžete zasadit zimostráz nebo fuchsii a těm pak pravidelně odstraňujte spodní větvičky, aby se keřík podobal stromku.

Do dalšího truhlíku si můžete vysadit například aksamitníky, fialové netýkavka a pařížské kopretiny. Před osazením nádoby dejte na dno vrstvu keramzitu, která zabrání přemokření. Kouzelnou trojici vytvoří chrpa horská, plamenka latnatá a kamzičník. Osvědčené jsou také dlužichy, čechravy, begonie, lobelky fuchsie nebo lomikámeny.

Velmi efektního vzhledu nádoby dosáhnete sesazením nízké odrůdy stračky ostrožky, k níž podsadu budou tvořit trávy a petúnie. Pokud možno vše by mělo ladit do modro-fialova včetně nádoby.

Velmi doporučované je společné vysazování těch druhů, které rozkvétají po sobě, přičemž jeden druh by měl být spíše okrasný listem, listy zakryjí případné holé místo. K vzájemnému doplnění můžeme takto použít například kontryhel a srdcovku.

U trvalek i letniček je přednostní kompaktní vzrůst, kdy pevné stonky nesoucí náklad květů se nepoléhají do stran za slunných dnů ani za deště.


 
Nenáročné letničky nebo trvalky, ať už jsou vysázeny v truhlících, závěsných koších nebo v nádobách, budou krásným doplňkem vašeho balkonu nebo terasy. Jistě vám zpříjemní chvíle odpočinku po vyčerpávajícím dni v práci. Obklopeni kouzelnou oázou pestrých barev získáme další tolik potřebnou energii. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homeandlawncs.com, robertandbrenda.blogspot.com, gardeninginfozone.com, pbase.com, robinsnesttreasures.blogspot.com, streetsofsalem.com, bloomingperfect.co.uk, peeblesforpleasure.blogspot.com, windowboxcontest.com, thecottagegardenerblog.blogspot.com, laurieslittlebitsofcreativity.com, carolmattinglyphotography.blogspot.com, gardencentre.ie, blog.caanfloral.com, beyondlandscaping.com, reinhartrealtors.com, vanmeuwen.com, buzzillions.com, london-unattached.com, littlebranches.com, blogs.orlandosentinel.com, fineartamerica.com, dighomedesign.com, hueandeye.blogspot.com, calgarypubliclibrary.com, pixabella.com, amysdustytrail.blogspot.com, wallcoo.net, theimpatientgardener.com, windowboxcontest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 06. 2016 Reagovat
livia: to je úžasné, váš odkaz na světlomilné rostliny odkazuje na článek o sínomilných rostlinách. to fakt jednoho potěší. :(((
03. 04. 2014 Reagovat
Jarka: Dobry den opravdu krasne truhliky,ale ta cena ....vim,ze nic neni zadarmo,ale toto je skutecne prehnane - 5ks minipetunii bez truhliku 290kc....substrat na petunie do 30cm zavesu vyjde na 14kc a tudiz sazenicky stoji 55kc jedna????

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha