Upletený plot, plot z vrbového proutí

Upletený plot, plot z vrbového proutí

Zahradní inspirace, vydáno 08. 04. 2010

Chcete mít rychle hotový, velmi originální a k tomu svěže zelený plot? Nemusíte čekat až vyrostou keře živého plotu; svůj plot můžete rychle vyrobit sami – a to tak že ho upletete z proutí.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...
Přesně řečeno z vrbového proutí. Udělejte si plot z vrbového proutí, je to rychlé, zvládneme to sami.
Výšku plotu pak můžeme nechat na přírodě nebo ji upravovat zastřiháváním a pak ji třeba zase zvýšit tím, že vrbu necháme dorůst. Vrby snesou hodně, jsou odolné a tak se hodí do každé půdy, pouze nesnáší vysloveně sucho. Proutky se musí zalévat hlavně v prvních dvou letech. Pletený plot se nerozrůstá do šířky, drží se původní linie, takže se hodí i do menších zahrádek, kde zachová přírodní styl, žádné pletivo nebo kamenná podezdívka, jen rychle vyrostlá přírodní zelená stěna. Plot z vrbového proutí: Živá zelená zástěna Bude to zajímavé řešení a také univerzální: vrbu můžeme použít u plotu zahrady nebo alespoň její části. Pokud máme velkou zahradu, spotřeba proutí by samozřejmě byla enormní. Také hotový plot můžeme v některých částech oživit a zdynamizovat kouskem vloženého vrbového plotu. Anebo vrbu využijeme k částečného předělu některého zákoutí uvnitř pozemku. Oddělit tak můžeme dětské pískoviště, kout, kde se sedí, ale také věci techničtějšího rázu. Bujnou zelení tak můžeme zakrýt kůlnu nebo třeba kompostér. Plot z vrbového proutí: kam jít na stavební materiálNa plot budete potřebovat proutí vrby bílé přičemž byste ale rozhodně neměli necitlivě ničit stromy. Ptejte se v zahradnictvích nebo se rozhlédněte po okolí – u někoho na zahradě nebo u plotu, u cesty určitě nějaká vrba stojí. Možná i znáte někoho, kdo vrby na pozemku má, a tak je také sestřihává a prořezává. Vyhlédněte si zkrátka strom a potom se dohodněte se s majitelem, že až bude větve ořezávat, věnuje vám je. Nebo mu můžete ušetřit práci a nabídněte se, že strom ořežete sami. Teď po velikonocích je všude poházeného proutí všude dost – bohužel. Ti co se na ně vydali kvůli pomlázkám, za sebou pod stromy často nechali nevyužitých proutků spousty. I ty můžeme využít a ještě uklidíme v přírodě.

Upletený plot, plot z vrbového proutí
Dekorativní vrba kroucená
Popularitě se těší v našich zahradách a parcích a jiných veřejných prostranstvích vrba kroucená, vyskytuje se na mnoha místech a její větší exempláře majitelé také často radikálně ořezávají. Odpad pak tvoří krásně pokroucené košaté větvičky a větve. Ty po ponoření do vody snadno zakoření a po zasazení rychle rostou a tvoří zajímavé keříky. I vrba kroucená se dá k tvorbě plotu dobře využít, plot bude v tomto případě širší, zato velmi originální, dynamicky zvlněný a obloukovitě propletený. Jak se staví takový vrbový plot – to si řekneme příště. A něco na téma ploty si můžete přečíst v článku Není plot jako plot aneb dřevěné plaňky jsou opět v módě.

Alena Jansová Foto: Freitag-Weidenart, Vrbové stavby

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha