Vertikální zahrada - inspirace pro vás

Vertikální zahrada - inspirace pro vás

Zahradní inspirace, vydáno 10. 09. 2010

Je nádherné, když máte prostor okolo domu nebo alespoň malou terasu, kam si můžete přinést trochu té přírody. Ale co ostatní, kteří to štěstí nemají? Pro ty je tady možnost vertikální zahrady.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Obrovskou výhodou vertikální zahrady je možnost mít ji jak u domu nebo bytu, bez ohledu na patro, ve kterém bydlíte, tak i v interiéru. Co to vlastně je vertikální zahrada. Je to nový trend, který se rozmohl v Japonsku, kde si opravdu málokdo může dovolit vlastnit zahradu. Prostor je velmi drahý a ve městech byste na ni nedostali povolení. Lidé v přeplněných městech bojují o každý centimetr. Vertikální zahrada se v některých případech dá označit za živý obraz nebo za živou omítku. V případě živé omítky se dá využít i jako ozdoba zděného plotu běžné zahrady. Vertikální zahrada má mnoho použití a je opravdu jen na vás, čemu dáváte přednost a jaký máte k dispozici prostor.

Při tvorbě vertikální zahrady si nejdříve musíte rozmyslet kam ji umístíte. Do rámu na zeď, ať už venkovní nebo interiérovou, se vybírají jiné květiny než do ozdoby zahradní zdi. Rám může mít i velikost obkladové dĺaždice, ze kterých, když je osázíte, můžete složit ornamenty.

Pokud se rozhodnete pro rám, vybírejte malé květiny, kaktusy a miniatury sukulentového typu, které stačí mlžit. Také tillandsie, které nepotřebují půdu, ale dají se lepidlem přilepit prakticky na cokoliv,  jsou vhodné do vertikální zahrady. Sukulenty naleznete i mrazuvzdorné, které můžete mít venku celý rok.

Vertikální zahrada - inspirace pro vás
Majitele bytů bez terasy a balkonu mají podobnou možnost vertikální zahrady, jen instalace bude trochu složitější. Připravíte si kovovou konstrukci, která může mít tvar, jaký chcete. Na výšku by neměla mít více než 5 centimetrů. Vyplníte ji hlínou a zasadíte do ní miniatury a do rohů můžete zasadit pnoucí květiny nebo trávy. Snažte se však sázet nenáročné květiny. Ulehčíte si tak práci s jejich péčí. Prostor mezi miniaturami nechte zarůst mechem, který vše udrží pohromadě. Pak už můžete svoji vertikální zahradu pověsit kam si přejete nebo ji připevnit okolo okna. Zalévejte zlehka, spíše se doporučuje rosit.

Jestliže se rádi obklopujete přírodou, myšlenku vertikální zahrady si zamilujete. Může se totiž stát nádherným designových prvkem vaší stávající zahrady nebo interiéru.

Sabrina Harisová
Foto: shelterpop.com, landezine.com, floragrubb.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 11. 2017 Reagovat
Fresh Concepts: http://freshconcepts.cz/ vertikální zahrada
12. 09. 2010 Reagovat
: pro inspiraci pripadne realizaci vertikalni zahrady v interieru se podivejte na www.zivesteny.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha