Všestranný bambus na zahradě

Všestranný bambus na zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 14. 04. 2010

Která jiná rostlina splní tolik "úkolů" v zahradě i v domě jako bambus? Umí vytvořit zahradní předěl, zelenou stěnu, zastíní jezírko, udělá živý plot, zdobí zahradu ve skupině nebo jako solitér, jeho drobné druhy ozvláštní terasu.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...
A to už nemluvíme o tom, jak poslouží, když už dávno neroste a jak ho známe pořád ještě nejlépe – jako materiál k výrobě nábytku, podlah, paravánů, žaluzií, květináčů a podobně. A dá se z něj postavit i celý dům. 

Bambus na zahradě - stále zelení obři


Bambus
patří přírodopisně mezi křovité trávy mající duté mohutné stvoly. Bambusy u nás dorůstají výšky až kolem dvaceti metrů. V tropech to ovšem může být ještě až o deset metrů více. Bambusy jsou v posledních letech vyhledávané i proto svou vysokou atraktivnost; zůstávají po celý rok zelené. Bambusové listový nad zimním zasněženým zahradním jezírkem – to je krásný pohled.

Bambus na zahradě -  exotičtí otužilci


Většina exotických rostlin, které na zahradě pěstujeme, by nepřežila naši tuhou zimu a to včetně už třeba oleandrů; proto se musí zazimovávat. Bambusy k nám dovážené ale jsou zimovzdorné. Úplně zpočátku se vyskytovaly druhy, které se musely na zimu složitě zateplovat, to už je ale minulostí. Skoro každý bambus, který u nás koupíte, můžete směle pěstovat a zimu přežije. Nejotužilejší části rostliny jsou stébla; ta vydrží i teploty kolem –22°C, listy pak snesou asi patnáctistupňový mráz, i když krátkodobě. Přitom starší rostliny jsou odolnější. Vadit jim ale může kombinace mrazových kotlin, zimního větru a slunce. Po zimě jsou rostliny unavené a jakmile se objeví ostré jarní slunce a k tomu vítr, bambusy osychají a musí se hodně zalévat. Proto je dobré poradit se v bambusáriu – zahradnictví specializovaném na pěstování zimovzdorných bambusů. Tam nám řeknou i další důležité věci, například jak který druh silně oddenkuje, jak moc a jak rychle se rozroste do šířky, jaké dosáhne výšky, jakou potřebuje péči.

Všestranný bambus na zahradě
Bambus na zahradě - co a kam zasadit

Ovšem každý druh bambusu se nehodí na každé místo. Tam kde chceme, aby se bambus držel v hranicích, které mu určíme a nerozrůstal se, je nutné vybrat neoddenkující druhy. Jinak bambus odnožuje velmi ochotně, čehož se zase dá využít pokud chceme nechat bambusovým porostem pokrýt větší plochu pozemku. Bambus se tak dá použít pro svou extrémní rozmanitost skutečně do každé zahrady. Když se jednou v bambusáriu s bambusy seznámíte, určitě je na své zahradě uvítáte. A s nimi i pocit klidu, který úzké zelené listy dekorativní mohutná stébla navozují.

O bambusu v interiéru se dočtete v článku Originální materiál? Bambus? Ale to už je málem klasika!

Alena Jansová
Foto: Bambusárium Velké Němčice, Wufeng

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha