Zahrady v Appelternu

Zahrady v Appelternu

Zahradní inspirace, vydáno 29. 11. 2012

Návštěvníci zahrad v Appelternu odsud vždy odcházejí s pocitem, že se opět naučili něco nového, něco zajímavého, i kdyby tyto zahrady navštívili již poněkolikáté. Vždy je tu co objevovat, čemu se učit, co pozorovat a hlavně čím se nechat inspirovat. Otcem myšlenky vytvoření těchto zahrad je Ben van Ooijen, designer obytných zahrad.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Appeltrern je nenápadná holandská vesnička v blízkosti řeky Mázy. Zde se nachází jeden z nejpozoruhodnějších turistických cílů, netradiční projekt určený všem zahradnickým nadšencům, přehlídka asi 200 ukázkových zahrad na ploše 13 ha. Appeltern najdete asi 20 km západním směrem od města Nijmegen. Na mapách je těžké ho najít, objevuje se jen na těch nejpodrobnějších.

Pro inspiraci si sem chodí hlavně ti, kteří plánují výstavbu nové zahrady anebo rekonstrukci zahrady stávající. V Appelternu všichni obdivují krásu rostlin a také umění zahradního designu. Návštěvníci těchto zahrad jsou příslušníci snad všech věkových skupin. Všem se tu líbí a prohlídku těchto míst mohou všichni přizpůsobit svému tempu i náladě. Reliéf zahrad je rovinatý, procházka celým areálem tedy není nikterak fyzicky náročná.Vážní zájemci si zde mohou objednat projekt své nové zahrady. Spolu s ostatními zde objevují jak krásu rostlin, tak zahradních staveb, doplňků a všeho, co dotváří výsledný dokonalý efekt zahrady. Setkáte se tu s nejrůznějšími fontánkami, soškami, zahradním nábytkem, zahradním osvětlením, dlažbou do zahrad a také například s plotovými díly. Nic zde není na prodej, ale pro svůj projekt zahrady si zde můžete cokoli objednat.

Voda je v zahradách všudypřítomná. Zahradní architekti ji zde zakomponovali velmi hojně a dopřávají tak návštěvníkům častou možnost srovnávání jednotlivých zahradních typů a stylů. Není ideálnějšího místa, kde je možné vidět zahrady ve všech třech rozměrech. Realita je vždy lepší než nákresy na papíře nebo elektronické prezentace. 


 
Naleznete zde návrhy střešních zahrad, tipy na sesazení rostlin, skvělé nápady na vytvoření zahradních zákoutí, kde v klidu a pohodě můžete vychutnávat atmosféru zahradního designu. Základ většiny zde prezentovaných zahrad zůstává stejný, mění se však, a to výrazně, jejich obsah. Změny jsou znatelné v doplňcích, nábytkových sestavách, v zakomponování vodních prvků a také díky aranžovaným kompozicím.
  
Tyto zahrady rozhodně patří do skupiny těch, které se musí vidět. Ke zhlédnutí je zde vše, co je pro běžného návštěvníka těžké si jen představit natož vymyslet. Ukázkové zahrady zde přibližují majitelům zahrad i smělá a odvážná řešení. Tvůrci zdejších zahrad se nezdráhají použít velmi netradiční prvky například v podobě houpajících se soch, aby přilákali pozornost návštěvníků.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: vakantiereiswijzer.nl, pictokon.net, tuin-aanleggen.be, wonen.blogo.nl, koi2000.com, touringcar.munckhof.nl, gelderlander.nl, sokolowska.info, edibleurbanarchitecture.com, apelternmedmera.blogspot.com, forums.srellim.org, exoten-forum.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha