Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě

Podmáčená půda na zahradě trápí kdejakého majitele pozemku. Podmáčení může vznikat z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří například vysoká hladina podzemní vody nebo lokalizace pozemku u paty svahu. Zatímco si někdy vystačíme pouze s výběrem vhodných rostlin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody, jindy je už nutné přistoupit k technickému řešení v podobě drenáží nebo vodních prvků, které vodu stahují ze širšího okolí.

Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě
Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě (Zdroj: Shutterstock)

Podmáčená půda na zahradě rozhodně není žádná výhra, ale i s tím se dá hodně udělat. Je ovšem nutné zjistit podstatu podmáčení. Někdy se jedná o lokální podmáčení vlivem zvýšené hladiny podzemní vody, jindy to může být dočasný efekt z důvodu častých dešťových srážek spolu s lokalizací pozemku u paty svahu, kde se akumuluje větší množství dešťových srážek.

Důvodů ovšem může být mnohem více. Na vodní poměry má velký vliv také druh půdy. Pokud na pozemku převažuje půda těžká, s vysokým poměrem jílu, je zde mnohem větší riziko dlouhodobého zamokření. Tato půda bývá navíc studená, což příliš některým rostlinám nesvědčí.

Řešení je nutné zvážit

Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

V méně závažných případech si ovšem často vystačíte pouze se správnou volbou sortimentu dřevin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody a tím postupem času upravit celkové vodní poměry. Touto schopností disponují například stromové a keřovitě rostoucí vrby (Salix) či olše (Alnus).

Výsadba rostlin v zamokřené půdě

Zamokřenou půdu nemusíte hned na první pohled spolehlivě poznat. Zvláště zákeřné mohou být pozemky u paty svahu, ve kterých se mnohdy poměrně skrytě akumuluje dešťová voda. V období bez dešťů se tak může půda zdát zcela normální, takže ani při výsadbě rostlin nezpozorujete žádný problém. Ovšem časem mohou rostliny postupně odumírat. Při jejich odstraňování ovšem můžete zjistit, že rostliny neuschly, jak by se na první pohled podle postupně zasychajících listů a výhonů mohlo dát, ba právě naopak. Vysazené rostliny mohou naopak stát v bahnité půdě. Výsadbové jámy totiž stahují vodu z okolní půdy, což se umocňuje třeba u zmiňované paty svahu.

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu. Rostliny vysaďte tak, aby horní část jejich kořenového balu několik centimetrů vyčnívala nad terén. Vysazené rostliny tak koření v povrchové vrstvě zeminy, která se nezamokřuje a kořeny tak neuhnívají.

Výběr vhodných rostlin

Pokud na svém pozemku bojujete se zamokřením, které ovšem nevyžaduje žádné technicky náročné řešení, můžete si pomoci vhodným výběrem rostlin. V nabídce je celá řada druhů, které vysoký obsah vody v půdě naopak vyžadují. Vybírat můžete nejen z bohaté nabídky vrb (Salix), ale dobrou službu určitě odvedou také duby červené (Quercus rubra), jasany ztepilé (Fraxinus excelsior), tisovce dvouřadé (Taxodium distichum), borovice blatka (Pinus uncinata), borovice kleč (Pinus mugo) nebo třeba některé topoly (Populus). S podmáčenou půdou si ovšem poradí i mnoho vytrvalých rostlin.

Trvalky do zamokřené půdy:

  • Aruncus dioicus – udatna lesní – vlhká půda
  • Butomus umbellatus – šmel okoličnatý – stagnující voda
  • Caltha palustris – blatouch bahenní – stagnující voda
  • Iris pseudacorus – kosatec žlutý – stagnující voda
  • Ligularia dentata – popelivka zoubkovaná – vlhká půda
  • Lysimachia puncata – vrbina tečkovaná – vlhká půda
  • Lythrum salicaria – kyprej vrbice – stagnující voda
  • Myosotis palustris – pomněnka bahenní – stagnující voda

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kompostování a péče o půdu

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování japonského javoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování japonského javoru

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Lilie

Lilie

Myrobalán

Myrobalán

Okrasné třešně a jejich pěstování

Zdeněk Kiesenbauer ukáže různé druhy okrasných třešní a popovídá o jejich pěstování

ČTĚTE DÁLE

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.