Javory a zahrada: listy nemusejí být jen zelené

Jste-li zatíženi na elegantní tmavou barvu listí, která kontrastuje s pozadím třeba bílé cihlové zdi nebo stěny z popínavek, podívejme se dnes třeba na javory: uvažovat se dá o různých druzích podle výšky kmene. Listy mají různé kultivary javorů nejen zelené, ale i tmavé, červenofialové v různých odstínech a různé sytosti barev. Některé navíc jsou barevné celou sezónu do podzimu a opadání, jiné zase jenom na podzim, kdy zelená listí přejde v červenou.
bonsai-japonsky-javor-_shutterstock_538566358-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

​Pokud máte velkou zahradu…

Na velkém pozemku se do pěstování například javoru s karmínovými listy (Acer Platanoides CrimsonCentry), který bude zahradu navíc zdobit atypickou vejčitou vysokou korunou; ta doroste až do 6 až 8 metrů. Jeho barva vynikne na bílém pozadí domu nebo zdi a také v sousedství zelených stromů nebo keřů. Javor červený (Acer rubrum) jeden z nejhezčích vysokých javorů, potřebuje opravdu prostor  –  dorůstá až 40 metrů, vynikne na velké zahradě hlavně na podzim, kdy se listí zbarví šarlatově červeně.

TIP: Chcete-li na zahradě strom na výrazném kmínku s kulatou korunou a většími zdobnými listy, zvolte nižší javor (Acer platanoides Globosum) s hustou kulovitou korunkou, který dorůstá výšky 3-6 metrů. Zatímco kmen stromku bude sílit, koruna bude stále udržovat přísně kulatý tvar, aniž bychom ji museli stříhat.

Výjimečně oblíbený japonský javor

Do malé, ale i větší  zahrady se hodí javor dlanitolistý (Acer palmatum) známý jako japonský javor. Tady si můžeme vybrat přímo na míru, protože má na 80 variet a kultivarů. Na skalkách, v okolí jezírek nebo v trávníku, třeba na pozadí bílých kamenů, se pěstuje dlanitolistý javor v zeleném i červeném „provedení.

Nedá se říci, že zelená vede, je to možná tak napůl. „Základní druh javoru dlanitolistého (japonského javoru) má zelené listy a i když jsou v zahradnickém světě velmi populární jeho červené varianty, mám za to, že je to jeden z nejelegantnějších stromů vůbec. Díky přirozené barvě olistění „si na nic nehraje“ a nabízí skvostnou podívanou…“ říká o něm majitel zahradnictví  Safro specializovaného na prodej středně vzrostlých a dospělých stromů Milan Havlis.

O jiných zajímavě vybarvených stromech na zahradě čtěte v článku Exotické dřeviny rozzáří vaši zahradu.

Alena Jansová ​

24.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist