Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev

Narcis (Narcissus) je cibulovitá, víceletá rostlina, která je zvána poslem velikonoc, a to díky době svého výkvětu. Tyto květiny mají svou symboliku, historii a především mnoho obdivovatelů, kteří narcisy pěstují doma i na zahradě, aby se mohli na jaře těšit z nádherně barevných květů.

Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev
Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev (Zdroj: archiv redakce)

Většina narcisů pochází původně z jižní Evropy. těchto květin je však mnoho druhů –  mezi ty nejznámější patří například jednokvěté, trubkovité narcisy na dlouhém stvolu, velko i malo-korunní narcisy, plnokvěté druhy s množstvím květů na stvolu, hybridní druhy narcisů atd.  Daleko větší skupinu tvoří odrůdy cibulovitých narcisů, těch je přes 10 000. Všechny však spojuje nádherné tvarování okvětních lístků a překrásné barevné kombinace celých květů. Běžné druhy narcisů dorůstají přibližně do výšky kolem 60 cm a klíčí z podzemní cibule.

Legendy a mýty

Své jméno dostaly narcisy díky své omamné vůni – \“narcissus\“ je totiž v překladu něco jako narkotikum či omamná bylina. Východní kultury narcis považují za symbol lásky a oddanosti – na jejich krásu byla dokonce složena i veršovaná óda v arabštině.  Západní kultury spojují narcisy se sebeláskou a marnivostí.

V antické mytologii je dokonce zmiňován příběh o sličném mladíkovi jménem Narkiss, kterého pohltila vodní hladina v níž se neustále vzhlížel a kochal se svou tváří. Nedbal ani toho, že se do něj zamilovala slabá lesní nymfa, která se utrápila z neopětovaných citů. To však rozčílilo bohyni lásky, Afrodité a ta pak chlapcovo tělo proměnila na květ, rostoucí u břehů vod a klonící svůj květ ke hladině v zoufalé touze zahlédnout krásu, jenž se Narkissovi stala osudnou. Paradoxní je, že romantikou opředené narcisy (obzvláště bílé a žluté druhy, kvetoucí hned na začátku jara) jsou symboly smrti a zmrtvýchvstání.

Narcis jako léčivá bylina?

Narciskám se zjevně nedostává takového obdivu oproti jiným jarním květinkám, jako léčivou bylinku ji však kořenářky a felčaři využívali již od pradávna. A to i přes její vysoký obsah jedovatých alkaloidů, jež způsobují silné zvracení a lehkou otravu trávicího traktu. Dobrou pověst však narcisům zachránila moderní medicína. Zjistilo se totiž, že obsahují látku galanthamin, která pomáhá v boji proti demenci. Na to konto se rozběhly i výzkumy a testy, které dost možná galanthamin označí jako účinný jako prostředek proti Alzheimerově nemoci.

Pěstování Narcisů v okrasné zahradě

Po jarním odkvětu narcisů vyberte cibulky z půdy ve chvíli, kdy jim začnou rašit drobné kořínky. Cibulky uložte na suché a teplé místo aby dozrály. Po tomto období hybernace a vegetačního klidu je můžete zasadit do půdy (nejvhodnější období je zhruba v konec srpna). Narcisy pro své zakořenění totiž vyžadují vysoké teploty a dlouhodobé vyhlídky na slunné počasí. Právě slunná místa těmto rostlinkám velmi vyhovují – na stinná zákoutí reagují nevelkým a deformovaným kvetením. Dva týdny před samotnou výsadbou cibulek udělejte do záhonu 25 cm hluboké jamky do nichž nasypte vyzrálý kompost či startovací hnojivo. Cibulky, očištěné o svrchního pláště pak vysazujte zhruba 15 –  20 cm od sebe, zasypte substrátem a mírně přitlačte. Následně cibulím dopřejte vydatnou zálivku.

Domácí pěstování narcisů

Pro pokojové pěstování vybírejte raději větší cibule s dostatkem zásobních živin. Cibulky zasadíme do dekorativní nádoby, truhlíku, či květináče s písčitou půdou. Výrazně větší cibule usaďte do květináčů po jedné, menší po třech až pěti. Když se objeví poupata, umisťují se do dobře osvětlené místnosti. Současně pak podle potřeb daného druhu, vyberte pro rostlinku vhodné místo v bytě či domě a dopřávejte cibulím přiměřenou teplotu vzduchu, bez velkých výkyvů a stále vlhkou půdu.

Choroby a škůdci napadající Narcisy

Možné příznaky chorob a defektů od škůdců je dobré pozorovat a kontrolovat, abyste mohli včasným zásahem rostlině pomoci. Při sázení, přesazování a rozmnožování je proto třeba prohlédnout cibule a hlízy.
 Mezi známé nepřátele krásných Narcisů patří například:

Cibulový červ nebo také cibulové háďátkoRostlina roste slabě a deformovaně, vnitřek cibule je tmavý a následně květina umírá. Pokud chcete řádění cibulových červů zabránit, nezapomínejte na odplevelení okolí narcisu a minimálně po  tři roky nevysazujte nové cibule tam, kde byly předešlé narcisy napadeny.

Cibulová plíseň – Hlízy začínají hnít a objevují se na nich tmavé skvrnylisty rostliny pokryje šedá, houbovitá plíseň. Této nemoci předejdete, namočíte-li cibule do fungicidového roztoku určeného k ochraně obilnin a okrasných rostlin. Následně je nechte vyschnout. Tuto \“preventivní koupel\“ aplikujte u zdravých cibulí – nakažené rostliny už zachránit nelze.

Cibulovka Narcisová – Tento škůdce klade larvy přímo do útrob cibule, která je na omak měkká. Pokud zaznamenáte zažloutlé listy, zalijte rostlinu insekticidním přípravkem. Pokud se listy zatáhnou, přihrňte cibule půdou. Měkké cibule již nevysazujte a při koupi sazenic si zkontrolujte kvalitu a zdraví cibuloviny.
 V případě, že vám cibule vůbec nekvetou, může být příčinou jejich příliš malá velikost, nadměrná teplota, nedostatek světla, ale i příliš vyschlý substrát.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak rychlit cibuli hyacintu a narcisu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Ludmila Dušková ve studiu předvede jaké jsou možnosti rychlení cibulovin

Zimní rychlení cibulovin

Zimní rychlení cibulovin

Výsadba cibulovin na podzim

Výsadba cibulovin na podzim

Co s jarními cibulovinami po odkvětu

Co s jarními cibulovinami po odkvětu

Jak sázet česnek, mladé ovocné stromky, narcis a jak hnojit jehličnany

Krátké rady a tipy, jak sázet česnek, mladé ovocné stromky, narcis a jak hnojit jehličnany.

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

ČTĚTE DÁLE

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.