Nečastější chyby při použití tkané a netkané textilie. Víte, proč pod mulčovací kůru nepatří?

Mulčovací textilie mají na zahradě široké využití jako ochrana před mrazíky či škůdci nebo proti prorůstání plevele. Ne vždy je ale používáme správně a pak se divíme, že se pod nimi zelenině nedaří. Kde se stala chyba?
shutterstock_1838052427-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Soused používá pod jahody mulčovací textilii a nemůže si ji vynachválit. Následovali jste jeho příkladu a vaše jahody vypadají zoufale, jsou proschlé a prakticky neplodí. Chyba bude ve špatně zvolené textilii. Čeho si tedy máte všímat při výběru textilie?

Rozlišujeme dva hlavní parametry, první je typ fólie, tedy netkané a tkané textilie. Druhý parametr se týká jejich hustoty či gramáže, která se uvádí obvykle v gramech na m2.

S pomocí těchto aspektů se textilie dále dělí dle použití. Nejčastěji se textilie používají jako mulčovací a pak také do zeleninové zahrádky, kde plní více funkcí. Nenechte se zmást různými názvy jako odolná nebo stavební apod. Tyto názvy nejsou nijak normované, a tak záleží čistě na výrobci nebo prodejci, jaký název si zvolí. Vždy záleží na výše zmíněných parametrech.

Ty nejpevnější na zahradě nevyužijete

Nejodolnější textilie, která snese zároveň vysokou zátěž, je tkaná textilie. Dále pak platí, že čím vyšší gramáž, tím bude odolnější. Zde je však nutné upozornit, že tyto textilie nelze použít jako mulčovací nebo na zeleninové záhony. Uplatnění najdou například v zahradních centrech, kde není možné mít v každé uličce zpevněný povrch a zároveň je potřeba, aby v uličkách nerostlo moc plevele, který by bylo obtížné odstraňovat.

Mnohdy se v zahradních centrech dávají také pod květináče, ve kterých jsou různé druhy prodávaných rostlin, a také není žádoucí, aby v okolí květináčů rostl plevel. Na běžné zahradě tento typ textilie spíše uplatnění nenajde.

Na záhony patří střední gramáž

Za asi nejpoužívanější textilie se považují ty netkané s gramáží 50 g/m2 nebo tkané s gramáží mezi 70–90 g/m2. U vyšších hustot však buďte opatrní při jejich použití. Jak je zmíněno výše, nejčastěji se používají textilie jako mulčovací, to platí hlavně o těchto typech a gramážích.

Tenká ochrání před mrazy i škůdci

Do poslední kategorie zahradních textilií patří textilie netkané o nižších gramážích, kolem 20 g/m2. Ty se používají na zeleninových záhonech.

Obvyklé je jejich použití při mrazících, kdy se textilie položí na zeleninu a mráz ji tak nespálí. Je však nutné textilii řádně založit na krajích, nejlépe kamenem nebo prknem. Dále ji lze použít i jako ochranu stromů nebo keřů před škůdci.

Kdy ji raději nepoužívat

Mnoho zahradníků pokládá pod borku mulčovací textilie, protože jsou toho názoru, že nemají čas vytrhávat plevel, který jinak prorůstá skrz kůru. Bohužel se pak mnohdy diví, kde se stala chyba, když plevel stále roste, a to i přestože je tam mulčovací textilie.

Dalším problémem je také životnost těchto textilií. U mnohých se pohybuje kolem 5 let. Bohužel úvaha – tkaná textilie a větší gramáž rovná se dobrá výdrž – byť je pravdivá, je zcestná. Taková textilie je totiž velmi těžko propustná nejen pro vzduch, ale také pro vodu.

Další faktor, který je třeba brát v potaz, je typ půdy. Jestliže se jedná o těžkou půdu, nedávejte textilii raději žádnou. V obou případech bude výsledek jenom velmi zhutněná, nepropustná tvrdá krusta zeminy, která se následně velmi obtížně obdělává. Nehledě na to, že rostlinám tím radost také neuděláte.

V případě mulčování je nejlepší dát dostatek mulčovacího materiálu, např. 15 cm kůry. Jen tak vám plevel bude špatně prorůstat. A nebudete ani muset jednou za několik let všechen mulčovací materiál dát na hromadu a obnažit textilii, kterou následně vyměníte za novou. Věřte, že se jedná o velmi komplikovaný a pracný proces.

Kde mulčovací textilie pomůže

I přestože se může zdát, že textilie na mulčovaní nejsou to pravé, existuje i použití, kde jejich pomoc oceníte. Vhodné jsou například pod kačírek nebo štěrk, které se jinak postupně promíchají s půdou a je pak obtížné do půdy zasadit nové rostliny.

Mimoto se pak hodí právě na zeleninové záhony, například pod jahody nebo dýně či melouny, a zároveň zadrží většinu plevele. Ten si sice postupně najde cestu, nejčastěji u samotné rostliny, ale stále se jedná o menší množství než bez textilie.

Tipy na závěr:

  • Před použitím textilií na zahradě vše dobře zvažte, aby výhody, které vám přinesou, převážily jejich nevýhody.
  • Mějte na paměti, že do textilií se špatně dosazuje nový rostlinný materiál, těžko se vyměňují, když je na nich vrstva mulčovacího materiálu. Také se vyhněte jejich použití na tvrdých půdách, kde určitě napáchají víc škody než užitku. Dobře také zvažujte jejich hustotu a pevnost (tkané – pevnější vs. netkané – méně pevné).
29.4.2021 5:40| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist