Slimák – jak na malého nepřítele na vaší zahradě?

Slimák – jak na malého nepřítele na vaší zahradě?

Rady a tipy, vydáno 07. 05. 2010

Málokdo se s nimi nesetkal na procházce v lese nebo na louce. Sice nevypadají nijak zvlášť vábně, ale do přírody přece patří. Kdo s nimi ale má tu čest hlavně na zahrádce, ten jejich slizké tělo vůbec nemusí. Zatímco před několika lety stačilo pár plazících se kousků posbírat a hodit za plot, dnes s nimi musí zahrádkáři doslova bojovat.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Je jich čím dál víc a nemají tak problém spořádat vám jak zeleninové záhonky, tak významně pročesat i záhony okrasných květin. Pokud nechcete ráno nacházet místo rostlinek jen jejich oslizlé pahýlky, musíte být ke slimákům nemilosrdní.

Na mnohé zahradě se usídlili ne přímo slimáci, ale především rezaví plzáci, kteří k nám přišli (či se spíš „připlazili“) ze Španělska. Poprvé se u nás objevili počátkem devadesátých let. Klasickým označením slimák má ale většina zahrádkářů na mysli v podstatě všechny druhy nahých plžů, které škodí zahradě.

​Slimák nocuje v tmavých zákoutích
Stále nerozumíte tomu, jak můžou napáchat slimáci a jim podobní takovou spoušť, když je někdy celý den vlastně nevidíte? Žijí hlavně v noci, přes den jsou většinou chytře zalezlí. Kromě toho vylézají i za deště. Zlikvidujte jim proto jejich převážně temné a vlhké skrýše.

Často sekejte trávu, ta vysoká je pro plže totiž ideálním útočištěm. Velké kameny nebo nádoby jsou taky vyhledávanými skrýšemi, proto si budete muset vybrat: buď okrasné předměty v zahradě i se slimáky pod nimi, nebo zahrada bez okrasy, ale zároveň i bez slimáků.

Mrtvý slimák, dobrý slimák
Nemusíte zapomínat ani na staré dobré sbírání. Pro silnější povahy totiž někteří zahrádkáři doporučují jeden, téměř čarodějný recept – odvar z mrtvých slimáků. Pokud mrtvé slimáky, které nasbíráte po celé zahradě, přelijete zhruba deseti litry horké vody a necháte několik dní zkvasit, máte v ruce dokonale odpudivý lektvar.

Pokud jej nalijete na kraje záhonů, které slimáci nejraději požírají, nebo na kompost, měli byste malé návštěvníky odradit. Alespoň za pokus to stojí. Každý slimák klade třikrát do roka asi tři sta vajíček, ze kterých se potom líhnou další škůdci. Jejich likvidaci proto raději neodkládejte.

​Slimák a pasti na něj
Můžete zkusit i mnohem jemnější variantu – vysadit rostliny, které vylučují látky, jež jsou slimákům nepříjemné. Patří mezi ně například šalvěj, řeřicha, měsíček nebo česnek.

Slimáci mají rádi kvasnice, tedy i pivo, proto se nebojte pro ně přichystat několik pivních pastí. Do země „zasaďte“ otevřenou poloprázdnou láhev s pivem, do které slimáci vlezou a utopí se.

Kuchyňská sůl nebo jedovaté granule
Pokud všechny přírodní pasti selhaly, zkuste na ně jít chemicky. Posypte místa nejčastějšího výskytu kuchyňskou solí, dusíkatým vápnem nebo rovnou nakupte ve specializovaných obchodech speciální jedovaté granule. Pozor ale, aby chemie neuškodila kromě slimáků i půdě pod nimi.

Nenápadným, ale jasným řešením jsou i přirození nepřátelé slimáků – žáby, holubi, kosi, ještěrky, krtci, ježci nebo kachny. Bojujete-li se slimáky, nechte kvůli těmto živočichům branku dokořán.

Martina Tlachová
Foto: dremagace.net, littlegreenblog.com, pacificbulbsociety.com, iastate.edu, getridofslugs.com, orchidboard.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 07. 2013 Reagovat
Soňa: Tak mi někdo napíše reakci ?
03. 07. 2013 Reagovat
Soňa: Možná, že by to byla výzva pro nějakkou firmu. Jako patent na výrobu nějakého prostředku proti slimákům.
03. 07. 2013 Reagovat
Soňa: Solit slimáky - ten sliz je hnus.
03. 07. 2013 Reagovat
Soňa: Já hubím slimáky jednoduše, ale sbírám je mechanicky na dřívka, které beru ze záhonu z mulčovací kůry, jelikož jsem kuřačka, tak mám na zahradě sklenici s vodou do které hážu vajgly a do té vody házím i slimáky - nevylezou. A tak je ničím já.
24. 07. 2013 Reagovat
Tomáš: Rozmočený vajgly sou jako postřik na mšice.
09. 03. 2013 Reagovat
Martina: Do kbelíku s vodou kuchyňskou sůl, a jedny kleště na grilování navíc! Jen když málo osolíte, vylejzají z kyblíku, potom přisolte :-) Mám s tím úspěch!
18. 07. 2011 Reagovat
Barbora: máme na ně indické kachny. Atletické ozdobné ptactvo, které bere všechny možné brouky, plže, tiše "proprtávají" zahradu ..rychlá a účinná pomoc. Přenechám kachňata z letošného odchovu. Letos něco zmůžou a příští rok vás zbaví slimáků nadobro. Ti co budou přicházet už vám neuškodí, neb si je kachničky pohlídají.777658413
10. 05. 2010 Reagovat
: Beru na ne kuchynsky nuza prerezavam. Nejspolehlivejsi vyhubeni!
17. 05. 2010 Reagovat
: ... a je po nich, takze zane problemy
26. 05. 2010 Reagovat
: Sežrali mi měsíček i šalvěj.Letos žerou už vše.
20. 07. 2010 Reagovat
: To máte pravdu, ale to já bych musela posolit celou zahrádku, sežrali mi \"neřádi\" na co přišli. :-(
01. 08. 2010 Reagovat
: Zdravím ! Bojuji s nima mechanicky, ale motyčka je dřina a sběr fujtajbl. Mám jinou fintu: Násada od smetáku na konci naříznout a vložit trojůhelník plechu. Taková \"špachtle\" s douhým koncem. Chodím jako s oštěpem a SEKÁM ty potvory napůl. Některý vlhký den jich \"ulovím\" i pětistovku.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha