Mateřídouška vejčitá - léčitelský zázrak

Mateřídouška vejčitá - léčitelský zázrak

Rostliny, vydáno 28. 09. 2012

Možná často ani nevíme, že na své zahrádce pěstujeme učiněné léčitelské zázraky. A jedním z nich může být právě mateřídouška. Všechny mateřídoušky patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Proměnlivost tohoto rodu je veliká, tudíž i obsahové léčivé látky různých mateřídoušek se od sebe značně liší.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Jsou to velmi vděčné kobercovité rostliny s ozdobnými, aromaticky vonícími listy. V době kvetení jsou poseté nesčetnými květy. Své významné uplatnění nacházejí všechny druhy mateřídoušek ve skalkách a na květinových zídkách. Dokonce na místech slunečního úpalu mohou s úspěchem nahradit trávník.  Spolehlivě dokážou překrýt místa nad drobnými cibulnatými rostlinami.

Ze všech druhů, které potkáme nejčastěji, je to právě mateřídouška vejčitá, přesněji řečeno poddruh - mateřídoušku vejčitou pravou.

Částečně poléhavé stonky 10 až 30 cm dlouhé, tvoří často husté porosty. Kvete od července do října, drobné kvítky mají korunu nejvýše 7 mm dlouhou, světle až sytě růžovou, vzácně bílou.  I v rámci poddruhu vytváří další odchylky – například na vlhčích stanovištích jsou rostliny menší, na sušších kompaktnější, s menšími a tužšími listy.Všechny mateřídoušky jsou příjemně aromatické, odedávna oblíbené léčivé rostliny. Poměr účinných látek v nich se mírně liší, podle druhu či stanoviště. Všechny však obsahují vonnou silici s thymolem a cymolem, flavonoidy a další. Nejvíce silice mají mateřídoušky, kterým se dostává nejvíce slunečních paprsků.  Pomáhají při nachlazení, kdy působí antisepticky a ulehčují odkašlávání, upravují trávení, posilují, hojí rány. Neměly by se však užívat dlouhodobě, k čemuž mimořádně lahodná chuť a vůně nálevu může svádět. Předávkování může vyvolat otravu doprovázenou omámením a podrážděním ledvin. Příliš dlouhé podávání značně otupí vnímavost organismu. Další použití je poté mnohdy neúčinné.Oficiální jméno je půvabné, lidová pojmenování taktéž: duše Panny Marie, láska svatého Jana, mateřinka.

Poddruh je rozšířen na většině Evropy, u nás je hojný až roztroušený na celém území, s výjimkou jižní Moravy.  Roste od nížin po podhůří, díky pěstování a zavlékání však i vysoko v horách. Mateřídoušce vejčité pravé se daří na travnatých slunných stráních a loukách s kratší vegetací, na pastvinách, mezích, při okrajích lesů, lomů a cest. Na půdu je nenáročná, potřebuje osluněné a spíše sušší stanoviště.Z těch rostlin na vaší zahradě, které vám přinesou užitek i nádhernou vůni, patří jistě mateřídouška k těm nejvýznamnějším.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tribes.tribe.net, biga.org, phytoimages.siu.edu, winnica-jaspis.eu, botanische-spaziergaenge.at, pacifichorticulture.org, wildfind.com, sunlandherbs.com, botanica.it, lafleur-kitchen.blogspot.com, luontoportti.com, biga.org, phytoimages.siu.edu, sunlandherbs.com,  winnica-jaspis.eu, semenostrum.it, luontoportti.com, botanische-spaziergaenge.at, flora-oberfranken.de, visoflora.com, summitpost.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha