Mateřídouška vejčitá - léčitelský zázrak

Mateřídouška vejčitá - léčitelský zázrak

Rostliny, vydáno 28. 09. 2012

Možná často ani nevíme, že na své zahrádce pěstujeme učiněné léčitelské zázraky. A jedním z nich může být právě mateřídouška. Všechny mateřídoušky patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Proměnlivost tohoto rodu je veliká, tudíž i obsahové léčivé látky různých mateřídoušek se od sebe značně liší.

Rostlina dne

Kejklířka

Kejklířka

Zajímavá, bohatě kvetoucí rostlina, vhodná na okraje potůčků, jezírek. Nejčastěji pěstovaná kejklířka je Mimulus luteus...

Jsou to velmi vděčné kobercovité rostliny s ozdobnými, aromaticky vonícími listy. V době kvetení jsou poseté nesčetnými květy. Své významné uplatnění nacházejí všechny druhy mateřídoušek ve skalkách a na květinových zídkách. Dokonce na místech slunečního úpalu mohou s úspěchem nahradit trávník.  Spolehlivě dokážou překrýt místa nad drobnými cibulnatými rostlinami.

Ze všech druhů, které potkáme nejčastěji, je to právě mateřídouška vejčitá, přesněji řečeno poddruh - mateřídoušku vejčitou pravou.

Částečně poléhavé stonky 10 až 30 cm dlouhé, tvoří často husté porosty. Kvete od července do října, drobné kvítky mají korunu nejvýše 7 mm dlouhou, světle až sytě růžovou, vzácně bílou.  I v rámci poddruhu vytváří další odchylky – například na vlhčích stanovištích jsou rostliny menší, na sušších kompaktnější, s menšími a tužšími listy.Všechny mateřídoušky jsou příjemně aromatické, odedávna oblíbené léčivé rostliny. Poměr účinných látek v nich se mírně liší, podle druhu či stanoviště. Všechny však obsahují vonnou silici s thymolem a cymolem, flavonoidy a další. Nejvíce silice mají mateřídoušky, kterým se dostává nejvíce slunečních paprsků.  Pomáhají při nachlazení, kdy působí antisepticky a ulehčují odkašlávání, upravují trávení, posilují, hojí rány. Neměly by se však užívat dlouhodobě, k čemuž mimořádně lahodná chuť a vůně nálevu může svádět. Předávkování může vyvolat otravu doprovázenou omámením a podrážděním ledvin. Příliš dlouhé podávání značně otupí vnímavost organismu. Další použití je poté mnohdy neúčinné.Oficiální jméno je půvabné, lidová pojmenování taktéž: duše Panny Marie, láska svatého Jana, mateřinka.

Poddruh je rozšířen na většině Evropy, u nás je hojný až roztroušený na celém území, s výjimkou jižní Moravy.  Roste od nížin po podhůří, díky pěstování a zavlékání však i vysoko v horách. Mateřídoušce vejčité pravé se daří na travnatých slunných stráních a loukách s kratší vegetací, na pastvinách, mezích, při okrajích lesů, lomů a cest. Na půdu je nenáročná, potřebuje osluněné a spíše sušší stanoviště.Z těch rostlin na vaší zahradě, které vám přinesou užitek i nádhernou vůni, patří jistě mateřídouška k těm nejvýznamnějším.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tribes.tribe.net, biga.org, phytoimages.siu.edu, winnica-jaspis.eu, botanische-spaziergaenge.at, pacifichorticulture.org, wildfind.com, sunlandherbs.com, botanica.it, lafleur-kitchen.blogspot.com, luontoportti.com, biga.org, phytoimages.siu.edu, sunlandherbs.com,  winnica-jaspis.eu, semenostrum.it, luontoportti.com, botanische-spaziergaenge.at, flora-oberfranken.de, visoflora.com, summitpost.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha