Tipy, které vám pomohou s výběrem nádrže na dešťovou vodu

Dešťová voda je bohatší na živiny, neobsahuje chlór a může vám ušetřit až polovinu spotřeby pitné vody. Ať už chcete dešťovku využívat v domácnosti, nebo jen na zalévání zahrady, naše tipy vám usnadní výběr optimální velikosti nádrže.

Nádrže na dešťovou vodu využijete nejen na zalévání zahrady a napouštění bazénu, ale také na splachování nebo praní v domácnosti. Dešťovou vodu můžete zachytávat do nadzemní nádrže. V té se však po nějaké době začne voda kazit. Úspornější a více praktickou variantou jsou podzemní nádrže. Dešťová voda je spádem vedená až pod zem, kde se hromadí v polyprenové nádrži. Tmavé a chladné prostředí kvalitní nádrže vám zaručí, že se voda nezkazí a vy ji tak budete moci využívat prakticky celoročně.

Co vám napoví

Jakou velikost nádrže zvolit? To určuje hned několik faktorů. Záleží na průměrném ročním úhrnu srážek, velikosti střechy (odvodňované plochy) a počtu osob v domácnosti. Zásoba dešťové vody by vám v ideálním případě měla vydržet po dobu tří týdnů. Vždy je ale lepší objem nádrže naddimenzovat, protože období bez dešťů se čím dál více prodlužuje.

Využití vody

Důležité je také myslet na to, jak chcete zachytávanou vodu využít. Pokud vám poslouží pouze na zalévání zahrady, vystačíte si s menší nádrží. Platí, že na každých 100 m2 zavlažované plochy je potřeba zvětšit objem o 1 000 l. Chcete-li snížit spotřebu pitné vody až o polovinu a využívat dešťovku i na běžný provoz v domácnosti, jako je praní, sprchování nebo mytí nádobí, minimální objem takové nádrže by měl být 10 000 l.

Kolik vody zachytíte?

Objem nádrže byste měli vybírat především podle ročního úhrnu srážek a střešní plochy. Obecně platí, že čím je větší střecha, tím větší nádrž na dešťovou vodu je potřeba. Pokud máte vedle domu na zahradě ještě pergolu, altán nebo přístřešek, počítejte i s vodou, která steče z nich. V těchto případech jsou ideální nádrže o objemu 15 000 l až 20 000 l.

Počet členů v domácnosti

V neposlední řadě je důležité vzít v potaz, kolik lidí bude dešťovou vodu využívat. Menší dvoučlenné nebo tříčlenné domácnosti si vystačí s nádrží o objemu od 7 000 l. Pro větší rodiny jsou však optimální nádrže větší – minimálně 10 000l.

Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit správnou velikost nádrže na dešťovou vodu, je přizvat si na pomoc profesionály. Odborníci ze společnosti Naše jímky vám poradí nejen jaký objem zvolit, ale také jaká varianta nádrže je pro vaši zahradu ideální nebo zda můžete využít nějakou aktuální nabídku dotací.

26.2.2020 12:29| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist