Trendy udírny ve vaší zahradě

Podzimní období přímo vybízí ke grilování a jiným společenským aktivitám, spojeným s dobrým jídlem a pitím. Stavba zahradní udírny je rozhodně tím, co vaše přátele přiláká, třeba i na malou zahradní party.

Trendy udírny ve vaší zahradě
Trendy udírny ve vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Všechny rozličné druhy mas vám budou zaručeně víc chutnat, pakliže budou pocházet z vaší privátní udírny. Ta by rozhodně neměla chybět na žádné zahradě, kterou opečovává správný gurmán. Domácí udírnu lze spojit s krbem, ale i postavit samostatně. Zvolíte-li však nevhodné prostory, můžete si tím narušit celý ráz zahrady. Před stavbou si proto dobře rozmyslete, kam novou udírnu umístíte.

Co by měla splňovat udírna „par excellence“

Tak tedy, správná udírna by rozhodně měla mít víc než dobré izolační vlastnosti, díky nimž nebude docházet k tepelným ztrátám a zajištěna bude i správná cirkulace plynů při uzení.  Pro vnitřní izolaci se hodí porézní pěnosilikátové desky, které nejenže zabrání úniku tepla, ale navíc zajistí, že dvířka udírny zůstanou vždy chladná. Na vnitřní stranu kouřovodu je pak vhodné, použijete-li šamotové cihly. Tím předcházíte riziku popálení, budete-li chtít udírnu otevřít.

Máte-li udírnu propojenou společně s krbem, pak se vám jako velmi praktická věc osvědčí, vybudujete-li vlastní topeniště, jež bude oddělené od toho krbového. Co se týká velikosti a rozměrů obecně, pak v případě samotného topeniště udírny, záleží tyto parametry pouze a jedině na vás. Subjektivně zvolte mezi menším topeništěm, jež vám ušetří náklady, nebo větším, které skýtá zase tu výhodu, že nemusíte tak často přikládat. Dobré je pamatovat na to, že k venkovnímu posezení budete dozajista potřebovat, kromě venkovního krbu, také dostatek místa k posezení a neméně pak prostor pro přípravu lahodných pokrmů.

Jak na to

Příprava
Stavbu zahájíme výběrem místa: udírna nemá překážet běžnému provozu zahrady. Před samotnou stavbou je dobré mít v ruce základní stavební nákresy, které nemusí být nikterak složité, konec konců, nestavíme mrakodrap. Zahradní udírna by měla být postavena samostatně, jako exteriérový solitér. Je praktické stavět udírnu ve stráni, protože potřebujeme vytvořit alespoň malý spád pro kouřovod spojující ohniště s udicí komorou.

Při samotném plánování je dobré brát při výměře velikosti vnitřních rozměrů v potaz také sílu stavebního materiálu, z něhož plánujeme stavět ohniště a kouřový kanál. Dále musíme přičíst sílu obvodových zdí. Pokud je budeme stavět z kamenů, počítejme raději se sílou zdi na několika místech, kam položíme větší kameny, více než 30 cm. Podle šířky zdi obestavby také umístíme, případně posuneme dopředu dvířka spalovací komory-ohniště, čímž se prostor ohniště prodlouží.

Základy

Při stavbě je dobré a zároveň i výhodné použít jako základní materiál a zároveň vzhledový prvek, místní materiály. Pro spodní část naší udírny, v níž bude instalováno ohniště společně s kouřovodem, vybudujeme z hrubě opracovaných kamenů. Přikládací dvířka mohou být řešena vestavěním kolmo na odvodný kouřový kanálek.

Pakliže chceme, aby bylo ohniště postaveno v poměru ke spodní části udírny níže a aby bylo možno kouřovod vést šikmo vzhůru, můžeme využít mírného svažování terénu (pochopitelně v případě, pokud nám to povrchová členitost naší zahrady dovoluje). Udírna také musí být bezpodmínečně situována tak, aby spaliny mohly volně stoupat vzhůru a kouř tak neobtěžoval nás, ani naše sousedy. Zároveň není při stavbě nutno zapouštět celý kouřový kanál do země. Stačí jej volně položit a obezdít.

Udící prostor

Pro výrobu vnitřního prostoru udírny klasických rozměrů je vhodné zvolit jako dominantní materiál plech. V případě, že však dáváte přednost cihlovému zpracování, pak ani to rozhodně není překážkou. Rozměry vnitřní konstrukce a její architektonické řešení je vhodné prokonzultovat vždy s odborníkem.

Tím se také vyhneme tomu, že se nám celá stavba do roka rozklíží, například z důvodu drobných, okem nezaznamenatelných, změn v terénu. Komín je nutno klasicky oplechovat a opatřit nahoře stříškou, aby do něj nepršelo. Nezapomeňte v místě spojení obou částí komínku vytvořit okapové zařízení, aby kondenzát z komína, stékající po jeho stěnách, nekapal na právě se udící maso.

Střecha

Pokud dbáte i na vnější vzhled udírny a nechcete, aby vypadala jako latrína, pak vězte, že na první pohled upoutá například výrazně asymetricky řešená střecha, vedená například šikmo, přes celou vrchní plochu udírny. Takovéto střešní řešení má také své výhody. Tak třeba používané dřevo je díky ní trvale uschováno před nepřízní počasí, neboť místo na jeho uskladnění je právě pod prodlouženou částí střechy, a také zabrání zvýšené vlhkosti způsobené sněhem v zimním období.

Teploměr

Velmi důležitou součástí udírny je v neposlední řadě teploměr. Ideální je bimetalický typ teploměru s rozsahem 0 až 150–200 °C s dlouhou stopkou (20, nejlépe však 50 cm). Vyhneme se raději teploměrům s plastovými čidly, která se v horkém vzduchu mohou roztavit.

Moderní zahrady si žádají také moderní řešení udíren. V tomto případě se přímo nabízí mobilní verze. Pokud patříte k těm, kdož razí myšlenku mobility za každou cenu,  nebo se vám jen příliš nechce do stavby udírny investovat drahocenný čas a potřebné finance, můžete si koupit již hotový „udírenský domeček“. Hotovou ministavbu umístíte na vybrané místo na zahradě a po douzení výborného masa či klobás ho opět sklidíte. Prodávají se v několika provedeních a jejich cena se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Patříte-li tedy k milovníkům dobrého jídla a zároveň sledujete trendy v oblasti  zahradních technologií a doplňků, je domácí udírna, ať už klasická či mobilní, tím pravým pro vás a vaše přátele.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní kuchyně s grilem a pecí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukážeme vám, jak postavit zahradní kuchyni s grilem a pecí.

Vyrobte si přenosné ohniště z ráfku

Přenosné ohniště z ráfku

Líbila by se vám na zahradě tato mobilní udírna?

Jednoduchý nápad, jak si doma vyrobit mobilní udírnu.

Jak vyrobit udírnu ze starého sudu

Návod na výrobu udírny ze starého plechového sudu

Domácí kutil: Udírna s varnou deskou a troubou

Ukázka po domácku vyrobeného 3v1: udírna, trouba a varná deska.

Udírna ze sudu

I ze sudu se dá vyrobit domácí udírna.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.