Chov ovcí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud se rozhodneme chovat ovce, musíme mít jasno v otázce, proč. Jestli na maso, nebo pro vlnu, či na spásání trávy. Pan Jakub Moravec nám poví, co a jak správně udělat, aby náš chov byl úspěšný. V prvé řadě potřebujeme dostatečně velký pozemek, kde budeme ovce mít. Na výběr máme několik plemen ovcí, ze kterých si můžeme vybrat. Na vlnu je vhodné plemeno merino. Na maso je zase dobré plemeno Hampshire. Nebo si můžeme vybrat z místních plemen, jako například plemeno valašské, které zde má mnohaletou tradici. Jedná se o univerzální plemeno, které se dá použít na vše. Dává maso, vlnu, mléko a ideálně spásá pozemky. Je to stádní zvíře, takže potřebujeme minimálně 2-3 ovce. Jsou to velmi nenáročná zvířata. Potřebují hlavně prostor pro pohyb a spásání. Potřebují hodně vody Nejlépe mít pozemky u potoka, nebo potřebujeme kvalitní napáječku. Pokud máme veliký pozemek, stačí jim tráva, pokud to nestačí, musíme jim dát seno. Dá se i přidávat jablka a mrkev. Také je důležité jim zajistit dostatek lizné soli. Ovce se dají pěstovat celoročně. Je třeba jim zajistit přístřešek proti větru a mrazu. Musíme si přihlásit hospodářství a zaregistrovat se na českomoravském svazu chovatelů.

Publikováno: 16.04.2017, Autor: VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ 2017 (7)

Mohlo by vás dále zajímat

Chov ovcí a koz

Reportáž o chovu ovcí a koz. Kde tyto zvířata chovat, jak se o ně starat, čím je živit atd.

Jak na chov ovcí

Ať už chcete chovat ovci na maso, na maso nebo na trávu, měli byste vědět, jaká plemena existují, kolik budete potřebovat prostoru a jak o ni následně pečovat.

Chov daňků

Krmná dávka je největší v zimě. Nesmí pšenici. Je pro ně jedovatá.

Chov ovcí

Chov ovcí

Chov méně známých plemen ovcí

Stejně, jako neustále přibývají nová plemena psů a koček, rozšiřují se druhy ovcí. Představíme suffolkskou a charolaiskou ovci.

Chov ovcí plemena skudde

Jak chovat plemeno ovcí skudde.