Zahrada v červeném

Zahrada v červeném

Zahradní inspirace, vydáno 20. 08. 2012

Volba barev květů rostlin může být pro mnohé také cestou, jakou se vydat při zakládání a budování zahrady. Každý z nás má svou oblíbenou barvu a ta vždy láká jeho pozornost. Tomu může být podřízen i výběr okrasných rostlin například již při jejich nákupu.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Hvozdík bradatý (Dianthus) rozdává červenou barvu hned v několika nejrůznějších odstínech, navíc  má například květy s bílým lemem, nebo naopak s bílým středem, pak tedy na temné červeni tyto detaily ještě více vyniknou.

Proskurník (Althea rosea) známější jako topolovka neboli slezová růže nám nabídne své květy v temných odstínech červené až po světlé do růžova. Rostlina dosahuje celkové výšky až kolem 2 metrů a vytváří jak jednoduché, tak plné květy. Často je jeho výsadba v zahradách využívána k zakrytí nevzhledných zdí, ale také jako květinové pozadí do záhonů. Kdoulovce (Chaenomeles), nízké keře původem z Číny a Japonska našim zahradám také mohou nabídnout červenou barvu na svých květech. Kdoulovce jsou jako okrasné dřeviny k využití opravdu mnohostranné. Pěstovat je můžeme jako solitéry okrasné květem i plody, také například jako rostlinu pro živé ploty anebo jako půdopokryvnou dřevinu.Sytě červenými květy se může pochlubit odrůda Nicotiana sanderae “Nicki Red“ okrasného tabáku dorůstající výšky mezi 30 a 40 cm. Květy jsou na těchto rostlinách velmi hojné a krásně vonící. Mají však nevýhodu, jsou jedovaté.Imezi popínavými růžemi najdeme odrůdy kvetoucí červeně, například odrůda Paul’s Scarlet Climber, patřící ke stále kvetoucím ramblerům má nádherné teple červené květy. Vyžaduje na živiny bohatou a dobře propustnou půdu. Počítejte s umístěním tam, kde se může dostatečně rozrůst.Jiřinky v červené barvě květu jistě upoutají pozornost v každém záhonu a na každé zahradě. Před prvními mrazíky však již musí být jejich hlízy vyjmuté ze země.


 
Červené až krvavě rudé pivoňky dříve nesměly chybět v žádné zahradě. Jejich hlavní kouzlo spočívá v bohatosti jejich plných květů, rozložitém růstu a jsou oblíbené taktéž jako rostliny vhodné k řezu. Nejvhodnější dobou k výsadbě pivoněk je konec srpna až začátek září.Ani červené sedmikrásky dnes nejsou již žádnou zvláštností. Pěstují se jako dvouletky dorůstající výšky mezi 8 a 10 cm. Vytvářejí trsy a každoročně se musejí vysévat, neboť zahradní odrůdy v dalších letech málo kvetou.Tmavě červené hrozny květů rozkvétají každoročně na meruzalce krvavé (Ribes) v dubnu až květnu. Jedná se o zcela nenáročný keř dorůstající kolem 2 m, který uvítá slunné místo. Své uplatnění najdou meruzalky i jako bohatě medonosné okrasné plotové keře.Výčtem červeně kvetoucích rostlin na našich zahradách bychom však mohli ještě dlouho pokračovat, což svědčí o tom, že nám jich příroda nabízí opravdu bohatou a pestrou škálu. Stačí si tedy pouze vybrat takovou červeně kvetoucí rostlinu, která se vám bude líbit a bude vhodná k výsadbě právě na vaší zahradě.

Pro milovníky zahrad laděných do žluta bude jistě inspirací náš článek: Zahrada ve žlutém.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: chapmanconnection.com, rabi-beauteous.blogspot.com, 7art-screensavers.com, cepolina.com, wallpaperpimper.com, blackslime.com, freeimageslive.co.uk, flowersplanets.blogspot.com, fwallpapers.com, activedesktopwallpapers.com, picturegallery.biz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha