Jak na dřepčíky ekologickou cestou bez chemie

Dřepčíků je celá řada a škodí na různých druzích zeleniny. Jsou tak žraví, že během sucha dokážou zničit všechny rostliny, které si hýčkáme ve sklenících a na záhonech v zahradách. Pochopitelně existuje celá řada chemických přípravků, které dřepčíky vyhubí, co si ale počít, pokud chceme zachovat svou zahradu chemií nedotčenou? Poradíme vám jak se v takovém případě dřepčíků zbavit.

Jaké škody dřepčíci páchají

V případě dřepčíků napomáhá jejich množení a útokům na naši zeleninu suché počasí. Dospělci se navíc podílejí i na přenosu některých virů. Naštěstí alespoň larvy, které se vyvíjejí v půdě nebo v listech škody nepůsobí. Nejvíce dřepčíci škodí na jaře na vzcházející brukvovité zelenině. Jsou schopni zlikvidovat až 30 % veškeré plochy prvních takzvaných děložních lístků zeleniny.

Škody ale působí i na vzrostlých rostlinách, které už mají dostatečně vyvinutou asimilační plochu. Rostliny napadené dřepčíky poznáme jednoduše podle mnohokrát proděravěných listů.

Samotní dřepčíci jsou asi jen 2 až 3 mm velcí obvykle tmaví brouci nebo brouci s podélnou žlutou páskou na krovkách, kteří vylézají na listy zeleniny, jakmile oschne rosa.

Ochrana zeleniny ještě před výsevem

Jistým způsobem můžeme svou budoucí úrodu zeleniny ochránit ještě před samotným výsevem. Předpokládá to ale nákup mořeného osiva. Moření je prováděno ale chemickou cestou, a to přípravkem Promet 400 CS. Mořidlo chrání vzcházející rostliny právě v tom období, kdy jsou nejcitlivější k napadení dřepčíky.

Ochrana po vysetí

Ještě před napadením zeleniny dřepčíky se osvědčuje použití sítí. Sítě s drobnými oky poslouží jako mechanická ochrana brukvovité zeleniny.

Proti dřepčíkům se dá bojovat také dostatečnou zálivkou. Ta je důležitá hlavně v letních měsících, kdy je nutné vlivem nedostatku srážek provádět vydatné zavlažování.

Vyzkoušejte dřevěný popel nebo jíchu z napadených listů

Na listy se dá aplikovat i dřevěný popel (nejlépe za rosy), to se osvědčuje hlavně u košťálovin. U růžičkové kapusty navíc popel působí příznivě na pevnost růžiček.

Případně lze k odpuzení použít i něco takového, jako je třeba odvar z pálivé papriky. Účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla. Zajímavé je, že pokud větší napadené listy košťálovin necháte zkvasit, pak touto naředěnou zapáchající jíchou můžete dřepčíky také odpudit.

Vyzkoušejte vápenný prach

Osvědčeným prostředkem proti lezoucím škůdcům a dřepčíkům je vápenný prach. Několik kusů páleného vápna pokropte vodou a nechejte rozpadnout. Takto připraveným vápenným prachem rostliny brzy zrána za rosy poprašte. Rostlinám neuškodíte, ale housenky z nich brzy odpadnou a následně uhynou.

Přírodní biopostřik z rebarbory

Po sklizni řapíků rebarbory můžete zbylé listy buď zkompostovat, nebo z nich připravte raději posilující hnojivo. Listy natrhejte na kousky, v hrnci přelijte vodou, aby byly potopené. Nechejte dva dny vyluhovat. Potom cca 10 minut převařte. Nechte vychladnout a před použitím zřeďte vodou 1 : 10.

Vůni tohoto vývaru dřepčíci nesnáší, takže kromě hnojení s ním můžeme zalévat i záhony, na nichž hrozí napadení zeleniny dřepčíky. Další možností preventivního boje s dřepčíky je prolití půdy ještě před výsadbou.

Do boje proti dřepčíkům můžete nasadit také škvory. Jsou to jejich přirození nepřátelé.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

21.8.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist