Kdy a jak pečovat o cibuloviny nejen po vytažení z půdy

Cibuloviny patří k jedněm z nejkrásnějších květin našich zahrad. Jejich kouzlo je o to větší, že přicházejí se svými květy jako první nové zahradní sezóně. Navíc je škála cibulovin tak pestrá, že vybírat můžete z druhů, které kvetou časně z jara, až po ty, které rozkvétají mnohem později. Navíc existují cibuloviny, které není potřeba přesazovat, čímž nám samy ušetří spoustu času. Jak ale zacházet s cibulovinami, které již odkvetly, aby nám pěkně rozkvetly i za rok?
sibulky-4-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Kdy je ukončen vývoj cibule

Cibuloviny začínají čerpat z prostředí živiny ihned po odkvětu prostřednictvím kořenů. Živiny načerpané do června, případně července si uloží na příští rok. Jakmile listy cibulovin seschnou a zatáhnou se, je vývoj cibulovin ukončen.

Proto smíme cibulovinám odstranit listy až tehdy, kdy zcela zežloutnou, eventuálně zatáhnou. Při fotosyntéze rostliny ve svých listech vytvářejí důležité zásobní látky. A právě ty se ukládají do zásobních orgánů, čili do hlíz a cibulí. Proto i trávníky s vysazenými cibulovinami poprvé kosíme až na konci května nebo ještě lépe až počátkem června.

Jak dobývat cibule a hlízy

Jakmile cibuloviny zatáhly a jejich listy zežloutly, můžeme se pustit do vyzvedávání cibulí. Vezmeme rycí vidle a opatrně cibule nebo hlízy vyzvedneme ze země. Neodpadlé, ale rozkládající se listy odstřihneme nůžkami a očistíme cibulky od zeminy. Na stinném, ale suchém místě je necháme několik dní oschnout. Od kvalitních cibulí a hlíz oddělíme poškozené, nemocné nebo příliš malé cibulky.

Kde a jak cibule a hlízy uskladňovat

Od doby, kdy jsme vyzvednuté cibule a hlízy očistili, je musíme do období další výsadby někde uskladnit. Hlízy a cibule, které by zůstaly dlouho dobu na suchu, mohou být napadeny plísněmi nebo houbami, případně mohou vyschnout.

Pro správné uložení je vhodná dřevěná bedýnka se dnem pokrytým silnou vrstvou rašeliny, případně hoblin nebo pilin. Cibulky do ní uložíme, ale tak, aby se vzájemně nedotýkaly. A poté zasypeme stejným materiálem, jako byl ten podkladní. Bedýnku i s cibulemi uložíme na suché, ale chladné a tmavé místo.

Jak je to s řebčíky a kandíky

Řebčíky a kandíky mají tu nevýhodu, že jim chybí vnější ochranná slupka. A právě to je důvodem, že ve vlhké rašelině nebo jí podobném materiálu mohou být uskladněny jen krátkou dobu. Doporučuje se tedy kandíky a řebčíky uložit spíše do bedýnky s pilinami a umístit v dobře větraném tmavém sklepě. V průběhu uskladnění pak cibule kontrolovat.

Jak si usnadnit práci s tříděním a označováním cibulí

Jednoduchým způsobem, jak ušetřit čas i práci je pěstovat ucelené barevné kolekce nebo jedinou odrůdu na jednom daném místě. Tak vám odpadnou starosti s tříděním a případným označováním cibulí. Další pomůckou, která pomůže urychlit každoroční výsadbu cibulovin, je speciální sazeč na cibuloviny. Díky němu budou vaše cibuloviny uložené do jednotné hloubky v půdě.

Cibuloviny nejsou jen narcisy a tulipány

Znáte třeba efektní tygřice nebo nádherně kvetoucí hyacintovce, případně nerinky? I tyto druhy řadíme k cibulovinám. Cibuloviny, to zdaleka nejsou jen tulipány narcisy a hyacinty, je to i celá řada méně známých rostlin, které našim zahradám dodají krásu zvláště na jaře.

Sáhnete-li po méně náročných druzích, máte jistotu, že vám vydrží na zahradě celou řadu sezon. Abyste si usnadnili práci při jejich přesazování, využívejte plastové košíčky na cibuloviny, v nichž se vysazují do půdy.

25.6.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist