Zahrada > Rostliny > Podívejte, co některé rostliny umí! Tomu neuvěříte
Podívejte, co některé rostliny umí! Tomu neuvěříte
Rostlinné zajímavosti
Říše rostlin je nepřebernou studnicí nejrůznějších záhad. Je známo, že některé rostliny mohou nahradit cukr, jiné jsou prudce jedovaté, další zase léčivé, na některé rostliny jsme alergičtí, k jiným rádi přivoníme. Zvláštní kapitolu pak tvoří rostliny otvírající své květy až v noci. Existují i rostliny, které dokážou předvídat počasí. Zcela zřetelně totiž reagují na povětrnostní změny, a proto mohou fungovat jako spolehlivý barometr.
Předpovídání deště
Pryskyřník je jedním z těch rostlin, které dokážou předpovědět déšť, a to tak, že svěsí okvětní lístky. Stejně tak dokážou předpovědět déšť květy bodláků, které se schovají do vnějších zelených lístků. Kakosty smrduté, časté byliny rumišť a lesních porostů, v předzvěsti deště nebo přicházející noci sklánějí své květy, aby jejich pyl nepoškodila rosa nebo voda.
Pupava bezlodyžná, kdysi hojně se vyskytující na suchých slunných stráních a loukách, dokáže před deštěm uzavřít své květy tak dokonale, že dovnitř nepronikne ani jedna jediná kapička vody.
Spolehlivé přírodní hodiny
Některé rostliny fungují nejen jako spolehlivý barometr, ale také jako velmi spolehlivé rostlinné hodiny. Například v případě smetanky lékařské je tomu tak, že před delším deštěm a stejně tak i na noc, a to zpravidla již kolem čtvrté hodiny uzavírá své květy. Naopak za pěkného počasí je po celý den nechává otevřené.
Měsíček lékařský, velmi významná léčivá rostlina, otevírá své květy již mezi šestou a sedmou hodinou ranní, zavírá je pak až kolem 16. hodiny. Pokud se však otevírají později, je jasné, že ten den bude pršet. Sasanka ohlašuje příchod pěkného stálého počasí vzpřímenými květy, svěšenými naopak déšť.
Klobásový strom roste v Africe
Není to možná přesně to, co očekáváte, ale na světě existuje i klobásový strom. Jedná se o kigélii africkou, jejíž plody volně visící z větví opravdu připomínají svým tvarem klobásy. Jedná se však o dřevnatějící válcovité lusky dosahující hmotnosti až 10 kg.
Nocenka jalapeňská kvete v noci
Není to pochopitelně jediná rostlina, jejíž květy můžeme obdivovat pouze v noci nebo ve večerních hodinách. Ale navíc krásně voní a pěkně vypadá. Anglicky se jí říká ‘Four O‘ Clocks‘, neboť rozkvétá pravidelně ve čtyři hodiny odpoledne.
Locika kompasová se účinně brání přehřátí
Další velmi zajímavou rostlinou je locika kompasová. Její druhové jméno je odvozeno od toho, co se děje s jejími listy. Čepele lodyžních listů této rostliny se natáčejí severojižním směrem stejně jako střelka kompasu. Pokud je rostlina na slunci, redukuje tak množství vody při odpařování, čímž se brání přehřátí při poledním slunci.
Nejohroženější rostlina
Nejohroženější rostlinou světa je wolemie vznešená (Wollemia nobilis). Objevena byla teprve nedávno, a to v roce 1994. Původ této rostliny se však datuje do období před 200 miliony let. Proto také bývá označována za živoucí fosilii.
Nejvíce zapáchající rostliny
Na závěr bychom rádi zmínili ještě dvě velmi atraktivní rostliny, tou první je zmijovec titánský (Amorphophallus titanum). Volně v přírodě jej můžete spatřit v tropických deštných pralesích a dalších tropických oblastech. Této obří rostlině slouží jako zásobárna látek hlíza. Květ se na rostlině objevuje těsně před obdobím dešťů. U nejmohutnějších druhů zmijovce může velikost květu dosáhnout 1,5 metru, výjimečně až 2,4 metru. Zápach této rostliny odpovídá situaci, kdy otevřete plechovku s hnijícím masem.
Raflézie (Rafflesia) patří mezi tropické parazitické rostliny a zrovna hezky nevoní. Láká k sobě hmyz a hlavně mouchy hnilobným pachem masa. Hmyz, zvláště pak mouchy bzučivky, si myslí, že kladou svá vajíčka do mršiny. K největším a nejtěžším květům na světě patří květy raflézie Arnoldovy, které dosahují v průměru přes metr a na váhu pak 10 kg.
Tím ovšem výčet zajímavých rostlin zdaleka nekončí. Na výpravu za dalšími exoty rostlinné říše se vypravíme zase někdy příště.