Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad

Jak pomoci živočichům, kteří přicházejí o svá přirozená působiště vlivem neustále expandující činnosti člověka? Začněte u sebe a zřiďte na své zahradě mokřad, který drobným živočichům nahradí to, o co ve volné přírodě přichází. Jak na to?
mookrad_shutterstock_1151753498-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Miniaturní mokřad můžete na své zahradě vytvořit jako přechod mezi jezírkem a zahradou. Ideální dobou pro jeho založení je jaro, kdy venkovní teploty nejsou ještě příliš vysoké, ale můžeme se do toho pustit i v chladnějších letních dnech.

V první fázi je nejdůležitější udržet konstantní vlhkost půdy, a to minimálně po dobu, než bahenní rostliny zakoření. Takové podmínky se v mokřadu mnohem snadněji udržují, pokud ho zbudujeme na stinném místě. Pak se z mokřadu nebude voda odpařovat příliš rychle.

Budujeme mokřad

Místo by mělo mít hloubku 10–20 cm. Vyhloubenou jámu ve volné půdě vyložte fólií a vyplňte jezírkovou zeminou. Poté můžete mokřad ohraničit kameny, které zároveň poslouží jako zajištění fólie před shrnutím.

Mokřadní zónu a její ideální bakteriální život podpoříte, jestliže do ní použijete vodu ze zdravého zahradního jezírka, vhodná je i dešťová voda. Jakmile budete mít hotovo, ihned mokřad osázejte.

Bahenní rostliny vhodné do mokřadu

Bahenní rostliny mají rády zeminu bohatou na humus. To předpokládá zapracování organického materiálu do půdy. Ideální je použít kompost. Nemáte-li tuto možnost, použijte speciální jezírkovou zeminu, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Pro výsadbu v mokřadu přicházejí v úvahu žabník kopinatý (Alisma lanceolatum), ďáblík bahenní (Calla palustris), blatouch bahenní (Caltha palustris), suchopýr (Eriophorum), sítina rozkladitá (Juncus effesus), pomněnka bahenní (Myosotis palustris), orobinec nejmenší (Typha minima), trpasličí sítina mečolistá (Juncus ensifolius) nebo Mazus reptans – rostlina s kvítky podobnými kejklířce.

shutterstock-424426723.jpg

Zdroj: archiv redakce

Orchideje a mokřady si rozumnějí

Možná vám to přijde přehnané pěstovat orchideje přímo na zahradě, ale některé jejich druhy jsou s mokřady přímo životně spojené. Přestože většina orchidejí nesnese dlouhodobě zamokřenou půdu, existují i druhy, kterým bažinaté oblasti maximálně vyhovují.

Ideálním druhem pro vysazení do mokřadního prostředí jsou prstnatce, například prstnatec přehlížený (Dactylorhiza praetermissa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) nebo vstavač bahenní (Orchis palustris).

Foto: shutterstock.com

28.7.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist