Příprava skleníku na novou sezonu

Práci ve skleníku můžeme samozřejmě nechat až na jaro, ale pokud se už práce pod širým nebem nemůžete dočkat a chcete si udělat časový náskok, můžete se už teď pustit do příprav. Skleník totiž vyžaduje především pečlivou péči o půdu, která je základem našich pěstitelských úspěchů. Kromě hnojení lze do skleníku naházet sníh, který půdu doplní o postupně se uvolňující vodu nebo můžete vydezinfikovat skla a připravit nádoby.
shutterstock_115549078-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Pozitivní zprávou pro každého nedočkavého zahrádkáře je, že ve skleníku se už v únoru dá pracovat. Nejen že musíme samotný skleník připravit na jaro, ale už teď se dá řízkovat i vysévat. Samozřejmě záleží na průběhu počasí nebo na tom, zda máte skleník vytápěný. Určitě se také vyplatí si založit zahradnický deník, do kterého si budete zaznamenávat průběh všech prací. Kromě toho kdy plánujete jaké práce, si sem zaznamenejte termíny plánovaných výsevů i druhy osiv, které vám ještě schází doobjednat.

p-pravu-na-novou-sezonu-si-zaslou-tak-p-stebn-n-doby-kter-byste-m-li-vydezinfikovat.jpg

Zdroj: archiv redakce

Příprava samotného skleníku

V první řadě se zbavte všech rostlinných zbytků, které zde zůstaly ještě z předchozího léta. Odumřelá hmota v sobě může skrývat poměrně dost zárodků chorob a škůdců, které by vám mohly dělat problémy v nadcházející sezoně.

Určitě se vyplatí i umytí a dezinfekce stěn skleníku, ať jsou ze skla, či polykarbonátu. K dezinfekci není třeba rovnou používat přípravky s obsahem chlóru, dobře poslouží i voda s octem a trochou saponátu, což je určitě ekologičtější varianta. Umyjte i všechny pěstební nádoby i zálivkové vaničky. Čistota se vyplatí, ve skleníku jsou totiž nadstandardně dobré podmínky pro rozvoj chorob i škůdců.

Co dělat s půdou

Kvalitní půda je základem fungování skleníku. Zemina zde může v záhonech vydržet i několik let, přičemž ji každý rok doplníme o kompost nebo chlévskou mrvu. Je ovšem třeba sledovat její strukturu a během sezony si všímat, zda právě zemina nemůže být původcem nákaz pěstovaných rostlin.

Po několika letech je vhodné půdu ze skleníku vyndat do hloubky alespoň deset až dvacet centimetrů a vyměnit ji za novou. Stávající zeminu rozhoďte po venkovních záhonech a ze záhonů naopak vezměte zeminu do skleníku. Tuto novou zeminu ve skleníku ovšem pečlivě prohnojte kvalitní chlévskou mrvou, nejlepší bude ta kravská nebo koňská. Výměna půdy se doporučuje přibližně po pěti letech, kdy je zřejmá změna i její struktury.

Tato negativní změna, kdy se zemina z drobtovité struktury může měnit na prach špatně absorbující vodu, může nastat i po nadměrném používání syntetických hnojiv nebo tehdy, pokud je půda intenzivně využívána, což je pro výsadby ve skleníku poměrně charakteristické.

kompost-nebo-chl-vsk-hn-j-jsou-nejd-le-it-j-mi-hnojivy-pro-sklen-k-i-pa-n-k.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zamyslete se nad výbavou skleníku

Někdy si můžeme zvláště pomoci některým speciálním vybavením, které šetří místo i naše záda při údržbě výsadeb. Skleník lze i dodatečně vybavit odkladnými i pěstebními policemi, které zvětší pěstební plochu. Na trhu jsou také různé zálivkové vaničky nebo rohože, které se postarají o pravidelnou aplikaci zálivkové vody.

Skvělým pomocníkem bude také přídavné elektrické vytápění, které značně prodlouží dobu, po kterou budeme moci ve skleníku pokračovat v zahradničení.

Pokud nepotřebujete vytápět celý skleník, postačí i zahřívací podložky, jejichž cena se pohybuje okolo 1000 až 2000 Kč. Na tyto rohože vyrobené z gumy je možné pokládat celé pěstební nádoby se semenáčky i jednotlivé květináče se sadbou.

Foto a text: Lucie Peukertová

13.1.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist