Přírodní zahrada v Plavsku

Je-li vám blízké zahradničení šetrné k přírodě, zajeďte se po předchozí domluvě s majiteli, manžely Gebrovými, podívat na jejich Ukázkovou přírodní zahradu v jihočeském Plavsku, kde na vás dýchne příjemná domácí atmosféra a kde se snoubí artefakty venkovského života, citlivá péče o zahradu a krása přírodních dekorací, které vyrábí paní domu a kterým rozhodně neodoláte.

Přírodní zahrady jsou v současné přetechnizované době pro některé majitele zahrad opravdovým pokladem, protože jsou schopné fungovat i bez náročné techniky a synteticky vyráběných postřiků a hnojiv. Zahrada v Plavsku je toho důkazem, vznikla tak nějak samozřejmě u dvou citlivě zrekonstruovaných venkovských chalup, které leží v malebné vsi u rybníku, kde to během sezony opravdu žije.

Manželé Gebrovi s rekonstrukcí chalup a přilehlého okolí začali v devadesátých letech a je nutné říct, že se jim jejich práce a citlivý přístup opravdu vyplatily. Nejen že obě stavby navozují atmosféru starých dobrých časů, ale během rekonstrukce manželé ve staveních objevili i celou řadu artefaktů venkovského života, které dnes naleznete právě na zahradě.

Ačkoliv samotná zahrada není moc velká, její plocha se pohybuje okolo 500 metrů čtverečních, opticky návštěvníka klame a působí tak mnohem větší, protože je rozdělena do dvou od sebe oddělených celků. První zahrada je uzavřená ve dvoře a slouží výhradně pro účely majitelů.

kv-tinov-v-sadby-maj-p-rodn-charakter-a-perfektn-si-rozum-s-venkovsk-m-prost-ed-m-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kromě přírodně upraveného dvora, kde v létě kvetou krásné hortenzie a kde se dá posedět v příjemném chládku pod vzrostlými stromy, které zde zůstaly ještě z původní výsadby, zde najdete také druhou zahrádku, která přiléhá k druhé chalupě, kterou Gebrovi pronajímají během sezony hostům. Ti zde mohou strávit několik dnů nebo třeba i delší období, během kterého budou obdivovat krásy jihočeské krajiny a relaxovat nejen v chalupě, ale i na přilehlé přírodní zahradě.

Nekonečný prostor

Ačkoliv je jedna část zahrady svým způsobem opticky uzavřená ve dvoře, prostorově pokračuje do širšího okolí. K domům totiž patří ještě dvě venkovské předzahrádky obehnané přírodními latěmi, které zdobí pestré hrnečky.

Zahrada ovšem těmito plochami nekončí, majitelé totiž upravují i okolí rybníka. Ve stínu vrby se dá tak posedět na útulné lavičce u ohniště v obklopení pestrých květin. Poslouchat tak můžete mlaskání kaprů a žabí orchestr.

v-echny-u-ite-n-v-ci-zde-pln-i-okrasnou-funkci-tak-e-je-st-le-se-na-co-d-vat-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Vzhledem k tomu, že se na zahradě hospodaří čistě ekologickým způsobem a že je sem zakázán vstup všem chemickým přípravkům určeným k péči o zahradu, je zřejmé, že bude zahrada fungovat i jako oáza pro různé druhy užitečných živočichů. Kromě ptáků, kteří zde nalézají dostatek potravy a podmínky pro hnízdění, sem zavítají i různé druhy užitečného hmyzu, obojživelníci i ježci. Na medonosné rostliny se sem z širokého okolí slétávají motýli, čmeláci i včelky samotářky.

Drobnokvěté popínavé růže u vstupu na zahradu v létě připomínají ubytovnu pro včely a čmeláky a podobně tomu je v době květu i u vzrostlé jabloně a hrušně, které zde zbyly po původních majitelích. Na této zahradě má vše svůj smysl a vše se zde řídí přírodními zákony a přirozeným rytmem života.

Příroda v dekoracích pro dobrou náladu

Pokud navštívíte zahradu v různých ročních obdobích i během několika let, určitě vás nikdy nezklame, protože se neustále mění. Majitelé pozemek neustále přetvářejí, do výsadeb doplňují nové květiny, ale stejně tak vytváří zajímavou atmosféru i díky přírodním dekoracím, které zaštiťují svým ateliérem Z&J Gebr. Při návštěvě zahrady si tak s sebou domů můžete odvézt třeba krásné zahradní věnce, květinové dekorace ze sušiny nebo háčkované doplňky do domácnosti.

Foto: Lucie Peukertová

27.7.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist