Seznamte se: Dešťová zahrada a jak na ni

Pojem dešťová zahrada může na mnohé zahrádkáře, kteří se příliš nezajímají o efektivní hospodaření s vodou, působit poměrně exoticky. Před pár lety pod tímto pojmem tušili pravý obsah pouze odborníci v oboru kování. Dnes je ovšem tento typ zahrad čím dál tím více aktuálnější, jedná se totiž o variantu zahrady, ve které se budete vždy cítit dobře. Především v létě zde oceníte efektivně využitou dešťovou vodu ze střech či zpevněných povrchů, která příjemně osvěží celou zahradu.

Voda je zvláště v posledních pěti letech opravdu ožehavým tématem, je jí totiž stále méně a předpovědi do budoucna nejsou zrovna přívětivé. Většina zahrad tak letos připomínala spíše suchou step, která měla od zelené oázy opravdu daleko. Pokud to chcete změnit, máte možnost efektivně hospodařit především s dešťovou vodou, která bude v následujících letech poměrně ceněná. Nejenže jí můžete zalévat pěstované rostliny, navíc může upravit mikroklima celé vaší zahrady. Poměrně často diskutovaným tématem není jen uchování dešťové vody v podzemních jímkách, ale také tvorba dešťových zahrad, v nichž efektivně využijeme každou kapku deště.

Co to je dešťová zahrada?

Tento pojem se do povědomí českých zahradníků a zahrádkářů dostává spíše v posledních letech, kdy neustále řešíme nedostatek atmosférických srážek a dlouhodobé sucho. V některých oblastech zcela vysychají studny a v následujících letech se může situace opakovat nebo dokonce i zhoršit. Je proto velká škoda s dešťovou vodou zacházet jako s odpadem, který patří do kanalizace.

Pojem dešťová zahrada k nám doputoval z Ameriky, kde se tyto zahrady začaly objevovat v devadesátých letech. S tímto zajímavým projektem je dobré počítat již při samotné stavbě domu, klidně ho ale můžete zrealizovat i dodatečně. Podstatou je nashromáždění dešťové vody ze střech staveb nebo zpevněných povrchů.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o terénní prohlubeň, do níž se vody akumuluje a postupně zasakuje. Je tvořena silnou vrstvou drenáže a její povrch je osázen vhodnými rostlinami. Jejím úkolem je zasáknutí vody na pozemku, čímž se zlepšuje i samotné mikroklima dané zahrady. Nashromážděná vody se postupně zcela zasákne do podloží, proto se nemusíte obávat, že na zahradě vznikne jezero nebo líheň některých druhů hmyzu.

Rostliny musí být odolné kolísání vodní hladiny

Velkou část práce odvedou v dešťové zahradě také rostliny. Nelze je vybírat pouze podle vzhledu, ale měla by vás zajímat především jejich odolnost vůči kolísající hladině. Některé dny bude vody dostatek a některé rostliny budou i několik hodin zcela ponořeny, jindy zase budou muset čelit suchu. Nevybírejte proto rostliny, které vyžadují stabilní podmínky, zde jim je určitě nezajistíte.

Jak na to

Základem je dostatečně hluboká a široká terénní prohlubeň. Buď na zahradě využijete stávající terén, nebo ji budete muset třeba s pomocí těžké techniky vyhloubit. Na dno se rozprostře geotextilie o vysoké gramáži, na kterou se rozvrství hrubý štěrk o frakci 16/32. Vrstva štěrku záleží především na vašich propočtech, množství sváděné vody je třeba předem alespoň nahrubo odhadnout, abyste nebyli jejím množstvím při intenzivním dešti překvapeni.

Drenáž by měla být schopna její velké množství odvést. Berte v úvahu také povahu podloží. Na štěrk opět položte geotextilii a na ni navrstvěte pěstební materiál bohatý na písek. Tento substrát by měl opět umožnit rychlé zasakování vody, nesmí tedy obsahovat příliš mnoho jílu.

Nakonec by se měla výsadba zamulčovat vhodným mulčovacím materiálem. Často je doporučována borka, ale lze použít také štěrk nebo kamenný kačírek.

Foto: Shutterstock.com
Text: Lucie Peukertová

9.9.2019 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist