Sporýš není jen jeden

Většina z nás zná sporýše nejčastěji jako okrasné květiny v truhlících - letničky, kterým říkáme verbeny. Jsou to zahradní kultivary sporýšů – hybridy vyšlechtěné pro krásu svých květů v mnoha odlišných barvách anebo jejich kombinacích. Kromě nich existují ještě další druhy, včetně sporýše lékařského. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
sporys-klasnaty-verbena-bonariensis-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Sporýšů existuje na 250 druhů celkem, ovšem většina z nich je pro nás naprosto neznámá.

Na sporýších obecně kromě půvabných květů oceňujeme hlavně dlouho dobu jejich kvetení a často také způsob množení vysemeňováním. Těšit se z nádherných barev těchto rostlin můžeme i v období babího léta.

Možná pěstujete sporýš lékařský (Verbena officinalis) pro jeho léčebné účinky nebo sporýš klasnatý (Verbena bonariensis), jenž se skvěle doplňuje s různými druhy trav, které dobře zakryjí jeho částečně holé stonky.

Sporýš šípovitý (Verbena hastata)

V zemi svého původu, což je Severní Amerika, roste tento druh jako trvalka, u nás je však považován spíše za krátkověkou rostlinu. Má zajímavá hroznovitá květenství, která rozkvétají odspoda buďto bílými, růžovými nebo fialovými drobnými květy. Snadno se vysemeňuje.

Pěstuje se jako rostlina určená k řezu nebo pro kombinaci s trvalkami či letničkami na záhonech. Vyhovují mu vlhká místa v průběhu vegetačního období, na zimu by však jeho místo nemělo být příliš zamokřené.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Tato vytrvalá bylina nemá žádný okrasný efekt. Využívá se však ke sběru nati jako léčivka. Na klasnatém květenství se objeví vždy pár drobných kvítků nejčastěji růžové barvy nakvétajících odspodu. Přestože u nás rostl sporýš lékařský již v 15. století, jedná se o rostlinu nepůvodní, zavlečenou jako plevel mezi užitkovými rostlinami pravděpodobně ze Středomoří. Jako léčivka se využívá pro zklidnění nervů, pro uvolnění křečí a pro podporu trávení. Ve volné přírodě už se s ním často nesetkáme. V ČR je považován za ohroženou rostlinu.

O tuto rostlinu nemusíme příliš pečovat. Dostatečně se rozrůstá. Vyhovují jí maximálně osluněná teplá stanoviště s dobře propustnou půdou. Sbíráme jen horní část nati s květem.

Sporýš klasnatý (Verbena bonariensis)

Tento druh sporýšů je jednoletý. Někdy se mu přezdívá sporýš argentinský nebo sporýš buenosaireský. Květy tohoto druhu vytvářejí na částečně holých a rozvětvených stoncích jakési fialové okolíky drobných kvítků. Listy rostliny jsou úzké a nenápadné.

Plně osluněná místa jsou pro jejich pěstování ta pravá. Nejsou to nijak náročné rostliny. Vyniknou obklopené různými druhy středně vysokých trav. Vhodné jsou jak do trvalkových, tak do letničkových záhonů.

Sporýš – hybridy (Verbena x hybrida)

Z mnohých barev můžete vybírat hojně kvetoucí hybridní druhy sporýšů známých spíše jako verbeny. Jsou skvělé do okenních truhlíků a do nádob, neboť se dají zakoupit jak ve vzpřímené, tak v převislé variantě. Navíc se hodí pro kombinaci s jinými druhy letniček. Na záhonech nevyniknou, neboť se jedná o nízko rostoucí druhy. Květy verben jsou také žíhané, dvojbarevné anebo s bílými očky uprostřed. Oblíbenou barevnou variantu mezi nimi najde snad každý jejich obdivovatel.

Dopřejte jim propustný a zároveň dobře výživný substrát. Přemokření nesnášejí, ale dostatek vláhy mají rády. Snesou jak plné slunce, tak mírné přistínění.

Některé další druhy sporýšů: Verbena hispida, Verbena hirtella, Verbena halei, Verbena incompta, Verbena intermedia.

17.1.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist