Předjarní květy na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na začátku jara se na zahradách začínají objevovat první kvetoucí květiny. Zahradnice Markéta Zajíčková nás s některými seznámí blíže. Jedním z typických zástupkyň druhu čemeřic je čemeřice černá. Vykvétá bílými květy již v prosinci a kvete až do března. Této čemeřici vyhovuje spíše slunné místo. Pokud chceme růžové květy, musíme zasadit čemeřici východní, nebo čemeřici nachovou. Obě kvetou trochu později, od února do dubna. Svědčí jim vápnomilná půda a více vláhy. Čemeřice rostou pomalu. Musíme si počkat nejméně 2 roky, nežli narostou do správné velikosti. Dalšími jarními květinami jsou bramboříky. Na rozdíl od vnitřních bramboříků jsou ty venkovní drobnější. Na správném stanovišti vydrží dlouhá léta. Vyžadují polostín, ale mohou být vysazeny i do skalky. Mají rády vápenitý podklad a propustnou půdu. Barvu do zahrady nám mohou vnést i dřeviny. Například vilíny. Přírodní druhy kvetou žlutě a zahradní, vyšlechtěné druhy mají květy červené. Žlutě kvete i jasmín nahokvětý, což je vzpěrná liána. Rostlina nemá vlastní úchyty, takže se musí přivazovat. Dokáže dorůst až do výšky 4 metrů. Pokud jasmín navyvážeme, ale zasadíme na vyvýšené místo, vytváří padající vodopád. Rostlina by měla mít chráněné stanoviště před větrem. Zároveň jim prospívá sluníčko a nohy ve vlhku. Půda jim prospívá kyselejší.

Publikováno: 11.3.2018, Autor: Receptář prima nápadů 2018 (2)

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní hajní rostliny

Jarní hajní rostliny

Pěstování čemeřic

Představíme si rostlinku, která se při kvetení chová jinak nežli ostatní rostliny.

Trvalky kvetoucí v předjaří

Trvalky kvetoucí v předjaří

Pěstování čemeřice

Reportáž o pěstování čemeřice a jejich druhů, jako je čemeřice černá, zelená nebo nachová.

Čemeřice a bramboříky v předjaří

Bramboříky a čemeřice jsou rostliny, která vám porostou od prosince až do května. Čemeřice na rozdíl od bramboříků ale roste pomalu. Poradíme vám, jak se o čemeřici starat a kam bramboříky zasadit.

Trvalky do stínu

Jaké trvalky vybrat do stínu na zahradě? Nabídka čemeřic host, blatouchů či kapradin je opravdu široká a každý druh sám o sobě skýtá celou paletu odrůd.