10 dřevin, které se hodí do nádob

Některé dřeviny můžete pěstovat nejen v záhonech, ale také v nádobách. Ty pak mohou zdobit vaši terasu, nebo třeba schodiště do domu. Které to jsou?
hortenzie_shutterstock_613013822-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Šeřík (Syringa meyeri)

Záplavu květů a okouzlující vůni vám zajistí šeřík (Syringa meyeri). Zejména odrůda ‘Palibin‘ se skvěle hodí pro nádoby. Kvete velmi bohatě, a pokud včas odstraníme odkvetlá květenství, zajistíme si tím kvetení i v létě. Nezapomeneme na přihnojování ani na každoroční nastýlku.

Líska (Corylus avellana) ‘Contorta‘

Tato odrůda je bezpochyby tou nejoblíbenější. Vypadá až exoticky díky svým silně pokrouceným větvím. Vyhovuje jí slunce i polostín a snese bez obav i větrné místo. Kvete velmi časně, ještě v předjaří a vypadá v nádobě velmi atraktivně. Jelikož bývá roubována na kmínek lísky obecné, musíme kontrolovat, jestli na dřevině nevyrůstají rovné pruty. Pokud ano, ihned je odstraníme.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Díky svému pomalému růstu je tato dřevina pro pěstování v nádobách ideální. Vyhovuje mu polostín, místo chráněné před prudkým větrem i sluncem. Z hlediska péče je nutná neutrální nebo mírně kyselá půda, polostín a pravidelná zálivka.

Rododendron (Rhododendron yakushimanum)

Zakrslé odrůdy jsou pro pěstování v nádobách ideální. Nezapomeňte, že potřebuje kyselou zeminu, pravidelnou zálivku a také přihnojování.

Pieris japonský (Pieris japonica) ‘Flamingo‘

Jedná se o keř, který nedosahuje velkých rozměrů, pěstuje se v kyselé půdě a na jaře potěší nádherně karmínovými listy, později pak zajímavými zvonky květů, které příjemně voní po medu. Každé jaro nastýláme rašelinou. Zejména na jaře, kdy začíná prudce růst, nesmíme zapomínat na dostatečnou a pravidelnou zálivku.

Skimie japonská (Skimmia japonica) ‘Rubelle‘

Právě tato odrůda má ze všech odrůd nejkrásnější květy a plody. Při pěstování v kyselé půdě má okouzlující barvu listů, daří se jí ve stínu až polostínu. Její červené pupeny patří k efektním ozdobám teras a zahrad.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkolistá se hodí do velkých květináčů s kyselou půdou. Na zimu vyžaduje přemístění do bezmrazých prostor. Kvete od července do září a jsou to právě její nádherná květenství, která z ní činí oblíbenou nádobovou rostlinu.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Nejlépe roste i kvete na slunci. Protože má ráda dobře propustnou půdu, přimícháme do zeminy trochu štěrku. Na zimu je ideální ji chránit a ve zvlášť chladných oblastech raději přenést do bezmrazého prostoru.

Jedle korejská (Abies koreana)

K vysazení do nádoby ji předurčuje její pomalý růst. Na koncích větévek v létě vyrůstají už i na mladých stromech krásné modré šišky. Vysazená v nádobě vypadá kouzelně v kombinaci s nízce rostoucími vřesy.

Krušpánek, zimostráz obecný (Buxus sempervirens)

Vzhledem ke skvělé vlastnosti obrůstání je to keř vhodný pro tvarování. Pro udržení v daném tvaru postačí zastřihnout zimostráz pouze 2x ročně. V průběhu léta jej pravidelně přihnojujeme. Díky pomalému růstu a hustému keřovitému vzhledu je to dřevina ideální pro pěstování v nádobách.

10.3.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist