8 skvělých nápadů, jak pěstovat aromatické rostliny

O léčivých účincích bylinek a aromatických rostlin toho víme již mnoho, ale jaké máme vlastně možnosti jejich pěstování? Vybrat si můžeme z celé řady atraktivních nápadů, stačí si jen zvolit ten šitý na míru přímo vaší zahradě. V těchto tematických výsadbách si můžete vypěstovat bylinky na výrobu bylinných nálevů, do přírodní kosmetiky nebo jen tak pro radost.
bylinkovy-zahon-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Bylinková spirála

V posledních letech jsme si obzvláště oblíbili netradiční typy výsadeb rostlin, a jednou z nich je právě bylinková spirála. Umožňuje praktické využití i poměrně malého prostoru a díky rozdílné orientaci ke světovým stranám se hodí pro pěstování rostlin s různými požadavky na stanoviště. Pro její stavbu se perfektně hodí místní kámen.

Tradiční bylinkoviště

Tato varianta patří mezi nejběžnější na českých zahradách. Jedná se o klasický bylinkový záhonek umístěný například poblíž terasy či letní kuchyně. Druhové složení vychází z našich požadavků. Oblíbené jsou třeba bylinky na letní grilování, druhy na bylinné nálevy a mnoho dalších směsí.

Výsadba bývá doplněna několika většími skupinově položenými kameny, které fungují jako sluneční past, proto se v jejich blízkosti zvláště daří teplomilným bylinkám, které mají v našich klimatických podmínkách jinak problém s přezimováním.

bylinky-p-sob-zvl-t-elegantn-v-prout-n-ch-ko-ch-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Lékárenský záhonek

Ideální řešení pro ty z nás, kteří se zajímají o léčivé rostliny vhodné pro výrobu léčivých produktů a domácí kosmetiky. Zvolené druhy obsáhnou potřeby domácí lékárničky. Lékárenské zahrádky se ve středověku vyskytovaly především v klášterních zahradách, kde plnily velice důležitou zásobitelskou funkci.

Bylinné suťovitě

Suťoviště představuje bylinkovou výsadbu v ostrém svahu, kde hraje důležitou roli mulčovací materiál, tedy suť v různých frakcích a skupiny větších kamenů. Často se pro tuto netradiční výsadbu používají levandule nebo různé druhy mateřídoušek, které si poradí s intenzivním slunečním zářením a letním přísuškem. Suťoviště by mělo působit přirozeným dojmem, proto je vhodné pro jeho tvorbu použít místní zdroj kamene.

Smíšená trvalková a bylinková výsadba pro květinové fajnšmekry

Současným trendem v zahradní architektuře jsou prérijní záhony, kde se vedle okrasných trvalek pro výsadbu používají také aromatické léčivky. Vedle klasických okrasných trvalek se tak mohou vyskytovat levandule úzkolisté, saturejka horská, yzop lékařský, dobromysl obecná nebo také pažitka přímořská. Výhodou těchto rostlin jsou nízké nároky na údržbu a poměrně dobrá odolnost vůči suchu.

Bylinky v nádobách

Ten, kdo nemá zahradu nebo nemá prostor na tvorbu záhonku, může volit praktickou alternativu v podobě výsadby do nádob. Pro tento účel lze použít široké spektrum nádob pro běžnou výsadbu nebo také květináče určené přímo pro pěstování bylinek.

Bylinkový vrch

Nepříliš známá metoda využívá terénní modelace z přebytečné zeminy, které připomínají vrch nebo kopec. Na jeho stěnách i vrcholu jsou vysazeny různé druhy bylinek v závislosti na jejich stanovištních požadavcích. Jedná se o méně pracnou obdobu bylinkové spirály.

Bylinkový nábytek

Krásné ale poněkud méně běžné řešení bylinkové výsadby, která kromě zdravé sklizně láká také k odpočinku přímo na bylinném porostu. Kromě bylinkového lehátka si můžete vytvořit drnovou mateřídouškovou lavičku inspirovanou středověkou rajskou zahradou nebo třeba křeslo s bylinkami na grilování poblíž zahradního grilu.

Foto: Lucie Peukertová

18.2.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist