9 nejvhodnějších rostlin pro motýlí záhony

Jak se v posledních letech dozvídáme z tisku, ale také pozorujeme na vlastní oči, úbytek motýlů v naší přírodě je opravu alarmující. Ať už je to způsobeno čímkoli, nic nám nebrání v tom, podpořit motýly v jejich činnosti opylovačů. Zajistíme-li jim dostatek potravy, tedy rostlin, které jsou pro ně velmi důležité, budeme moci zase v hojnější míře a navíc z blízka pozorovat jejich krásu, rozmanitost a křehký půvab.
verbena-bonariensis-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Motýli a rostliny ve vzájemném souladu

Motýli a některé druhy rostlin si vytvořili vzájemně prospěšný vztah. Motýli hledají v květech zdroj obživy – nektar a pro člověka jsou užiteční tím, že slouží jako opylovači. Je tedy na nás, abychom se jim postarali o dostatečný zdroj potravy a oni nás za to na oplátku obdaří svou společností.

Při sběru nektaru dochází k opylení

I rostliny se přizpůsobují motýlům. Lákají je nejen na pestré barvy svých květů, ale i na specifickou vůni a koncentraci cukrů v nektaru. Nektária jsou v květech jejich oblíbených rostlin uložena tak, aby motýli při sběru nektaru přišli do kontaktu s pohlavními orgány květu, čímž dojde k opylení.

Jak a kam rostliny oblíbené motýly vysazovat

Svou zahradu můžete jednoduše přizpůsobit tak, abyste přilákali motýly k návštěvě. Zvolíte-li ty správné rostliny, budou je lákat doslova jako magnet a vy budete mít radost ze vší té květinové a motýlí krásy. Jen musíte myslet na to, že výsadba motýlích rostlin musí být provedena na slunečném stanovišti, ideálně v závětří.

Na záhon s vysazenými rostlinami poté doplňte výhřevný mulč z kamenné drti, kačírku nebo kůry jehličnatých dřevin, což napomůže k přilákání motýlů. Z vyhřátých kamínků se zpětně uvolňuje do okolí příjemné teplo, a to motýlům vyhovuje. Chcete-li mít s motýlími záhony co nejméně práce, zvolte variantu osázení v duchu trvalkového záhonu s rostlinami prérijního typu.

Dřeviny, květiny i bylinky

Do výsadby pro motýly můžete zahrnout jak vzrostlé keře, tak trvalky, letničky nebo dvouletky. Kombinací těchto rostlin se vám podaří dosáhnout značné pestrosti, a to nejen v habitu rostlin, ale i v jejich barvách a vůních. I těmi totiž můžete úspěšně nalákat motýly na svou zahradu.

Velikost záhonů pochopitelně volte podle možností zahrady. Z některých druhů rostlin vznikají působivé jednodruhové záhony, zatímco jiné rostliny se spíše hodí pro kombinaci s jinými rostlinnými druhy.

Které druhy rostlin motýlům maximálně vyhovují:

Dřeviny:

Motýli doslova milují komuli Davidovu, keř, který můžete pořídit s růžovými, fialovými nebo bílými silně vonnými květy. Stejně jako Buddleia davidii vyžaduje hlubší jarní řez i ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis), který dodá v hojné míře záhonu půvabné modré květy. Fialovorůžové květy nabídne další dřevina oblíbená u motýlů, a to šeřík malolistý (Syringa microphylla). Vajgélie květnatá (Weigela Florida) doplní výsadbu dřevin ve vaší zahradě o růžovou a červenou barvu květů podle odrůdy, kterou zvolíte.

Trvalky:

Modrofialovou barvu květů do záhonu vnese suchomilná trvalka perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia). Pokud by vám perovskie připadala do vaší zahrady příliš velká, můžete ji nahradit velmi podobně kvetoucí trvalkou, levandulí úzkolistou (Lavandula angustifolia). Mezi nenáročné okrasné trvalky, které mají motýli v lásce, patří i záplevák podzimní (Helenium autumnale). Trvalkový záhon rozzáří svými červenými květy stejně jako mavuň červená (Centranthus ruber), trvalka pro pohodlné zahrádkáře. K těmto rostlinám se bude hodit i šanta hroznovitá (Nepeta racemosa), aromatická trvalka s modrými květy.

6.5.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist