Atmosféra květnatých luk se opět vrací

Trávníky patří mezi nejčastěji používané vegetační prvky na soukromých rodinných zahradách i v oblasti veřejné zeleně. Zatímco dříve se žádná zahrada neobešla bez pravidelně udržovaného trávníku, dnes se nebojíme část pozemku vyčlenit pro trávník přírodního charakteru. Řeč je o květnaté louce, která nás okouzluje neskutečně zajímavou proměnlivostí, záplavou pestrých květů a nízkými nároky na údržbu.
kvetnana-louka-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

O květnatých loukách jsme se začali dozvídat především v době, která byla více otevřená pro ekologické a přírodní styly zahrad. Do té doby se květnaté louky sice také poměrně často objevovaly, ale ne v takové četnosti jako nyní.

Ačkoliv může na některé majitele zahrad působit založení takového druhově bohatého společenstva poměrně složité, opak je pravdou. Květnatý trávník nebo louku můžete časem vypěstovat i ze současného okrasného druhově chudého trávníku nebo ji založit pěkně od začátku pomocí zakoupené směsi semen.

Vybírat můžete z různých druhů osiv, dokonce si můžete nechat směs umíchat přesně na míru stanovištním podmínkám vaší zahrady nebo si vybrat některou z běžně prodávaného sortimentu. V každém případě se můžete těšit na záplavu barev a hojnou návštěvu motýlů a dalších užitečných živočichů.

jarn-louka-s-pravideln-se-en-mi-cestami-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Založení květnaté louky

Jak už bylo naznačeno, louka může vzniknout buď postupnou přeměnou současného trávníku na pozemku, nebo výsevem speciální směsi. Pokud na svém pozemku už trávník máte, ale pravidelná seč, vertikutace, hnojení a postřiky dvouděložných rostlin vás už nebaví nebo na ně nemáte čas, můžete všechny tyto činnosti zcela vynechat a četnost seče podstatně snížit.

Jakmile trávník přestanete prořezávat, hnojit a stříkat proti plevelům, začnou se v trávníku dít pravé divy. Na první pohled se totiž budou dít takové věci, kterým jste se pravidelnou péčí snažili předcházet. Trávník časem zřídne, tmavě zelená barva se změní na světlejší v důsledku úbytku živin, začne se objevovat mech i dvouděložné rostliny dříve považované za plevel. Po několika letech se původně okrasný trávník přemění na louku, která vyžaduje dvě až tři seče ročně.

Pokud ale chcete založit louku výsevem, budete muset prostudovat nabídkové katalogy firem dodávajících osiva. Květnatá louka se většinou skládá z několika druhů trav a z pestrého sortimentu různých druhů lučních rostlin. Někdy seženete směsi nazvané jako zámecká louka, kopretinová louka, suchá stráň a mnoho jiných. Druhové složení nám jasně napoví, do jakých podmínek je směs určena.

Každopádně seženete osivo do sucha, do normálních podmínek nebo do vlhka. Vysévat lze prakticky hned po urovnání terénu na pozemku, osivo se jemně zaseká do půdy hráběmi a už stačí jen počkat na výsledek.

Louka je poměrně dynamické společenstvo, které se každý rok zásadně mění. Zatímco jeden rok mohou louce vládnout zvonky, jetele a štírovník další rok může již plně převládat kopretina. Některé původní druhy tak mohou dokonce úplně vymizet.

Péče o louku

Údržba louky a květnatého trávníku se od péče o trávník intenzivní zásadně liší. Postřiky, hnojení ani vertikutaci neprovádíte. Všechny tyto činnosti totiž výraznou měrou snižují druhovou diverzitu porostu, protože vlastně likvidují podstatu květnaté louky, tedy dvouděložné kvetoucí druhy, které dělají louku loukou.

Jediné, co vás bude zajímat, je seč, která se provádí vždy po odkvětu květin. Termín seče po odkvětu je důležitý, protože se musí provést až po vysemenění rostlin. Pokud byste ji uchvátali, zbytečně byste se připravili o nové rostliny, který by jinak vyklíčily ze semen. Seče se provádí dvě nebo tři, záleží také na průběhu počasí a rychlosti růstu trávníku.

Pro snadné procházení můžete v louce každý týden pravidelně sekat cestičky, které povedou do různých částí zahrady.

kv-tnat-louka-s-vysok-mi-druhy-bylin-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

12.4.2021 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist