Bojujeme proti škůdcům trávníku

S posledními chladnými dny si v představách malujeme, jak si budeme užívat volných chvil na zahradě. Absolutní relaxace s knihou na dece, grilování a pétanque s přáteli, kriketové turnaje s dětmi či vnoučaty. To vše na krásně zelené, husté a voňavé trávě. Jenže, co když veškeré úsilí loňské sezony o ukázkový trávník přišlo vniveč?
msice_shutterstock_1097103422-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Už jsou tu zase!

Mravenci jsou neskutečně zajímavý tvorové, ale popravdě málokdo chce obětovat pečlivě udržovaný trávník na výzkum jejich pozoruhodného života. Důvodů k tomu je hned několik. Mravenci jsou všeobecně známí pro svou pracovitost, jejich horlivost ale majitelé zahrad spíše proklínají. Necháte-li jim v trávníku prostor, velmi brzy vás překvapí dokonalou výstavbou silniční sítě skrze vaše obytné prostory.

Negativním důsledkem je pak samozřejmě trávník posetý mraveništi. A přestože se těchto travních škůdců zbavíte, trávník bude nějakou chvíli připomínat minové pole. Případné symbiotické soužití s mravenci si pravděpodobně rozmyslíte ještě z jednoho důvodu. Máte-li keře poseté mšicemi, na které nezabírá žádný z přípravků, mohou být mravenci důvodem vašeho nezdaru. Ti totiž využívají mšice jako své pomocníky a tudíž se o ně pečlivě starají. V případě nebezpečí se snaží jejich larvičky včas přemístit.

„Proti mravencům v trávníku doporučujeme jednoznačně Substral,“ říká Jana Rybová, zahradní technik Zahradnictví Líbeznice, a dodává: „existují i ekologičtější přípravky, jako je Loxiran od Neudorff, ale ty jsou vhodné spíše pro prevenci. V případě hojného výskytu mravenců už takové přípravky příliš nezmůžou. Dále jsou z ekologičtějších prostředků na trhu nabízeny takzvané domečky od firmy Bayer Garden. Hodí se zejména do interiéru a doporučujeme je zákazníkům, kteří mají malé děti či domácí mazlíčky.“

Pokud patříte k odpůrcům péče o zahradu s pomocí chemie, můžete vyzkoušet některou z babských rad. Využijete k tomu aromatické přírodniny, které mravence odpuzují – skořice, vysušená kávová sedlina, sůl, citrusová kůra nebo aromatické byliny, jako je levandule, majoránka, tymián či bazalka. Jelikož se pro ekologicky šetrné přípravky silice z levandule využívají, bude jejich volba zřejmě nejefektivnější. Podstatné je tyto látky umístit na cestičky mravenců co nejblíže centra jejich výskytu. Zvolíte-li přirozené metody boje proti zahradním škůdcům, obrňte se v prvé řadě trpělivostí.

Pro zdárný boj nejen s mravenci je samozřejmě důležitá preventivní péče o trávník. Zejména pravidelná seč (trávník by neměl být vyšší než 30 – 40 mm), a pravidelná zálivka. Mravenci vyhledávají výhradně suchá místa a zavlažovaný trávník pro ně nebude ideálním prostorem k žití.

Trýznitel pod ochranou

Pokud jste si při zakládání trávníku pečlivě válcovali rovný povrch, jistě vám vstanou vlasy hrůzou při návštěvě dalšího nezvaného hosta – krtka obecného. Jelikož se jedná o savce, je pod ochranou zákona číslo 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání Tím pádem jej nesmíte zlikvidovat, pouze jej přesvědčit ke změně domoviny. Na jednu stranu je krtek v zahradě užitečný, jelikož reguluje množství hmyzu a žížal v půdě. Přesto je jeho stavební elán na trávníku více než nepříjemný.

V zahradnických centrech vám s tímto škůdcem příliš nepomohou, právě kvůli jeho ochraně. Novinkou na trhu je trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem od firmy Floria. Před jeho použitím je potřeba krtince rozhrnout a po hnojení důkladně trávník zalít. Pro úspěšný boj s krtkem je ideální hnojivo aplikovat každé dva týdny po celou sezónu, ale pečlivě dodržujte dávkování.

I v případě krtka můžete vyzkoušet některou z babských rad. Traduje se položit na krtince látku namočenou v petroleji, můžete vyzkoušet do děr umístění chomáče lidských vlasů či zhasnuté cigaretové nedopalky. Chcete-li s krtkem zápasit v souladu s přírodou, doporučuje se vysadit v zahradě pryšec křižmolistý (Euphorbia lathyris), jehož silice z kořenů prý krtky odpuzuje. Jisté je, že krtci nesnáší hluk, tudíž byste mu pocity z jeho přítomnosti mohly dát najevo umístěním elektronických či mechanických zvukových zařízení, případně pravidelným sekáním trávy.
Na pohled hezké, ale ne na trávníku

Pokud se živočišní škůdci vašemu trávníku vyhýbají, rostlinným se neubráníte. Travnatá plocha posetá žlutými a bílými kvítky by jistě potěšila oko leckterého romantika, na pěstěném trávníku však nemá plevel co dělat. Nejčastěji se na našich zahradách objevují smetanka lékařská, sedmikráska chudobka, jitrocel kopinatý, pýr plazivý, kopřiva dvoudomá, ptačinec žabinec, různé druhy lebed, svlačec a řada dalších.

„Při likvidaci plevelů je nutné vyhledávat selektivní herbicidy, například Bofix či Garlon. V žádném případě se nesmí použít Roundap, který by zlikvidoval také trávník. Problematický je pýr, který je stejně jako trávy jednoděložný. Herbicidy určené na dvouděložné rostliny na něj tudíž nebudou působit a je nutné jej z trávníku likvidovat mechanicky,“ upozorňuje Jana Rybová ze Zahradnictví Líbeznice.

Pro úspěšnou likvidaci plevelů je důležité, aby nebyli příliš vysoké, ale musí mít vzrostlou listovou plochu. Ideálním pro aplikaci herbicidů je období před květem, za hezkého bezvětrného počasí. Aby se chemické látky rychle nesplavily a nezasáhly do okolních rostlin, neprovádějte chemické odplevelení brzy ráno a navečer za rosy, před zavlažováním nebo hrozí-li déšť. Dále je nutné herbicidy na trávníku použít při teplotě 15 – 25 °C, aby nedošlo k fyziologickému poškození travin.

Ekologicky šetrné alternativy bohužel v tržní nabídce nejsou. Nechcete-li na své zahradě užívat chemické přípravky proti plevelům, budete muset věnovat více pozornosti prevenci. A to zejména včasnému sekání trávy – budete-li trávník udržovat na délce 30 – 40 mm, nebudou plevele pro trávu dostatečně silnými konkurenty a časem z trávníku vymizí.

Velmi obvyklým nepřítelem trávníku jsou mechy. Důvodem jejich výskytu je zpravidla vlhká půda ve stinných koutech zahrady. V této části bychom měli sekat trávník maximálně na 30 mm, vzrostou tak nároky trav na výživu a dokáží mechům zdárně konkurovat. Nejpracnější, přesto nejúčinnější metodou odstranění mechů je jejich vypichování, které je vhodné podpořit dusíkatým přihnojením. „Máte-li v trávníku mech, je potřeba změřit pH trávníku – pokud je nízké, je nutné půdu vyvápnit,“ radí Jana Rybová ze Zahradnictví Líbeznice. Doporučené dávkování je 20 kg vápence na 100 m2 zatravněné plochy, hodnota pH by však neměla přesáhnout hodnotu 6.5.

Lenka Malá

 

3.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist