Bylinky vhodné na odvodnění organismu

Stále častějším jevem, který postihuje víc a víc lidí, je zadržování vody v těle. Objevuje se u osob, které mají nedostatek pohybu, užívají antikoncepci, nadměrně solí, nevhodně se stravují, příliš holdují cukru, nebo souvisí s civilizačními chorobami a se stárnutím.
briza-belokora-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Jak se zavodnění projevuje na lidském organismu

Na negativní vlivy reaguje naše tělo různými způsoby, jedním z nich je zadržování vody v těle, které se projevuje nejen zvyšováním hmotnosti, ale i nadměrným pocením, těžknutím a natékáním nohou a zvyšováním objemu břicha. Naštěstí existuje celá řada rostlin, díky nimž můžeme tento nežádoucí efekt potlačit ještě dříve, než bychom museli vyhledat lékaře.

Ostropestřec mariánský

Silybum marianum je ideálním prostředkem na posilnění jater. Jejich špatná funkce může mít za následek právě i otoky těla. Zařadíte-li do svého stravovacího režimu ostropestřec například ve formě oleje, nebo čaje, zajistíte si tak celkově lepší fungování organismu.

Locika kompasová

Lactuca serriola je zajímavá nejen tím, že její listy jsou na slunci orientovány severojižním směrem podle kompasu, ale také tím, že má celou řadu léčebných účinků, díky nim se využívá i v homeopatických lécích. Hojně se rostlina dříve využívala i v lidovém léčitelství, a to právě k odvodňování organismu a léčbě bolesti na prsou.

Pampeliška lékařská

Taraxacum officinale je močopudná rostlina. Funguje takto celá rostlina. Kořeny se za tímto účelem sbírají brzy na jaře nebo na podzim. Jsou silným prostředkem pro odvodnění organismu. K přírodní detoxikaci jater a jako stimulant látkové výměny fungují i květy a listy. Pampeliškové kořeny obsahují také celou řadu vitamínů a minerálních látek.

Zelený ječmen

Hordeum vulgare – mladý zelený ječmen také dokáže chránit tělo před zavodňováním. Tato obilnina dodá tělu důležité minerály jako vápník a železo a podpoří metabolismus. Navíc chrání tělo před překyselením, což je jeden z důvodů, kdy naše tělo zadržuje vodu.

Petržel

Petroselinum zlepšuje funkci ledvin v lidském organismu, což je samo o sobě přínosem pro dobré hospodaření těla s vodou. Vždy má tedy smysl přidat kousek petržele do vývarů a také si z ní vyrábět odvary, které je dobré popíjet v průběhu celého dne. Připravíte-li si směs s kopřivou a jalovcem, účinky petržele tak ještě umocníte. Také libeček má stejné účinky jako petržel.

Přeslička rolní

Equisetum arvense se používá k přípravě čaje s močopudným účinkem. Sbírá se přesličková nať, která obsahuje kyselinu křemičitou s pozitivním účinkem na močový měchýř a ledviny. Čaj z přesličky rolní je účinný při zánětech ledvin a infekcích močových cest, a také při hromadění vody v osrdečníku a pohrudnici. Při sběru byliny dejte pozor na záměnu s přesličkou lesní!

Bříza bělokorá

Betula pendula je dávno známou rostlinou využívanou na odvodnění organismu. Užívá se ve formě čaje ze sušených listů, nebo jako tinktura. Pravidelné pití zesílí účinek. Pro své silné detoxikační účinky je také vhodná jako přípravný prostředek před léčebným procesem jinými účinnými látkami. Bříza nemá žádné prokázané vedlejší účinky.

Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica je jednou z nejúčinnějších bylin na pročištění organismu a odstranění vody z těla. Užívá se hlavně jako čaj připravený z jedné polévkové lžíce sušené nebo čerstvé kopřivy louhované po zalití vřelou vodou asi 15 minut. Čaj se pije vlažný, jedenkrát denně po dobu tří týdnů. Doporučuje se však vynechávat užívání kopřivy v době menstruace.

Řebříček obecný

Achillea millefolium je obvykle součástí detoxikačních směsí, neboť má rovněž silně močopudné účinky. Při potížích se popíjí vždy čerstvě uvařený odvar. Řebříček pomáhá i při čištění krve. Navíc má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky.

6.12.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist