Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

V současné explozi příměstské výstavby nebývá jednoduché objevit pozemek s větší zahradou. Důvody pro volbu malé zahrady jsou pro mnohé z nás ekonomické, ale i praktické. Logicky by malá zahrada měla znamenat méně práce. Je však třeba ji zakládat s uvážením a zbytečnou práci si nevytvářet.

Zakládání malé zahrady může být náročným úkolem, ale s trochou plánování a péče můžete vytvořit krásný a funkční prostor
Zakládání malé zahrady může být náročným úkolem, ale s trochou plánování a péče můžete vytvořit krásný a funkční prostor (Zdroj: Shutterstock)

Prvním krokem je vždy plánování

Právě jste se nastěhovali a je před vámi vysilující, ale jedno z nejhezčích období – zařizování. Zahrada je jako nepopsaný list a je jen na vaší fantazii, jak ji vytvoříte. Abyste se vyvarovali překombinovanému výsledku, měla by být prvním krokem volba toho pravého zahradního stylu. Podle něj se bude odvíjet výběr rostlin, a tedy i případná úprava zeminy.

Současně si zjistěte specifikace své zahrady – na jakou světovou stranu je která část orientována a kudy tedy budou putovat sluneční paprsky. Dále je třeba se seznámit s kvalitou půdy a případně i hladinou spodní vody.

Zvažte, jaké funkce má zahrada pro vaši rodinu plnit, a podle toho si rozplánujte její zóny. Především byste měli na pozemku určit místo, kde budete nejraději odpočívat a nabývat nových sil. Jestli si relaxaci dokážete nejlépe představit na houpací lavici či v zahaleném altánu, je na vašem uvážení. Máte-li či plánujete-li potomky, měla by zahrada nabízet prostor pro jejich zábavné aktivity. A není nutné dětem stavět naddimenzované prolézačky a přestavět tak celou zahradu na jednu obrovskou pirátskou loď. Samozřejmě bude zahrada zaplněna zónami podle potřeb jejích obyvatel, zvažte tedy, co právě vy budete na zahradě chtít mít – užitkovou zónu (záhonky, malý skleník, kompostér), prostor pro posezení a úložnou zónu (nemáte-li sklep a garáž je tak akorát velká pro auto a kola, oceníte domek pro zahradní nářadí).

Vyvarujte se prvků, které zahradu ještě více opticky zmenšují. Cestičky nemusí protínat prostor skrz naskrz a je vhodné je plánovat jen v místech, kde byste si častým chozením skutečně ničili trávník či záhonky. Ideální alternativou pro kompaktní cesty jsou jednotlivé nášlapné kameny, které vám nebudou překážet při sekání trávy.

Nepřehánějte to ani s oddělením zahrady od sousedových pohledů. Spíše než několikařadým masám keřů a stromků dejte přednost menšímu počtu vhodně zvolených druhů dřevin.

V malých zahradách je využití vertikálního prostoru nezbytné
V malých zahradách je využití vertikálního prostoru nezbytné (Zdroj: Shutterstock)

Zahrada u domu není botanická

Poměrně riskantní je při zakládání zahrady jít rovnou do zahradnictví, aniž byste si předem utvořili představu, jak by zahrada měla výsledně vypadat a které rostliny budete volit. Všechny rostliny jsou krásné, tím spíše, když kvetou, ale ne všechny musíte mít na zahradě. I s ohledem na následnou péči volte raději méně druhů rostlin a ty zajímavě střídejte a kombinujte.

O rostlinách si zjistěte dostatek informací – jaká bude její maximální výška, roste vzpřímeně či do výšky, přezimuje, jakou péči potřebuje, v jakých podmínkách roste? Máte-li děti či čtyřnohé kamarády, bude vás zajímat, zda je rostlina jedovatá a posetá trny. Rostliny atypické pro naše podnební klima při volné výsadbě raději nevybírejte, případně je využijte jako zajímavé solitéry. Kupříkladu nádherně kvetoucí syrský ibišek v našich zahradách zvládne i přezimovat, středoevropské kontinentální klima mu však nenabízí dostatečné podmínky pro růst a k zakrytí plotů se vám hodit nebude.

Při plánování výsadby si dejte pozor na invazivně rostoucí druhy. Břečťan je pohledná popínavka vhodná na překrytí různých koutů, svou rychlostí růstu a masivností by vás však mohla nemile překvapit. Stejně tak půdokryvné rostlinky (mateřídouška) dokáží přidělat práci, když se nekontrolovatelně prorůstají venkovní dlažbou. Skutečně nepříjemným společníkem mohou být neplánovaně traviny – přestože se budete v zahradnictví probírat drobounkými ostřicemi, kostřavami či ozdobnicemi, věřte, že již následující sezonu budou zasazené rostlinky trojnásobné a budou se stále rozrůstat.

Jednou z největších chyb je nedostatečné plánování. Bez řádného plánu může být zahrada chaotická a neefektivní
Jednou z největších chyb je nedostatečné plánování. Bez řádného plánu může být zahrada chaotická a neefektivní (Zdroj: Shutterstock)

Obecně platí

Pro všechny mladé rostlinky k výsadbě obecně platí – věnujte jim dostatek prostoru pro růst. Snadné to není, ale snažte se představit rostliny v jejich konečné výšce a šířce a podle toho je v zahradě rozmístěte. Pomocníkem vám může být provázek, s jehož pomocí si doporučené rozmezí mezi jednotlivými kusy odměříte.

V malých zahradách je dobré si dát pozor zejména na výsadbu stromů. Představte si, jak strom ovlivní zahradu, až vyroste – jak velký prostor zastíní, jaké zóny zastíní, kterým rostlinám v bezprostřední blízkosti bude svým kořenovým systémem ubírat živiny? Problémem by pro vás v budoucnu mohlo být i nechtěné zastínění sousední zahrady. Nevysazujte stromy přímo vedle domu či plotu. U domu se tak bude držet vlhkost a nepříjemně si zastíníte obytné prostory. U plotu pak hrozí riziko podemletí jeho základů. Myslete na důležitý fakt, že stromy již později nepřesadíte.

Pokud se i přesto rozhodnete stromy na zahradu vysadit, vybírejte mezi kultivary nízkého vzrůstu. Informace o maximální výšce dřeviny je zde opravdu zásadní. Příjemnou volbou může být vyšlechtěná japonská třešeň, trnovník, javor, katalpa, stromkový šeřík či škumpa.

Další častou chybou je přeplnění zahrady příliš mnoha rostlinami
Další častou chybou je přeplnění zahrady příliš mnoha rostlinami (Zdroj: Shutterstock)

Dobrá rada nad zlato

Pokud je řešená zahrada vaším prvním zahradnickým počinem, nechte si poradit. Samozřejmě nemusíte být z ekonomických důvodů příznivcem služeb zahradního architekta. V tom případě ale věnujte dostatek času k vlastnímu nastudování důležitých informací. Na knižním trhu, potažmo i v knihovnách, je celá řada literatury věnována jednotlivým zahradním problémům. Dobrým pomocníkem mohou být i přátelé a rodina – při jejich návštěvě vyzvídejte, jaké dobré i špatné zkušenosti mají.

Na druhou stranu se nenechte nikým vnutit do zahradního stylu ani úpravy jednotlivých částí zahrady. Jedná se o váš prostor, o který se pravděpodobně budete starat vy, a radost bude každodenně dělat také vám. Nenechte se zlákat náročnějšími zahradními projekty a dobře si rozmyslete, zda opravdu chcete například zahradní jezírko. Zajisté přináší na zahradu celou řadu pozitiv, jedná se však o další prvek, o který se budete muset dostatečně starat.

Zejména v prvních sezonách věnujte rostlinám dostatečnou péči, aby se dobře ujmuly. Pravidelně rostlinky zalévejte, podle pokynů vhodnými přípravky hnojte a případně dosypávejte propadlou zeminu. U náchylnějších kultivarů je nutné zejména v prvních letech nepodceňovat ochranu před mrazy.

Na závěr přijměte jednu podstatnou radu – buďte trpěliví. Přestože vám budou zvědavci nakukovat přes plot, co pěkného jste si zasadili, přestože se budete nuceni dívat na nehezké tělo souseda v plavkách, věřte, že rostliny se brzy rozrostou a budou sloužit svému účelu. Ale přes noc vyrostla jen Jackova fazole a tu byste na zahradě snad nechtěli.

Zdroj informací: Lenka Malá

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Od návrhu po údržbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?