Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Máte rádi narcisy pro jejich specifické a krásně barevné květy? Pro jarní kvetení jsou narcisy ze všech cibulovin ty nejvděčnější. Jejich pěstování není nijak složité. Můžete si je vysadit nejen do půdy, ale krásně se budou vyjímat i v různých nádobách. Narcisy na zahradě mohou dodat krásnou podívanou. Poradíme, které druhy narcisů si vybrat, jak a kam je vysadit, aby dobře prospívaly.

Narcisy na zahradě vytvoří krásnou podívanou
Narcisy na zahradě vytvoří krásnou podívanou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Narcisy na zahradě

Pěstování cibulovin je snadný způsob rozjasnění zahrady pomocí ozdobných, často barvami hýřících a voňavých květů. Specifikem cibulovin je poskytování zajímavé podívané v určitém období, po zbytek roku jsou ve vegetačním klidu. K jaru neodmyslitelně patří i narcisy na zahradě, které jsou velmi odolné. Svou specifickou krásu umí dodat nejen vysazené v trávníku, ale vyjímají se i v nádobách.

Narcisy na zahradě nesmí chybět

Narcisy na zahradě jsou cenné pro výsadbu na pravidelný záhon a k tomu, aby dodaly na zajímavosti smíšeným výsadbám rabat časně na jaře. Narcisy patří mezi nejspolehlivější cibuloviny pro zplanění a jen vzácně vyžadují, abyste je z rabata nebo trávníku vybrali. Dokonce i velmi drobné druhy, jako jsou Narcissus cyclamineus a Narcissus minor společně s límečkovými typy budou dobře propívat v kvalitním trávníku. Drobné narcisy jsou vhodné do skalek, vyvýšených záhonů a některé jako Narcissus romieuxii, Narcissus tete a tete a Narcissus february gold kvetou na začátku roku.

Narcisy můžete vysazovat do záhonu
Narcisy můžete vysazovat do záhonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Narcisy v nádobách

Většinu narcisů lze pěstovat v květináčích, pokud jsou dostatečně hluboké na to, aby se cibule mohly přikrýt vrstvou zeminy. Tloušťka by měla být 1,5krát větší než velikost cibulí. Narcisy mohou mít u některých hybridů květenství až 12 květů, které se často pěstují pod sklem nebo jako hrnkové rostliny pro kvetení od pozdního podzimu do jara. Výborně se hodí hybridy v květináčích, které intenzivně voní, a tak se mohou tyto narcisy v zahradě rozmístit kdekoliv. Na začátku roku rozkvétají v alpinkovém skleníku druhy Narcissus cantabricus a Narcissus romiexuii – mohou se přenést též do domu.

Narcisy lze pěstovat i v květináči
Narcisy lze pěstovat i v květináči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování a množení narcisů

Narcisy na zahradě vám porostou téměř v jakékoliv půdě. Nicméně dávají přednost vydrenážovaným vlhkým půdám se slabě zásaditou reakcí. Jako vhodné je slunečné místo nebo to, kde je lehký rozptýlený stín. Vysazovat cibule je nejlepší v pozdním létě nebo časně na podzim 12–15 cm hluboko. Narcisům rozrostlým v trávě není hned nutné nijak odstřihávat listy, nejdříve je to možné čtyři až šest týdnů po odkvětu.

Narcisy v květináčích je nutné pěstovat v chladnějších podmínkách se spoustou čerstvého vzduchu. Teploty mezi 7–10 °C způsobí zakrnění květů. Po výsadbě dejte květináče s narcisy do studeného pařeniště. Po utvoření květů je přeneste do studeného skleníku. Urychlení kvetení se může docílit po vytvoření květních pupenů, kterým zvýšíte teplotu, maximálně do 13 °C. Při množené lze dceřiné cibulky oddělit nebo je rozkrojit. Nové křížení lze získat i ze semene. Pozor na nepříjemné napadení háďátkem zhoubným, cibulovkou narcisovou a cibulovkou zhoubnou či půdní houbou, která způsobuje hnilobu.

Narcisy na zahradě mohou mít mnoho odrůd   

Narcisy na zahradě mohou mít obrovskou proměnlivost tvarů a forem od drobounkých dokonalých květů hybridů ze skupiny Cyclamineus s jejich nazpět ohnutými okvětními lístky až po vysoké narcisy skupiny trubkovitých okázalejších poloplných kultivarů. Moderní výpěstky zahrnují typy s členěnou pakorunkou. Pro narcisy je charakteristická zářivě žlutá barva až po květy bledě máslově žluté nebo květy se svítícími bílými okvětními lístky a ohnivě oranžovými pakorunkami.       

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování narcisů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Miloš Krupička nám popovídá o pěstování narcisů a kvalitní přípravě půdy.

Jak rychlit cibuli hyacintu a narcisu

Ing. Ludmila Dušková ve studiu předvede jaké jsou možnosti rychlení cibulovin

Celoroční dekorace

Zasadíme si do šestibokého truhlíku smrček s kytičkami

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.