Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Doba se zastavit nedá, jde kupředu a stále se mění. A s ní se mění i rostliny, které pěstujeme na záhonech. Mnoho z nich, které jsou pro nás dnes běžné, naši předkové v životě nepoznali. A naopak některé rostliny, které pěstovaly naše babičky, už téměř vymizely nejen ze záhonů, ale i z našeho povědomí. Pojďme se vrátit v čase a podívejme se, co nabízely záhony našich babiček. Dokážete určit, k čemu se používaly všechny rostliny, které v těchto zahradách rostly?

Záhony našich babiček mnohdy skrývaly skutečné rostlinné poklady
Záhony našich babiček mnohdy skrývaly skutečné rostlinné poklady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Záhony našich babiček a jejich tajemství

Spoustu rostlin, které dnes rostou na našich zahradách, záhony našich babiček nikdy nepoznaly. Především nejrůznější hybridy, rostliny vyšlechtěné z původních druhů nebo exotické rostliny. Záhony našich babiček ale naopak skrývaly mnoho pokladů, které my dnes považujeme za plevel nebo se jejich pěstováním už nezabýváme.

V dobách dávno minulých neexistovaly chemické přípravky, které podporovaly růst a plodnost rostlin, stejně tak nebyly žádné pesticidy, herbicidy a fungicidy. Proti chorobám rostlin a proti škůdcům se bojovalo přírodní cestou. Rostlinám, které naše babičky pěstovaly, se v době výsevu pomáhalo například máčením semen do vývarů z léčivých bylin, do mléka, syrovátky nebo kvásku. Látky v těchto potravinách obsažené napomáhaly klíčení.

Namáčení semen znali už staří Římané
Namáčení semen znali už staří Římané (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zeleninové záhony našich babiček

Pěstovala se především kořenová zelenina – mrkev, petržel a černý kořen, který je naopak dnes již téměř zapomenutý. Celer se do našeho podvědomí kupodivu dostal až v 19. století. Podobné to bylo s bramborami, které se začaly pěstovat jako jedlá plodina taktéž v 19. století.

Tuřín nechyběl asi na žádné zahradě
Tuřín nechyběl asi na žádné zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na záhonech ale nesměla chybět cibule a česnek. Plodová zelenina jako rajčata nebo papriky jsou módní zeleninou současnosti, dříve se pěstovaly spíše sporadicky, a rajčata dokonce jako okrasná rostlina. Velký podíl záhonů zaujímaly zelné hlávky, kapusta, kadeřávek a nejrůznější druhy brukví. A kromě zelí byl hlavní plodinou tuřín, celým jménem brukev řepka tuřín, a dále řepa používaná nejen jako zdroj cenných látek, ale i jako krmivo pro dobytek.

Nesměl chybět hrách a bob svinský (Vica faba), zatímco čočka a fazole u nás byly téměř věcí neznámou. Záhony našich babiček také disponovaly velkým množstvím bylinek. Jejich skladba se ale také zásadně lišila od našich bylinkových záhonů současnosti. Pěstovala se petrželka a pažitka, máta, tymián, ale také třeba šťovík, lebeda a spousta léčivek. Naopak třeba bazalka se do našich zahrádek jako kuchyňská bylinka dostala až ve 20. století. Používala se spíše jako okrasná rostlina odpuzující hmyz.

Řepu konzumovali naši předkové i jejich zvířata
Řepu konzumovali naši předkové i jejich zvířata (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasné záhony našich babiček

Naši předkové, stejně jako my dnes, milovali květiny a hojně je pěstovali. Neznali většinou žádné dnes moderní rostlinky ani hybridy, a přesto měli zahrádky plné kvetoucích a vonících květin. Pěstovaly se opět rostliny, které byly nejen krásné, ale i užitečné, resp. léčivé. 

Rezeda vonná je letnička, někdy také nazývaná jako rezekvítek
Rezeda vonná je letnička, někdy také nazývaná jako rezekvítek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vrcholem pěstitelské vášně byly růže keříčkové, ale i popínavé.

Růže milovaly naše babičky stejně, jako je milujeme my
Růže milovaly naše babičky stejně, jako je milujeme my (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velkou část zahrad také zabíraly ovocné sady, kde nesměly chybět tradiční jabloně a hrušně, slivoně a další peckoviny, v nížinách se pěstovala vinná réva. Zajímavostí je, že drobné ovoce jako maliny nebo jahody se spíše dříve sbíraly v lesích, k jejich kulturnímu pěstování v zahradách se přikročilo až později. Jestlipak víte, jaké rostlině naši předkové říkali meruzalka? To je rybíz, jehož správný název je botanicky řazen do rodu srstka (Ribes) v čeledi meruzalkovitých.

Zdroj informací: Andrea Kern: Rady našich babiček

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Kvetoucí rostliny pro osazení skalky a trvalkových záhonů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hořec, sdrcovka, flox a představení další druhů kvetoucích trvalek a péče o ně

Na co se můžete těšit v pořadu Stačí začít z rodiny PrimaDOMA

Pořad ,,Stačí začít“ se zaměřuje na vyrábění z různých materiálů pomocí všemožných nástrojů. Můžete se těšit například na vytvoření ohniště, poliček a držáků nebo vám poradíme, jak se starat o terasu.

Vánoční květiny a jejich historie

Ing Dana Hradecká popovídá o vánočních květinách a jejich historii

Retro jablkový perník

Perník s jablíčky je připomínkou starých dobrých časů, který si ale můžeme péci i dnes.

Úklid napříč staletími

Jak uklízely naše babičky a jak uklízíme my?

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.