Co všechno kvete v květnu?

Měsíc, který svým českým pojmenováním květen připomíná, že v tomto období příroda hýří svými květy nejvíce. Nejenže kvete velké množství stromů, bylin, květin, ale rozkvétají i mnohé vodní rostliny. Pozadu nezůstávají ani lesní houštiny nebo okraje polí. I ty v tomto měsíci nabízejí skutečnou nádheru květů. Květy jsou tak mnohotvárné stejně jako různorodí jsou opylovači z říše hmyzu.

Květiny okolí mokřadů a tekoucích i stojatých vod

Mnohé rostliny v květu uvidíme v tomto měsíci v okolí rybníků a na mokřadních loukách. Za svá stanoviště toto prostředí přijaly mnohé vstavačovité rostliny, například prstnatec májový (Dactylorchis latifolia), vstavač mužský (Orchis mascula), také půvabnými žlutými květy rozkvétající kosatec žlutý (Iris pseudacorus), milovník břehů pomalu tekoucích řek a rybníků.

Zapomenout nesmíme ani na okouzlující blatouch bahenní (Caltha palustris). Hlavním úkolem všech těchto rostlin je přilákat barvou, vůní nebo tvarem květů opylovače. Zatímco některé květy navštěvují výhradně brouci, jiné jsou atraktivní pro motýly, vosy nebo mouchy.

Rostliny s oblibou v lesním prostředí

V lesích a jejich okolí se v květnu setkáváme s rozkvetlými jabloněmi lesními (Malus sylvestris), šťavelem kyselým (Oxalis acetosella), kerblíkem lesním (Anthriscus sylvestris), česnekem medvědím (Allium ursinum). Ve světlých lesích a křovinách můžeme potkat kvetoucí kokoříky vonné (Polygonatum odoratum).

V dubových a bukových lesích nás svou vůní omámí konvalinka vonná (Convalaria majalis). Na lesních okrajích a v suchých dubových či smrkových lesích se můžeme setkat s okouzlující třemdavou bílou (Dictamnus albus) vzácnou a chráněnou rostlinou. Suché lesní okraje jsou ideálním útočištěm pro janovce metlaté (Sarothamnus scoparius).

Rostliny luk a mezí

Mezi v květnu rozkvétající rostliny řadíme i celý zástup těch, kterým se daří nejlépe na loukách, mezích či pastvinách. Patří k nim kmín kořenný (Carum carvi) a dále kerblík lesní (Anthriscus sylvestis). Oba patří do čeledi miříkovitých a mají bílé okoličnaté květy a právě to z nich činí často těžce rozpoznatelné rostliny.

Na loukách a suchých trávnících se můžeme setkat rovněž se žlutě kvetoucím štírovníkem růžkatým (Lotus corniculatus). Jeho kořenové hlízky obohacují půdu o dusík, stejně jako je tomu u jiných bobovitých rostlin. Vlhké louky si oblíbil kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi) a hadí kořen větší (Bistorta officinalis). Oba oživují luční porost něžnými růžovými kvítky. Kohoutku lučnímu se říká také kukaččina rostlina, kvete totiž v období, kdy zpívá kukačka.

A co kvete v květnu na našich zahradách?

Paleta barev i různorodosti květů je v měsíci květnu velmi pestrá. Stejně je tomu na loukách, polích, na okrajích lesů, ale i v zahradách. Žlutě kvetoucí kamzičníky (Doronicum) se předhánějí s pampeliškami (Taraxacum officinale). Bílé květy kalin (Viburnum) soupeří v kráse s kvetoucími azalkami (Azalea) a rododendrony (Rhododendron).

Půvabná bílá a růžová srdíčka srdcovek nádherných (Dicentra spectabilis) visí v převislých hroznech nad svěže zeleným trávníkem. Bohaté květy šeříků (Syringa) již spíše odkvétají, ale jejich vůně nám je neustále připomíná. Zapomenout nesmíme ani na nepřehlédnutelné růžově kvetoucí bergénie (Bergenia). Na skalkách rozkvétají huseníky (Arabis) a půdopokryvné plamenky šídlolisté (Phlox subulata).

Jak je vidět, tento nádherný jarní měsíc má v zásobě opravdu nepřebernou škálu květin v nejrůznějších barvách i tvarech, a to jsme ještě zdaleka nezmínili všechny nyní kvetoucí druhy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

11.5.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist