Dobří sousedé pro zeleninu aneb Co sázet vedle sebe

Pokud nechcete používat při pěstování ovoce a zeleniny pouze postřiky a hnojení, můžete podpořit růst rostlin i jinak. Některé druhy rostlin se totiž navzájem podporují v růstu, nebo se dokonce dokážou ochránit. Jiná společenství ale fungují přesně obráceně a navzájem si škodí. Nechte se inspirovat výhodným sousedstvím rostlin na užitkové zahradě.
zeleninova-zahrada-1-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Začátky nejsou jednoduché a vyžadují jisté znalosti. Jejich studium se však vyplatí.  Chce to také dávku trpělivosti, protože sesazování vhodných druhů rostlin k sobě nemá rychlý efekt. Výsledky budou pozorovatelné spíše za delší období, přeci jen plodiny na zahradě každý rok nemusí napadat stejný škůdce jako rok minulý.

Přesto je tato forma zahradničení, kdy využíváme výhodné vlastnosti rostlin, nejen ekologická, ale také zábavná. Zeleninu a ovocné rostliny podporují různé druhy bylinek, ale mnohdy stačí nechat vyrůst i některé druhy plevelů, které zastanou úplně stejnou službu.

Záleží na půdě i sousedech

Jistě jste se někdy setkali s doporučením, že by se některé plodiny po sobě neměli několik let pěstovat, toto doporučení se týká především mrkve nebo brukvovitých rostlin. Stejně tak byste měli střídat cibuli a česnek. Je to tím, že se v půdě mohou přemnožit některé choroby a škůdci, kteří během další sezony danou plodinu napadnou prakticky okamžitě, takže se nedočkáte téměř žádné, nebo minimálně nekvalitní, sklizně. Každé dva roky například po sobě střídejte pěstování brukvovité zeleniny.

Čtěte také:

Stejně tak berte v úvahu požadavky plodin na živiny obsažené v půdě. Není třeba dobré po sobě dva roky pěstovat brambory, které vyžadují půdu bohatou na živiny. Plodiny se většinou orientují na určité zastoupení prvků v půdě, které pak vyčerpají. Ideálně si tyto požadavky hlídejte a druhým rokem na půdě pěstujte rostliny, které jsou buď méně náročné, nebo si vystačí s jiným zastoupením minerálních látek.

Určitý deficit lze dohnat hnojením hnojem nebo kompostem, v tomto případě se ovšem informujte, jestli se plánovaná plodina snese s čerstvou organickou hmotou. Například cibuli na čerstvě nahnojený záhon nevysazujte, trpěla by houbovými chorobami.

Které druhy zeleniny se nemusí

Někdy vás mohou potrápit různé choroby a škůdci na brokolici, která je ohrožena především ve velkoplošné monokultuře. Určitě ji nepěstujte, podobně jako další brukvovitou zeleninu, vedle rajčat, jahodníku a tyčkových fazolí. Cibuli nesázejte poblíž hrachu a fazolí. Popínavé fazole nevysévejte v blízkosti kedluben a řepy.

Pokud na své zahradě rádi pěstujete květák, měli byste vědět, že si tato oblíbená plodina nerozumí s rajčaty ani s jahodníkem, proto by mezi nimi měla být dostatečná vzdálenost. Rajčata jistě vypadají jako nesnášenlivá plodina, což je do jisté míry i pravda. V jejich blízkosti nepěstujte dokonce ani brambory ani fenykl, navzájem se totiž inhibují v růstu.

Budou si rozumět…

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Aromatické rostliny jako kopr vonný, celer, šalvěj lékařská, rozmarýn lékařský nebo heřmánek pravý mají všeobecně skvělý efekt na většinu pěstovaných plodin, protože svou výraznou vůní dokáží odpuzovat různé hmyzí škůdce, ale mnohdy příliš nevoní ani hryzcům a krtkům. Do sousedství je proto vysazujte třeba vedle brokolice, která navíc dobře poroste i poblíž brambor, řepy a cibule. Poslední zmiňovaná plodina, cibule, je všeobecně dobrým sousedem pro různé druhy zeleniny. Skvěle si sedne třeba s řepou, rajčaty, salátem a mnohými bylinkami, mezi kterými stojí za zmínku saturejka horská.

Ochranu okurek a dýní před škodlivým hmyzem vám zajistí výsev ředkviček, které vysejte poblíž této zeleniny. Podobnou službu zastane lichořeřišnice větší, kterou vysévejte s větším předstihem, aby ji dýně brzy nezastínily, ačkoli si s tím tato aromatická rostlina do jisté míry dokáže poradit.

Abyste od květáku odradili housenky běláska zelného, pěstujte poblíž například aromatický celer, který hmyz do velké míry odradí od této pochoutky. Rajčata se navzájem příliš nemají v lásce s brukvovitou zeleninou, naopak se ovšem skvěle podporují s cibulí, pažitkou, měsíčkem lékařským a mrkví. Bazalka pěstovaná v jejich podrostu je ochrání svou výraznou vůní před škůdci a navíc dodá plodům skvělou chuť. Ve vitalitě rajčata podpoří dokonce i kopřivy nebo divoce rostoucí merlík.

Tip redakce: Ohrožují hlávkové zelí zajíci? Pak mezi jednotlivé hlávky vysaďte jakoukoli cibulovitou zeleninu a uvidíte ten rozdíl. Stejně tak stačí rostliny poprášit dřevěným popelem, díky kterému zajícům přejde chuť na křupavou zeleninu.

 

19.4.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist