Jaké dekorace se hodí do zahrady

Také rádi upravujete a zdokonalujete svou zahradu? Taková činnost je jistě velmi naplňující a poskytuje nám velkou radost v každodenním, mnohdy velmi uspěchaném životě. Láska k přírodě a zahradě nás často inspiruje k neustálému vylepšování. Jednou z možností, jak svou zahradu ještě více zkrášlit, jsou zahradní dekorace. Jaké se ale hodí do té vaší zahrady?
jarni-varianta-vysadby-s-prvosenkami-1100x618.jpgCelá galerie 22 Zdroj: Lucie Peukertová

Tvorba zahrady a její údržba je nikdy nekončící proces. A pokud jste si splnili svůj se o zahradě, je to něco výjimečného. Ne každému je tato radost dopřána. Máte-li další nápady na oživení, ozdobení či ozvláštnění vaší zahrady, nevzdávejte se jich. Mnohé z nich mohou být realizovatelné snadněji, než si myslíte. Změn se nemusíte bát a uvidíte, že vaše chuť do práce na zahradních dekoracích bude růst s každým úspěšně dokončeným dílem.

Postupujte kousek po kousku

Začněte těmi jednoduššími úkoly. Za startovní čáru zvolte například místo, které je vašemu srdci zahrádkáře nejblíže. Může to být trvalkové rabato nebo vaše oblíbené popínavé rostliny, pro které byste mohli pro začátek vytvořit nějakou neobvyklou oporu. Zřídit můžete také koutek pro ptáky s pítkem, anebo na zimu vytvořit pro drobný hmyz hmyzí hotel. V létě zrealizujte proměnu květináčů a dalších pěstebních nádob pomocí neobvyklého barevného osázení nebo jiné specifické výzdoby.

Dodržujte jisté zásady

  • Pamatujte, že vaše zahrada by měla být odrazem vás samotných, měla by nést váš rukopis a svým způsobem odrážet vaše záliby.
    Máte-li na zahradě nějaké dekorace z dřívější doby, zbavte se všech, které se vám již nelíbí.
  • Nedržte se výhradně klasických řešení, mohou být nudná.
  • Dobrou orientaci vám poskytne změna ročního období.
    Dekorační prvky nemusí být nutně neustále na jednom a tomtéž místě. Můžete je po čase přestěhovat.
  • Experimentujte, nebojte se nevšedních řešení.
  • Zaměřte se na rozmanitost, ovšem ne na úkor zahrady přetížené mnoha detaily nebo změtí materiálů.
  • Než se pustíte do konkrétních úkolů, ověřte si nejprve, jak se vám pracuje s vybraným materiálem a s potřebným nářadím k jeho opracování.

Nový kabátek pro staré květináče

Začněte s něčí jednodušším. I obyčejný květináč může vypadat zajímavě, použijete-li svou šikovnost a zajímavý materiál, může pod vašima rukama vzniknout opravdu atraktivní obal na květiny.

Prasklý květináč ještě nemusíte vyhazovat, vyzkoušejte si na něm umění drátkování. Z obyčejného květináče si můžete jednoduše vyrobit květináč závěsný, ovládáte-li techniku macramé, čili drhání, vytvořte pro květináč s převislými květinami ze sisalu nebo režného provázku drhanou vazbu, která poskytne bezpečný závěs květinám pod pergolou nebo na zábradlí.

Kovové nápady už něco vydrží

Stojí vám ladem v zahradním domku kovová okenní mříž? Využijte ji jako oporu pro popínavé rostliny. Jednotlivé kovové pruty a ukončovací dekorační prvky poskytnou ovíjivým rostlinám dobrou oporu a možnost uchycení. Pněte po nich například vistárii, plamének nebo trubač. Nemusíte se bát, že by mříž neodolala náporu sílících rostlin.

Vzhled kovových opor pro popínavé rostliny se bude v průběhu doby měnit, a tím získávat na rozmanitosti. V důsledku působení větru, vody a koroze lesklý hliník zešedne, ocel dostane červenohnědý nádech a měď zezelená.

Další možnosti jak dekorovat zahradu

Recyklujte v zahradě, využijte například dřevěné palety jako vertikální záhony, využijte vysloužilé zahradní nůžky nebo nářadí, na hrábě zavěste drobnosti, zbytky kovu a plechu využijte k tvorbě fantazijních postav, ptáků nebo jiného zvířectva. Ze starých dřevěných prken vyrobte směrovky do zahrady.

Nezapomeňte na kameny, vytvořte z těch plochých půvabné šlapáky do trávníku, z kamenů s příběhem značení cest, jedinečné posezení nebo jen tak mezi vzrostlé trávy a kapradiny usaďte bludný kámen obrostlý mechem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com, Profimedia.com

7.5.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist