Kdy a jak ideálně upravit živý plot? Poradíme vám jak na to!

Soukromí, ničím nerušený klid a příjemný pohled bez toho, aniž by se každý, kdo jde kolem, podíval k vám na zahradu, takhle se dá popsat luxus živého plotu. Živý plot zároveň nabízí komfort v podobě stínu. Na rozdíl od klasického plotu je o něj potřeba pečovat. Jak?
zivy-plot-2-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

S klasickým plotem bude mnohem více starostí než s plotem živým. Zatímco pro vybudování klasického plotu může být za určitých podmínek vyžadováno povolení nebo souhlas úřadů, u živých plotů zpravidla stačí dohoda se sousedem, kterému by případně mohl plot stínit. Na rozdíl od různých zdí a prefabrikovaných betonových plotů, které se v létě sluncem rozpálí a odrážejí teplo do zahrady, živý plot vytváří příjemné klima. Poskytuje stín a zároveň umožní průchod vzduchu, zahrada se proto v létě tolik nepřehřívá. Další výhoda živého plotu je, že jej můžete tvarovat podle potřeby.

Kdy se pustit do střihu a tvarování?

Jako zbytek zahrady, tak i živý plot potřebuje vaši péči, jinak by se mohl po pár letech rozrůst do obřích rozměrů. Většina rostlin, které se běžně používají pro výsadbu živých plotů, snášejí střih poměrně dobře po většinu roku. Nevhodným obdobím je mrazivá zima, kdy by mráz mohl způsobit, že větve od řezu omrznou. Na počátku jara keře prudce vybují. Veškerou sílu vloží do růstu a ten začne na přelomu června a července ustávat.

V tento moment je tedy ideální čas pustit se do střihu a tvarování. Nejenže střih budou rostliny poměrně dobře snášet, zároveň díky tomu, že nyní rostou pomaleji, nebude nutné po pár dnech zásah opakovat.  Tedy pokud nejste perfekcionista a nebude vám vadit, že dokonalý střih může tu a tam rušit nově vyrašená větvička.  Samozřejmě možností máte více, upravit svůj živý plot můžete i  na přelomu srpna a září. Většinu rostlin ale můžete průběžně zastřihávat od března do listopadu.

Čtěte také:

Jak často?

Podle výběru rostlin budete muset uzpůsobit i péči o váš plot. Jehličnaté živé ploty stačí ostříhat jednou za rok, listnaté keře rostou rychleji, proto mohou vyžadovat střih i dvakrát či třikrát do roka. Pokud potřebujete udělat nějaký razantnější prořez, nechte jej raději na zimu, kdy je období vegetačního klidu. V té době nejsou rostliny tak citlivé na výraznější zásahy, provádějte je ale zásadně v době, kdy nemrzne.

Proč to dělat složitě? Ulehčete si to

Doba úpravy živého plotu obyčejnými nůžkami už je dávno pryč. Vybíráte-li však plotostřih, neunáhlete se. Po vysazení prvních pár keřů nejspíše nebudete potřebovat mít v dílně výkonný motorový plotostřih, se kterým se díky vyšší hmotnosti a složitější obsluze hůř manipuluje. Tady si vystačíte s elektrickým nebo akumulátorovým strojem. Jsou poměrně lehké, nemusíte je složitě startovat ani míchat a doplňovat palivovou směs. Zvládnou je obsluhovat i méně technicky zdatní lidé.

Máte-li oplocenou celou zahradu živým plotem, tak přichází v úvahu výkonný motorový plotostřih. Má to řadu výhod, jednak práce půjde rychleji, nebudete se zdržovat popotahováním přívodních kabelů, nebo dobíjením a výměnou baterií. Udržujete-li vysoký živý plot, určitě zvažte i teleskopický plotostřih. Nebudete muset namáhavě přesouvat štafle podél plotu, jednoduše jej ostřiháte přímo ze země a to až do výšky, která sahá až ke třem metrům.

text: redakce ve spolupráci s Petrem Tichým, specialistou na zahradu prodejen Hecht, foto-zdroj: shutterstock.com

18.7.2022 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Hecht

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist