Méně známé letničky aneb Připravte si na léto pestrý balkon

Aby váš balkon zářil přes léto různými barvami a odlišnými druhy letniček, nemusíte vybírat stále jen tytéž osvědčené druhy. Můžete klidně sáhnout po méně obvyklých či dokonce neznámých letničkách, které vás okouzlí pravděpodobně stejně jako vaše oblíbené stálice.

Kvamoklit – Quamoclit lobata

Jednoletá popínavka, která v dobrých podmínkách dorůstá až do délky 2,5 m, může kvést i na vašem balkoně třeba právě toto léto. Zvolte pro ni vhodnou nádobu, například u stěny a do nádoby zapíchněte odpovídající oporu. V létě váš balkon doslova rozkvete.

Určitě vás zaujme, že její květy během nakvétání mění barvu od červené až po bílou a otevírají se odspoda nahoru. Na krátkých stoncích této rostliny je těchto trubkovitých květů až 25. Je tedy nesporné, že zaujme hlavně svým exotickým zjevem. Vyset ji ale musíte již brzy zjara.

Duranta – duranta hybrida

I když se v zemi původu jedná o vytrvalou rostlinu, u nás se pěstuje pouze jako letnička. Má keřovitý až mírně převislý růst a krásné, i když drobné květy. Existují fialovomodře, žlutě a bíle kvetoucí kultivary.

Rostliny nejsou nijak náročné na půdu, ta musí být pouze dobře propustná. Postačí, pokud durantu budete pěstovat v univerzálním substrátu. Máte-li k dispozici zimní zahradu, můžete se pokusit durantu přezimovat. Listy duranty jsou svěže zelené nebo zelené s panašovanými okraji.

Vilec – Cobea scanden

K velmi atraktivním, i když méně využívaným letničkám řadíme popínavý vilec (Cobaea scandens), který je původem z Mexika. Po plotu, pergole nebo vhodné opoře může vyrůst až do výšky několika metrů. Na opoře se snadno uchytí pomocí listových úponků.

Pokud chceme, aby rostlina dříve kvetla, musíme si ji předpěstovat pod sklem. Mladé rostlinky potřebují pouze přiměřeně vlhkou půdu, pozor na přemokření, které nesnesou. Na balkon dáváme vilec až koncem května.

Vějířovka – Scaevola aemula

Vějířovky najdeme v širokém sortimentu barev od bílé přes lila, světle či tmavě modré až po temně fialovou. Rostlina je to velmi kompaktní, převislá, zvlášť vhodná pro pěstování v nádobách a truhlících. Kouzelně působí v závěsech, kam je možné vysadit více rostlin stejného druhu dohromady.

Minimální noční teplota, při které je rostlina schopna vegetovat, je 18 °C, ve dne pak kolem 22 °C a více. Má v oblibě slunce nebo polostín. K raným odrůdám řadíme odrůdu ‚Briliant‘ s fialovými květy.

Velmi oblíbená je vějířovka pro pěstování v závěsných košících.
V závěsech rostliny dorůstají při správné péči délky mezi 20 až 40 cm a na šířku se mohou rozrůstat až do 50 cm. Osazujeme-li jimi truhlík délky 50 cm, postačí do něj umístit čtyři rostliny.

Další inspiraci najdete v článku: Balkony a terasy jako z pohádky

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

9.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist