Náhrady trávníku i na zátěžových plochách zahrady

Na každé zahradě se najdou místa, na kterých se trávníku nebude nikdy dařit. Může se jednat třeba o zamokřenou půdu v blízkosti prameniště nebo třeba o zastíněný podrost pod vzrostlými stromy. Pokud chcete i tato stanoviště se specifickými podmínkami zajímavě ozelenit, máte možnost vyzkoušet rostliny, které skvěle nahradí trávník. Na výběr máte pestrý sortiment půdopokryvných trvalek i stálezelených keřů.

Od náhrady trávníku se požaduje několik věcí. V první řadě jde o to, aby tyto náhradní rostliny plochu perfektně pokryly. Tím sníží riziko zaplevelení a navíc plochu zajímavě ozelení. Dalším požadavkem většinou bývá i půdopokryvný charakter, rostliny by měly být spíše nízkého vzrůstu maximálně do čtyřiceti centimetrů. Na suchých stanovištích mnohdy rostliny kopírují terén, takže dosahují výšky jen několika málo centimetrů.

Náhrady trávníku se většinou týkají těch míst, kde trávník z různých důvodů neprosperuje. Buď to jsou plochy s nekvalitní půdou, kde je neefektivní půdu nějak vylepšovat, místa nedostupná pro techniku, tmavé podrosty pod vzrostlými stromy nebo místa vysýchavá. Takových stanovišť je všude dost, naštěstí máme na výběr z půdopokryvných trvalek a okrasných keřů, které se nám postarají o krásnou podívanou.

Stinné podrosty pod vzrostlými stromy

V těchto podmínkách trávník většinou skomírá. Při výběru rostlin se kromě světelných poměrů řiďte i kvalitou půdy a také kořenovou konkurencí. Ne každá rostlina totiž snese konkurenční podmínky. S kořeny stromů totiž bude bojovat nejen o vodu a prostor, ale také o živiny.

S kořenovou konkurencí si dobře poradí například konvalinka vonná (Convallaria majalis), zajímavá škornice (Epimedium), která bude dobře prosperovat i v sušší půdě, pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium) nebo také mnoho druhů kakostů (Geranium).

Ovšem i mezi jehličnatým a listnatým podrostem bývají obrovské rozdíly. Zatímco pod listnáči se hromadí vrstva živného humusu a stín v bylinném patře není tak stabilní a tmavý, v případě jehličnatého podrostu platí úplný opak. Kyselý opad jehlic značně ovlivňuje chemizmus půdy a tmavý celoročně stabilní stín příliš výběr rostlin neusnadňuje. S náhradou trávníku to budete mít tedy mnohem snazší právě v případě listnatého podrostu.

Horké vysýchavé stanoviště

Druhým protipólem stinného podrostu je místo na plném slunci. Pokud nechcete zlepšovat půdní podmínky například přidáním kvalitní ornice nebo kompostu, bude nutné výběr rostlin podřídit stanovišti. Na extrémně suché stanoviště je třeba vybírat spíše rostliny sukulentního charakteru.

Dobře zde budou fungovat rozchodníky (Sedum) a netřesky (Sempervivum). S částečným přísuškem si poradí různé druhy mateřídoušek (Thymus). Vzrůstu okolo deseti centimetrů dorůstá mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum). Mateřídouška časná (T. praecox) v kultivaru Pygmaeus zase zaujme až extrémně nízkým vzrůstem, který spíše kopíruje samotný terén.

Jako náhrada trávníku se skvěle osvědčují i rostliny ze skupiny skalniček. Lze doporučit třeba plamenku šídlovitou (Phlox subulata), její příbuznou plamenku Douglasovu (P. douglasii), rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) nebo různé druhy vytrvalých pryšců (Euphorbium).

Jak o náhradu trávníku pečovat

Údržba o náhradu trávníku se liší případ od případu, ale určitě odpadá pravidelná seč, která by vás čekala u klasického trávníku. Některé druhy je třeba každý rok přihnojit. Se sukulentními rostlinami si starosti dělat nemusíte prakticky žádné, jsou totiž nenáročné na živiny i zálivku. U některých půdopokryvných dřevin je nutné každý rok dělat zmlazovací řez.

 Vhodné druhy trvalek pro náhradu trávníku

 • Brunnera macrophylla – pomněnkovec velkolistý
 • Lysimachia nummularia – vrbina penízková
 • Omphalodes verna – pupkovec jarní
 • Sagina subullata – úrazník šídlovitý
 • Waldsteinia geoides – mochnička kuklíkovitá
 • Waldsteinia ternata – mochnička trojčetná

 Vhodné druhy dřevin pro náhradu trávníku

 • Cotonaester salicifolius – skalník vrbolistý
 • Microbiota decussata – mikrobiota křižmovstřícná
 • Pachysandra terminalis – tlustonitník klasnatý
 • Potentilla fruticosa ´Arbuscula´ – mochna křovitá
 • Spiraea japonica – tavolník japonský, nízké kultivary
 • Symphoricarpos chenaultii ´Hancock´ – pámelník Chenaultův

Text a foto: Lucie Peukertová

7.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist