Naplánujte si výsadbu růží pro příští rok aneb Jaké skupiny a odrůdy si nenechte ujít

Kdo by na své zahradě nechtěl jedny z nejkrásnějších a nejvoňavějších květin, které si dokázaly doslova ochočit majitele zahrad na celém světě? Jenže růže není jen jedna, někteří milovníci těchto trnitých krásek se zaměřují třeba výhradně na růže anglické, jiní zase dávají přednost historickým odrůdám. Ukážeme vám hned několik odrůd, které si určitě budete chtít také pořídit a věřte, že to bude láska na první pohled!
kompaktni-kerova-ruze-angela-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Růže dokáží svými květy zahradu doslova zaplavit, a to většinou po celé léto a mnohdy až do konce podzimu. Jenže jak se v nich vyznat? Jaká skupina je ta pravá pro vaši zahradu? Vzhledem k tomu, že jsou růže silně prošlechtěny a během staletí vznikly různé formy od miniaturních až po pnoucí, je třeba se trochu vyznat v jejich kategorizaci.

Jednotlivé skupiny totiž prozradí, jaký účel bude růže v zahradě plnit. Jedno je ale jasné, růže mohou pokrýt pergolu, jiné zase v dekorativním květináči ozdobí jídelní stůl, keřové zkrášlí trvalkový záhon a ty půdopokryvné se postarají o kvetoucí pokryv mnohdy i velkých ploch, se kterými byste si třeba ani nevěděli rady.

Kategorie růží

Na trhu je dostupná celá řada různých kategorií, názvy se mohou někdy v detailech lišit, protože i pro jedinou kategorii existuje hned několik synonym.

Austinovy růže – v poslední době velice populární skupina keřových, popínavých a záhonových růží, jejichž výška se může značně lišit, většinou se ale pohybuje okolo 150 cm. V katalozích tyto růže najdete také pod označením nostalgické nebo také romantické růže. Jsou pro ně typické kulovité plné květy, které mají delší okrajové okvětní plátky, zatímco ty středové jsou těmito obvodovými zčásti zavinuté. Pro odrůdy je typická výrazná až ovocná vůně. Odrůdy jsou dostupné v celé barevné škále, zvláště oblíbené jsou růže s meruňkovými či růžovými květy, které se skvěle doplní s trvalkami.

  • oblíbené odrůdy: Charles Austin, Graham Thomas, Roald Dahl, Harlow Carr, Lady Salisbury, Constance Spry, Desdemona

Sadové růže – jinak také nazývány keřové. Odrůdy se mohou v mnohém lišit, některé kvetou jednou do roka, jiné zase remontují. Podobně odlišná může být i výška, ta se pohybuje až do 250 cm. Keře bývají poměrně mohutné, vhodné pro vytvoření kvetoucích solitér v trávníku nebo jako pro skupinové keřové porosty.

  • oblíbené odrůdy: Schneewitchen, Angel Bells, Arizona, Beverly, Coctail

Ramblery – velice vzrůstné popínavé růže vhodné k popnutí stabilních a pevných konstrukcí. Kvetou pouze v průběhu června a července, jedná se tedy o jednou ročně kvetoucí odrůdy dosahující výšky i více jak 4 m.

  • oblíbené odrůdy: Flammentanz, Kiftsgate, Marie Viaud

Moderní pnoucí růže – odrůdy patřící do této skupiny remontují a jsou pro ně typické plné, poloplné i jednoduché květy. Nejsou tak bujné jako ramblery. Ideální pro popnutí po pergolách či plotech.

  • oblíbené odrůdy: Sympathie, Golden Gate, New Dawn

Pokryvné růže – tyto růže dokáží skvěle pokrýt půdní povrch, mnohdy se tak používají jako kvetoucí náhrada trávníku. Kvetou od léta do prvních podzimních mrazů. Jejich velkou výhodou jsou poměrně nízké nároky na péči, zmlazovací řez vyžadují jednou za dva až tři roky.

  • oblíbené odrůdy: The Fairy, Basino, Max Graf, Aspirin Rose, Diamant, Celina, Kleine Eva, Silencio

Tip redakce! Pokud hledáte růže odolné chorobám, pak vyzkoušejte určitě skupinu Kordes. Tyto atraktivní růže s krásnými květy a intenzivní vůní se většinou zcela obejdou bez chemické ochrany.

Další skupiny růží – staré růže, botanické růže, záhonové velkokvěté růže, záhonové mnohokvěté růže, miniaturní růže

13.10.2022 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist