Neobvyklé pěstební nádoby pro pokojové rostliny

Podíváme-li se na květináče a obaly na pokojové květiny z jiného úhlu pohledu, můžeme docílit až nečekaně překvapivého efektu. V neobvyklé pěstební nádoby můžeme proměnit nečekaně rychle spoustu věcí, které v domácnosti už máme a třeba je již dlouhodobě nevyužíváme. Zvláště pokud vše nepotřebné nemáme ve zvyku hned vyhodit, můžeme mít k dispozici pěknou řádku věcí, které jako pěstební nádoby poskytnou našim pokojovým rostlinám i nám neobvyklou podívanou.

Co se dá využít jako nádoba

Možností je tolik, že vás možná samotné budou napadat další a další. Jako nádobu na pěstování pokojových rostlin můžete využít například starý cedník, prasklé žárovky, kouli z mechu – kokedamu, plechovky od čajů, nádoby odlévané z cementu, vyřazené šuplíky z nočních stolků, vydlabané větve nebo pařezy stromů, různé samorosty, hrnečky, vyřazenou konvičku na čaj, prázdné ulity hlemýžďů, pozinkované kbelíky, nádoby vytvořené z hypertufy, proutěné koše a košíky nebo pojízdné servírovací stolky na kolečkách.

Kreativitě se meze nakladou a záleží na vaší fantazii nebo nalezených kouscích na půdě či ve vetešnictví, které vám udělají radost. Pokud si jen trochu dovedete udělat představu o tom, jak vhodně zkombinovat nádobu s rostlinou, která v ní nejlépe vynikne, máte o krok blíže vytvořit z této netradiční dvojice zajímavý interiérový objekt.

Pěstujete rádi kaktusy?

Zkuste svým kaktusům vytvořit zajímavý pěstební skleníček na okenní parapet například z vyřazeného akvária. Je-li nepotřebné akvárium dostatečně velké, možná se vám do něj vejde vaše sbírka kaktusů celá.

Podobně netradičně působí konferenční stolek, do něhož jsou zapuštěny malé květináčky s netřesky a tlusticemi a dalšími sukulentními rostlinami. Kryt musí být pochopitelně skleněný, jednak aby bylo na rostliny dobře vidět a také proto, aby se jim dostávalo denního světla. Ovšem také z toho důvodu, aby bylo kam pokládat odpolední čaj se sušenkami.

shutterstock-783305692.jpg

Zdroj: archiv redakce

Drhané květinové závěsy

Drhané závěsy na květiny jsou skvělou ukázkou toho, jak se dají skloubit dva koníčky dohromady. Pokud se zatím soustřeďujete pouze na pěstování pokojovek, zkuste i něco z techniky macramé neboli drhání. Závěsy na květiny byly módní v osmdesátkách a nyní jdou do módy znovu. Zavěsíte je pak buďto jednoduše na háček na zdi anebo na kroužek v hmoždince umístěné do stropu.

shutterstock-1080205850.jpg

Zdroj: archiv redakce

Sukulenty kam oko pohlédne

Velmi obdivovanou domácí dekorací se v poslední době staly sukulenty jako netřesky, tlustice a další jim podobné odolné rostliny pěstované v těch nejbizarnějších předmětech. Sukulenty se dobře vyjímají ve starých rámech na obrazy, v magnetech připevněných na korkové zátky nebo v dřevěných krabičkách či v betonu odlévaném do nejrůznějších tvarů.

Podobně zajímavě se dají pěstovat rovněž na vodu a zálivku nenáročné tylandsie. Ty mohou najít svůj domov například ve sklenkách na víno vysypaných dekoračním pískem nebo ve foukaných skleněných baňkách či zkumavkách.

shutterstock-408691384.jpg

Zdroj: archiv redakce

Další možnosti pro uložení pokojových rostlin

Sváteční porcelánová mísa na polévku se může rovněž stát nekonvenční pěstební nádobou. Zvlášť, pokud jí už třeba chybí jedno ucho, anebo polévku servírujete rovnou do talířů.

Také staré klece, které vám doma zbyly po předchozích opeřených nájemnících, můžete osázet rostlinami. Jakmile se mřížovím proderou krásné barevné nebo panašované listy oblíbených druhů pokojových rostlin, vytvoří neobyčejně krásné domácí zákoutí.Foto: Shutterstock.com 

16.12.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist