Zahrada > Rostliny > Květiny > Otočníky u nás pěstujeme jako letničky nebo jako přenosné rostliny v květináčích
Otočníky u nás pěstujeme jako letničky nebo jako přenosné rostliny v květináčích
Otočník (Heliotropium arborescens) bývá někdy nazýván také Heliotropium peruvianum. Latinský název Heliotropium (Helios = slunce, trepo = točit se) získaly tyto rostliny proto, že své listy natáčejí za sluncem. Listy mají temně zelenou barvu, jsou drsně chlupaté a hluboce vrásčité. Jedná se o rostlinu pozdního léta. Právě tehdy plně kvete svým nejčastěji modrofialovým květenstvím.
Modrofialová barva je pro otočníky barvou základní. Ovšem některé odrůdy kvetou i bíle jako například Heliotropium ramosissimum nebo Heliotropium indicum, případně i růžově nebo vínově. Jakmile květenství na stoncích odkvetou, vyplatí se je ostříhat, rostlinu tak přimějete k opakovanému kvetení.
Vhodné i do nádob
Pro pěstování v nádobách je vhodné vybrat si některé z kompaktněji rostoucích kultivarů otočníků. Ty mají maximální výšku obvykle do 45 cm. Déle pěstované otočníky mají zdřevnatělý kmínek a dají se pěstovat i ve formě stromku. Je vhodné k němu dát oporu.Otočníky chráníme před přímým sluncem. Až do pozdního léta budou truhlíkové a hrnkové rostliny potřebovat hodně vody. Nikdy nesmí úplně vyschnout, zhnědly by jim listy a zůstaly by na nich hnědé skvrny.
Aby otočník dobře rostl, pěstujeme jej v kvalitní dobře propustné zemině, nejlépe v rašelině s mírně kyselým pH.
Množení a přezimování
Stačí si vysít otočník ze semen, ale můžeme si jej namnožit i z řízků odebraných v létě či na začátku podzimu. Semena dobře klíčí na světle, a to při teplotě ideálně 21 °C.
Jakmile rostliny rozsadíte, po šesti týdnech můžete začít s jejich přihnojováním, postačí k tomu běžné hnojivo. Otočníky snesou minimální teplotu 7 °C, nepotřebují ani zvyšování vzdušné vlhkosti v okolí.
Se zálivkou opatrně
Pokud jste si zakoupili rostlinu k zimnímu květu, buďte se zálivkou opatrní. V zimě je třeba chránit je před nadměrnou vlhkostí. V letním období potřebují vody výrazně více a v pravidelných intervalech.
Chcete-li, aby se rostliny pěkně košatily, je třeba už mladé rostliny začít vyštipovat. Podaří-li se vám některé exempláře přezimovat, budou na jaře pravděpodobně dosti vytáhlé. Proto je zastřihněte zpětným řezem a zkraťte je až na 10 cm.