Péče o okrasné a jedlé keře v březnu. Aby krásně kvetly a hodně plodily

Po zimním odpočinku brzy nebudeme vědět, kam na zahradě dřív skočit. V záplavě povinností bychom si měli udělat čas na pravidelný jarní řez okrasných i ovocných keřů.
shutterstock_1314028667_prorez-kere-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Během března je ideální doba na prořez keřů, díky kterému podpoříte správný vývoj, násadu květů a u ovocných dřevin i plodnost. Vyžadují ho jak okrasné, tak i ovocné druhy.

V posledních letech se můžete setkat s názorem, že se dřeviny mohou ponechat vlastnímu osudu, vždyť ani v přírodě je nikdo neřeže.

Bezřezové techniky sice možné jsou, ale většinou je to na úkor některých vlastností dřevin. Ovocné keře sice budou stále plodit, ale budou poměrně dost zahuštěné a zvyšuje se i riziko šíření chorob a škůdců. U okrasných keřů bude zahuštění a velké množství odumřelých nebo poškozených větví na škodu hlavně z estetického hlediska.

Bezřezová technika je běžná hlavně v přírodních a permakulturních zahradách, v okrasných zahradách se ovšem většinou k řezu nestavíme zády. Jakou techniku zvolíte, záleží jen na vás.

Výhody řezu dřevin

  • udržení dobrého zdravotního stavu
  • udržování vzdušné pro vzduch a světlo přístupné koruny
  • podpora násady plodů
  • podpora násady květů
  • zmlazení dřevin

muchovn-ky-nen-t-eba-pro-ez-vat-pravideln-sta-jen-odstranit-p-ebyte-n-nebo-po-kozen-v-tve.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak na řez okrasných dřevin

Technika řezu okrasných keřů se odvíjí od daného druhu a charakteru jejich růstu. Zatímco pomalu rostoucí dřeviny téměř neřežeme, rychle rostoucí druhy mnohdy vyžadují i radikální řez.

Řez téměř nevyžadují například vilíny, které přirozeně vytváří otevřenou řídkou korunu. V tomto případě by byl řez spíše na škodu, přesto je občas nutné odstranit poškozenou větev.

U některých rychle rostoucích dřevin se nemusíte bát úplného zmlazení k povrchu půdy. Tento postup můžete zvolit i u dřevin, které pěstujeme pro barvu jejich výhonů. Dobrým příkladem jsou některé druhy vrb a svídy. Stejně tak si s tímto řezem poradí pámelníky, mochny nebo dřevité třezalky kultivaru Hidcote.

U další skupiny přistupujeme k částečnému zmlazení, které spočívá v úplném odstranění starších výhonů, zatímco loňské výhony ponecháme, což je typické pro pustoryl, zlatici nebo vajgélie.

jaro-je-ide-ln-pro-proveden-ezu-n-kter-ch-ovocn-ch-d-evin.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak řežeme ovocné dřeviny

V předjaří a brzy na jaře je vhodné prořezat většinu ovocných keřů, které se běžně pěstují na soukromých zahradách. Určitě se zaměřte na zmlazení maliníku, ostružiníku i jejich kříženců v podobě Tayberry. Dále pak zkontrolujte stav angreštů, rybízů, josty a zmladit lze i borůvky chocholičnaté.

Muchovníky většinou radikální řez nevyžadují, spíše odstraňte odumřelé nebo poškozené větve. Stejně tak dbejte na to, aby se koruna příliš nezahušťovala, což platí prakticky u všech druhů ovocných keřů. Níže přinášíme základní přehled řezových technik u nejběžnějších ovocných druhů. U všech dřevin platí, že v první řadě odstraňujeme poškozené či chorobami a škůdci napadené větve.

  • Rybíz, josta a angrešt

každý rok se odstraňuje staré dřevo, které postupně nahradí mladé výhony. U trnitých odrůd angreštu se udržuje řezem přístupná korunka, plody by se jinak ze zahuštěného keře špatně sklízely.

  • Ostružiník a Tayberry

Protože se jedná o velice bujnou rostlinu, je nutné všechny její výhony dosahující délky několika metrů uvazovat k oporám. V praxi se setkáváme s několika způsoby pěstování ostružiníku, které se liší v uspořádání výhonů na opoře. Někdy se výhony upínají do tvaru vlny nebo také vějíře.

V každém případě každý rok odstraňujeme odplozené dřevo, které řežeme těsně nad zemí. Během sezony jsou tyto staré výhony nahrazeny mladými pruty. Loňské výhony dosahující délky i několika metrů lze zkrátit na několik pupenů. Rostlina tak bude mnohem kompaktnější.

  • Maliník

Staré suché výhony odstraňujeme u země, loňské výhony zkracujeme asi o jednu třetinu, čímž podpoříme brzkou násadu plodů. Pokud bychom výhony zkrátili více, rostlina nasadí plody o to déle.

  • Borůvka chocholičnatá

Tento kyselomilný keř vyžaduje každoroční prořez zaměřený především na likvidaci starého odplozeného dřeva, které se pozná podle hustého větvení. Pravidelným řezem dosáhneme průběžného zmlazování a tvorby nových plodných prutů.

Vhodné nářadí

Vhodné nářadí se u různých druhů může výrazně lišit, ale nejčastěji využijete ostré ruční nůžky. Při řezu většího množství rostlin zvláště oceníte nůžky s otočnou rukojetí, která výrazně šetří ruce. Tyto nůžky jsou sice finančně náročnější, ale pokud vás čeká řez většího množství dřevin, určitě je oceníte.

Při řezu značně přerostlých dřevin stejně dobře využijete ruční pilku nebo pákové nůžky, které odvedou dobrou práci například při řezu několikaletých přerostlých výhonů ostružiníku v kultivaru s trny.

Foto: Lucie Peukertová

25.2.2021 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist