Zahrada > Rostliny > Květiny > Růže > Pěstování růží – 5 nejčastějších chyb
Pěstování růží – 5 nejčastějších chyb
O pěstování růží se často říká, že je to umění a věda v jednom. Něco na tom nejspíše bude, protože mnoho pěstitelů se shoduje, že ač dodržuje přesný návod, vždy musí do určité míry experimentovat a samozřejmě dát do toho i srdce.
1. Nevhodné umístění
Růže jsou královny zahrady a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce denně, opravdu kvalitní propustnou zeminu a hlavně prostor, který nebudou okupovat kořeny jiných květin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby.
2. Správný druh růží
Zjistěte si, do jakých rozměrů se růže rozrůstají. Některé keříky rostou do šířky, takže je nesázejte blíže k plotu, o který se dělíte se sousedem. Jiné kvetou jen jednou ročně. Existují i velmi choulostivé druhy, které jsou náchylné na choroby, jako například černé skvrny apod. Jste-li začátečníci, vyberte si ty nejméně náročné růže a zaměřte se také na vůni, barvy a velikost květů.
3. Špatně načasované prořezávání
Pokud se vám růže pnou před okny a vy je prořezáváte, aby vám neblokovaly výhled, možná jim tak nevědomky ubližujete. Právě pnoucí růže by se měly prořezávat na podzim a také navazovat, aby se pnuly tam, kam chcete. Čajové a malé růže, které kvetou několikrát do roka se zastřihávají na začátku jara a pak až na podzim.
4. Pamatujte si jméno
Budete se asi divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají na zahradě růže, ale bohužel si nemohou vybavit jejich jméno. Pak ale také nemohou vědět, jak se o ně starat. Pokud si kupujete růže k sázení, kupujte takové, které mají informační cedulku. Ani nevíte, jak se vám to pár měsíců po té bude hodit.
5. Nezapomínejte na péči
Krásné a bohaté růže se bez vaší péče neobejdou. Ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám nedaří. Zalévejte v závislosti na počasí a obecně platí dvakrát týdně a důkladně. Brzy na jaře a na začátku léta pohnojte přírodním hnojivem. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo. Nezapomeňte také odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a brání v růstu nových.
Pokud se vyvarujete těchto nejběžnějších chyb, budete se už příští rok těšit ze zahrady obsypané květy voňavých růží.
Sabrina Harisová